Film: Vše pro dobro světa a Nošovic

Vydáno 21.02.2011 | autor: Marie Bartošová

Před několika lety oslavovaná investice korejské firmy Hyundai se dnes nezdá takovou výhrou pro českou ekonomiku. A nejen o tom vypráví dokument Víta Klusáka.

Film: Vše pro dobro světa a Nošovic nosovicenosoviceVše pro dobro světa a NošovicVše pro dobro světa a Nošovic
All for the Good of the World and Nosovice!
Česko 2010
Režie: Vít Klusák

Před několika lety oslavovaná investice korejské firmy Hyundai se dnes nezdá takovou výhrou pro českou ekonomiku. A nejen o tom vypráví dokument Víta Klusáka.

Jako kdyby náhodně se seznamuje s několika postavami, které se postupně příběhem i nadále budou prolínat – některými z těch, kteří nechtěli svou půdu prodat, dokud jim nezačaly chodit výhrůžné dopisy, s některými dělníky v automobilce, s tiskovým mluvčím společnosti, a také se svéráznými ženami a jejich vedoucím ze zelinářského podniku.

Díky oné Klusákově „vlezlosti", která mu pomohla párkrát nachytat některé lidi na švestkách, tedy že říkají pokaždé něco jiného, se povedlo dodat dokumentu určitou autentičnost. I onen pocit, že ne vše je v pořádku, jak se říká, a že pod povrchem to pěkně bublá.

Měl jsem určité výhrady k jednostrannosti pohledu (i když jsem taky fandil „zelinářům"), ale pak jsem na webu našel diskuzní fórum zaměstnanců téhle firmy (http://www.hyundai.phorum.cz) a realita je zdá se ještě o kousek horší, než jak je podáno ve filmu.

Přitom snímek zpracovává vlastně nadčasová témata a klidně by z toho mohlo vzniknout hrané drama. Prodat za sto tisíc, nebo neprodat? Jak na nás působí „rozorání mezí" a tam, kde byly louky a pole a cesta kolem křížku, když nyní stojí megalomanský závod mnoha budov, aut a parkovišť?

A jak se postavit k tomu, že čeští lidé jsou Korejcům jen levnou pracovní silou a možná ještě zábavními figurkami, když pro jejich pobavení hrají fotbal? Že na své zaměstnance tlačí kvůli nedovoleným přesčasům? Že stačí, abyste se poškrábali a už máte padáka? A že Korejci nedodrželi své sliby, zato mají plná ústa krásných řečiček minimálně v propagačních filmech?

Velmi symbolicky pak působí poslední záběr před titulky, dokládající dva oddělené a nezávislé světy, jež nemohou proniknout – na jedné straně megakulisy automobilky, uprostřed to dělí dálnice, a na straně druhé vesnička s políčky, traktory a zelinářským družstvem. Když si počkáte na úplný konec filmu, po titulcích, uvidíte právě na toto družstvo velmi originální reklamu.

Přestože je u dokumentu poznat, pro kterou stranu asi má pan režisér sympatie, nutno uznat, že se snaží, aby každý měl právo říct své a aby bylo možné si udělat objektivní názor. A nebo si přečíst něco o krajině od Václava Cílka, protože některé jeho názory sem pasují jako poklička na hrnec.

Jan Lipšanský

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím