ARAKAIN - Metalmorfoza

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Popron Music 15 trax / 63:05 min Kvalitní comeback se povedl tuzemské metalové elitě. Sázka na Petra Koláře se ukazuje jako prozíravý tah. Rozpaky po Brichtově odchodu může záhy vystřídat euforie.
NEJLEPŠÍ OBRANOU je útok. Křižník jménem ARAKAIN zvládl fatální personální vlnu na jedničku, dokonalá bouře, která hrozila převrátit trup tuzemského metalového Titaniku, se nakonec neškodně rozbila o okolní skaliska. Petr Kolář zpívá znamenitě, jeho vokál je pěstěně ohebný a probarvený, je znát, jak je vyzpívaný v různých stylových modifikacích, čímž může elegantně prodat své nemalé možnosti. V hloubkách potřebně drsný, v nepřepínaných výškách jistý a dynamický a navíc s vysokým procentem atmosférického odstínění nálad. Klobouk dolů před takto citlivým výběrem nového frontmana. Nový frontman nadto sepsal plných 9 textů (o ostatní se podělil zbytek kapely) a i po této stránce se podařilo udržet v tomto ranku nadprůměrný efekt.

Hudebně natočila pětice možná své nejpravověrnější tvrděrockové album vůbec, Urban s Machem sázejí úderné riffy a propracované střední pasáže, kdy oba co chvíli elegantně vyjíždějí na pozadí parádní rytmiky Kub/Žežulka, aby ještě zesílili dojem z namnoze chytře a chytlavě sepsaných skladeb. Ty někdy trochu bojují s nánosem tancovačkové jalovosti (otvírák Ptáci z ráje nebyl zvolen nejšťastněji, protože patří ke slabším kouskům alba), ale v drtivé většině (nezapomeňme na excelentní zvuk nahrávky) při sobě drží pevně. Z tohoto komplexu pak zajiskří klenoty jako třeba Muzeum zla, která dýchá napětím nebo Prázdnej kout s bravurním refrénem a zejména závěrečný Spiderman, pro mě osobně možná vůbec nejlepší skladba za celou historii kapely - hit jako řemen!

Výborná deska, to bez debat.
Jan Petričko

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím