-123MIN. - Home?

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

-123MIN. Home? Indies Records 13 trax / 48:26 min FUSION? Tak se před drahnými léty označovaly nové dobrodružné výboje jazzových a rockových muzikantů, kteří posunovali obecné stylové hranice netušenými směry, ovšem vždy se spíš jednalo o menšinové experimentálno, schopné nadchnout jen úzký okruh posluchačů-fajnšmekrů. Trojice -123MIN. nespadá do této škatulky beze zbytku, uchopení hudebního tvaru má přece jen prostonárodnější charakter, pohnutky nejsou tak striktně hledačské.

-123MIN. - Home? -123MIN. - Home?

Právě proto se však třem nadmíru talentovaným muzikantům podařilo sympaticky propojit estetickou poslechovost s elitní náročností instrumentace a na tuzemské scéně nemají zatím ani simultánního spoluhráče, tedy ani konkurenta. V Bínově, Valachově a Janáčkově projevu jako by zároveň ožíval duch Carlose Santany i Keziah Jonese, stejně jako dřevní spiritum blues a jazzrocku a v chytře vystavěném podání to vše drží pohromadě, až uši přecházejí. Zemitý sound nahrávky ideálně koresponduje s celkovou atmosférou písniček, kterým to sluší stejně v zakouřeném klubu jako na zámořském parníku, v undergroundovém pubu i na bluesovém či rockovém festivalu. Zdeněk Bína a jeho pozoruhodný kytarový prstoklad i slušný zpěv v angličtině jsou středobody nového alba, které zdařile rozbíjí klišé o provincionálnosti tuzemské hudby. Nejcennějším zjištěním pak je mírně šokující fakt, že pro Slovana natolik „zápaďácký“ typ muziky zde plyne a tvaruje se s přirozeností a šarmem, který vyráží dech. Ne, ta deska není až po střechu narvaná jen silnými kusy, některé pěvecké linky a struktury jsou místy uměle vykonstruované, ale téměř vždy v rámci skladatelského fortele, který tu kterou píseň nikdy nesrazí na úroveň křečovité trapnosti. Naopak. „Minuty“ odtikávají se záviděníhodným sebevědomím a hlavně živě je to zážitek jaksepatří. Jak však bude vypadat další deska, když na této je stylově dosaženo výrazového maxima, to absolutně netuším.
Jan Petričko

0,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Nick Cave v kinech SOUTĚŽ: The Offenders v Rock Café SOUTĚŽ: soutěž Rock Meets Classic SOUTĚŽ: Med School s Etherwoodem SOUTĚŽ: Bicep v Roxy
Banner
zavřít