PETER GABRIEL - Hit

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Realworld / EMI 30 trax / 150:18 min Myslím, že kdyby Peter Gabriel imigroval do Česka, vstoupil by - než by poznal, co jsou zač, a zas by prchl - k lidovcům. Jejich heslo "klidná síla" jako by jej vystihovalo.

PETER GABRIEL - Hit PETER GABRIEL - Hit

ZATÍMCO JEHO kolega z Genesis Collins seká alba jako Baťa cvičky, aby snad nevypadl z popové mlýnice, a jistě i nejednu bestovku stačil poskládat podle zpětných playlistů MTV, PETER Gabriel si dovolí i desetiletou fonopauzu a posluchačské známkování své tvorby má zjevně na háku. Až teď, co se loni probral z nezahálčivé, ale mimo žebříčky se odehrávající hibernace, se po 13 letech uvolil poskládat jakýsi výběr toho nej. Kvantitativně monstrózní výběr, dlužno dodat, protože Gabriel není punker, odchoval jej artrock a v jeho duchu jde v kompozicích zřídka pod pět minut. A výběr vykutálený, dodejme hned vzápětí, protože vedle disku povinné úlitby hitparádám, kam seskládal své populární kousky (Sledgehammer, Don´t Give Up, Steam i Biko), nabízí disk č. 2, který už pojmenováním Miss (postrádané, ztracené) napovídá obsah. Tu najdeme věci, kterých si Gabriel váží, a i když se to s prvním měřítkem nemusí nutně míjet, samozřejmě se to míjí. 15 zde umístěných kousků (včetně např. na hitparádové umístění přetemné No Self-Control) má ještě hlubší vypovídací hodnotu o tvůrci, který vždy šel po vedlejších cestách showbyznysu. Muže, kterého zajímala hudba třetího světa, ale spolu s tím i jeho osud víc než úspěch. Skladatele, který se odvážil znovu vnést do rocku elektroniku a uspěl, aniž by to přetřásal každý vrabec na střeše a aniž by ho za trest zvali do Tops Of The Pops.

Roman Lipčík

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím