REPORT Z KONCERTU I AM X

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Chris Corner, pán temnot a hrabě X, tedy, pardon, hrabě I Am X, nedávno přijel Pražanům zpestřit jeden jarní nedělní večer v Lucerna Music Baru. Přečtěte si recenzi na výsost spokojeného Marka Prose.

REPORT Z KONCERTU I AM X REPORT Z KONCERTU I AM X

I AM X
29.4. Lucerna Music Bar,Praha

WHO ARE YOU? I AM X!

Chris Corner (ex-Sneaker Pimps) se při svém premiérovém vystoupení v Čechách uvedl vloni svérázným způsobem. Na táborském festivalu Love Planet rozbořil pódium. A to doslova. Roe-Deer, kteří kvůli tomu přišli o svůj set, by mohli vyprávět. Nyní se vrátil do Prahy, aby představil druhý studiový počin projektu I AM X The Alternative.

Corner je opravdu netypická postava. Jeho osobnost je prazvláštním střetem egocentrického narcismu, transsexuální zvrhlosti a ubrečeného vzdoru. A nejinak znějí i jeho písně. Melancholické štěstí plné slz, stesk nad vlastní existencí i radost z další kocoviny. A pak že deprese nemůže být cool! Název druhého alba má symbolizovat jakousi alternativu k debutu, nikoli k současné hudbě. I AM X totiž nepředstavují na scéně nic zásadního, skladby jsou více méně kopírkou zaběhnutých stylů od elektronických odkazů (Kraftwerk), přes „unhappy“ kytarovky (Radiohead), až k tanečním party setům (vzor Underworld).

Mnohem důležitější je nenapodobitelná poetika vlastních písní. Jako typicky ztracená postmoderní kapela s vizitkou zamlklých mesiášů si Corner & spol. prorážejí cestu hudebním vakuem a opájejí se každým uznalým tlesknutím rukou z řad hltajících fanoušků. Vystoupení pak kombinuje místy drastickou videoprojekci (detailní záběr lízání oka jazykem) se zvláštní performací samotných muzikantů. Na první pohled nic neříkající Cornerovy pohyby, gesta i držení mikrofonu přesně zapadají do nálady písní, a ty pak získávají na naléhavosti a vrstevnatosti, aby s společně s vizuální podporou pořádně vyšláply na všechny vaše smysly.

Minimalismus ve strnulém postoji kytaristy, excentrismus v rozdováděných tanečcích klávesistky – to jsou i tváře skladeb I AM X.. Dokáží roztancovat (Nigthlife) i rozesmutnět (President) a to je přesně ta poloha, která uvádí fanoušky do mdlob. Dvojnásobná porce přídavků, sborové zpívání refrénů s publikem (převážně tracků z debutu Kiss&Swallow) a rozmazlený fracek Cris Corner jako osoba z jiné planety. Pokud jste ten večer po dlouhéma nelehkém rozhodování zvolili místo Abatonu (kde řádili The Dresden Dolls) Lucerna Music Bar, rozhodně jste nechybovali.

MP

www.iamx.co.uk

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím