SUSHEELA RAMAN VEZE INDII DO ČECH

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Poslechněte si nejnovější album zpěvačky a autorky Susheely Raman, která se po loňské návštěvě (festival Respect) opět vrací do Čech. Vystoupí v pátek 6.10. v pražské Akropoli. Doporučujeme!

SUSHEELA RAMAN VEZE INDII DO ČECH SUSHEELA RAMAN VEZE INDII DO ČECH

Susheela Raman je po předcích z jižní Indie a žije v Anglii - ale její hudba se přitom ostře liší od elektronických fuzí asijského undergroundu. Mládí strávila v Austrálii, zpívala rock a blues, a ve dvaadvaceti odjela studovat zpěv do Indie a znovuobjevila vlastní identitu. V roce 2001 byla nominována na britskou cenu Mercury, v lednu 2002 zvítězila jako nový objev v cenách BBC Radio 3 World Music. Její spolupráci s muzikanty z Jižní Indie zachycuje film společnosti Arte i zatím její nejlepší album Music for Crocodiles. Producentem, kapelníkem i manželem zpěvačky je kytarista Sam Mills, známý z projektů značky Real World Petera Gabriela.

"Vždycky mě zajímalo, jak spojit pramínky odlišných kultur. V roce 1995 jsem odjela studovat k jedné z největších indických zpěvaček, Shruti Sadolikar. Když jsem se o dva roky později vrátila do Anglie, začala jsem spolupracovat s kytaristou a producentem Samem Millsem, který byl tehdy producentem bengálského zpěváka Pabana Das Baula. Jejich album Real Sugar pro značku Real World pro mě znamenalo velkou inspiraci," vzpomíná Susheela Raman. Setkání s Millsem byla osudově šťastná volba: album Salt Rain, na němž Mills a Raman pracovali tři roky, jim přineslo mimo jiné cenu BBC World Music. O dva roky později vyšlo Love Trap, jehož pečlivě vyvážené složení připomíná indické kari. Aranžmá obohacuje jemně dávkovaný hrdelní zpěv z Tuvy, cello, klarinet i indické perkuse, osobitě vybrané skladby pocházejí z Indie, Ethiopie, i poněkud překvapivě od písničkářky Joan Armatrading.Zatím poslední album, Music for Crocodiles, vzniklo jako výsledek cest zpěvačky do jižní Indie. K názvu ji inspiroval krokodýlí park, vybudovaný pro ochranu těchto nebezpečných, ale zároveň ohrožených zvířat. K majestátnímu zvuku alba přispěl mix geniálního Islanďana žijícího v Los Angeles, Husky Huskvolda, který pracoval s Tomem Waitsem, Sheryl Crow, Norah Jones, a zvukovými experimentátory Fantomas.

Music For Crocodiles si můžete virtuálně poslechnout ZDE. A naživo už tento pátek, v Paláci Akropolis. Časově neohraničený festival Respect si může hrdě připsat další zajímavou akci.
Zajděte, nebudete litovat.

Více info na www.respectmusic.czzavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím