IMMIGRANT SONG

Vydáno 27.02.2009 | autor: redakce

Když se po otevření hranic začátkem 90. let sem tam ocitla v české muzice zpěvačka černé pleti, muzikant s dredy nebo jinak exoticky vyhlížející umělec, působilo to na scéně s více méně uniformní visáží stejně zvláštně jako těch pár cizinců běhajících po našich fotbalových trávnících. Mít například v kapele černošku bylo cosi extra a vlastně ani nemusela být zpěvačkou! Luboš Andršt by mohl vzpomínat, kterak angažoval americkou turistku Tonyu Graves, jež na pódium prvně vylezla až s jeho Blues Bandem.

Party typu Hypnotix, Švihadlo, Southern Cross či Forbidden Fruit nikdy v zemi, kde vládli Lucie a Kabát, moc neznamenaly, přesto byly nesmírně důležité pro pozdější, v daleko větší míře odehrávající se integraci cizích elementů do tuzemské kultury. Co si vzpomínám, tak první zcela „nečesky“ působící kapelou, o níž domácí média projevila trochu zájem, byli (díky filmu Šeptej) Colofactory – Pražáci vedeni Američanem Colinem Stuartem. Tyto a ještě pár dalších vyšlapaly cestu dnešnímu hudebním importérům. Nad cizokrajnými frontmany United Flavour, Prague Ska Conspiracy, Ohm Square nebo Chancers se už dávno nikdo nepodivuje a bere je jako přirozenou součást místního entertainmentu.

Počínaje tímto číslem vás budeme seznamovat s osudy těch přistěhovalců, kteří nejvýznamněji zasáhli do naší hudby a dozvíte se samozřejmě i to, v čem je naopak české prostředí natolik ovlivnilo, že tu zůstali natrvalo.

Jarda Hudec, vydavatel

IMMIGRANT SONG IMMIGRANT SONG

zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím