RECENZE: Iva Pazderková na své desce nenaplňuje představu televizní hvězdy, je niterná a osobitá

Vydáno 10.02.2017 | autor: Hana Bukáčková

Iva Pazderková už není pouhá "Blbá blondýna", loni vstoupila do širšího povědomí díky televizní show Tvoje tvář má známý hlas. Nejprve zazářila jako soutěžící, poté zaujala jako porotkyně a odborná poradkyně. Na konci roku vzbudila pozornost svojí revoltou na Slavíkovi, mezitím ale vydala zajímavé album. A 10. března bude v Plzni společně s Jakubem Kohákem moderovat vyhlášení výsledků ankety Žebřík.

RECENZE: Iva Pazderková na své desce nenaplňuje představu televizní hvězdy, je niterná a osobitá Iva Pazderková na fotografii k novému albu. Foto: Roman Černý


Iva Pazderková

Horská Lesní Ekologická Tvá Živá Dospělá Krabičková Smutná Šťastná

Skladby:
Horská, Lesní, Ekologická, Tvá, Živá, Černý šál, Dospělá, Krabičková, Smutná, Šťastná

10 trax

Distributor: Supraphon

Když hodíme za hlavu všechny její herecké úspěchy, komediální vlohy a vykašleme se na mediální bublinu, rychle zjistíme, že Iva je velmi zajímavou a osobitou zpěvačkou, která sice nemá hlasový rozsah jak Lucie Bílá či Ewa Farna, zato má ale jiné přednosti. Svůj talent, píli, dokonalou připravenost, cílevědomost a empatii spolu s velkým charismatem odkrývá na nové desce, kde překvapuje niterností svých písniček. Na nikoho si tu nehraje a je sama sebou.

Horská Lesní Ekologická Tvá Živá Dospělá Krabičková Smutná Šťastná je horkým kandidátem na album s nejdelším názvem. Krom songu Černý šál s převzatým textem od Puškina totiž jméno obsahuje všechny ostatní názvy autorských písní. Pokud byste čekali něco tuctového, co slýcháme denně z rádií, pak se šeredně pletete. Iva je svá, hraje si se slovíčky a pozvolnými tóny, balancuje mezi nimi. Žánrově navazuje na svoji prvotinu Ukulala.

Základním stavebním kamenem jsou právě texty v češtině, které jsou osobité a někdy velmi intimní - až zpovědního charakteru. Hudba je tu občas na druhé koleji, tvoří spíš podkres, což je určitý posun od předchozí nahrávky.

VÝRAZ STAVÍ NAD OBSAH

Album vyniká svojí poklidnou a přívětivou atmosférou, je z něj totiž cítit určitá lehkost a Ivin životní nadhled. Deska stojí na pevných základech a je tak velmi uvěřitelná - až do takové míry, že zpěvačce baštíte každé slovo. Střízlivě pojatá nahrávka bez zbytečných příkras a nabubřelosti dává vyniknout faktu, že v jednoduchosti je krása. Neméně důležitým faktorem je osobnost zpěvačky, kterou se prezentuje a vkládá do zpěvu porci noblesy a nonšalantnosti, verše nabíhají na dramatičnosti díky její původní profesi. Písně jsou kolikrát více výrazové než obsahové.

Iva Pazderková interview: Moderování Žebříku s Jakubem Kohákem? To bude jízda!

Byla by škoda opomenout velmi povedený booklet. Je jednoduchý, ale přesto natolik výrazný a zapamatovatelný, že vytváří kompatibilitu s celkovým vyzněním. Sestává z fotografií Ivy, na kterých je vyobrazena v různých pózách a se zajímavými grimasami, kde prim hraje její ryšavá barva vlasů.

Ve spodních liniích má Pazderková velmi příjemné zbarvení hlasu a v některých pasážích vám může připomínat třeba Radůzu. Na hudbě se podílela její doprovodná kapela složená ze známých a uznávaných muzikantů včetně Josefa Štěpánka či Romana Víchy. Texty si Iva obstarala pouze ve své režii a zrcadlí hravost Ivy se slovními obraty. Na desce nechybí ani host Tomáš Klus, který se objeví v duetu Tvá , kde se vrací ke svým folkovým začátkům. Tomášův hlas krásně koresponduje a rezonuje s Iviným. 

Mezi nejpovedenější písně můžeme zařadit Horská, Dospělá a Tvá. Zajímavým momentem desky je závěrečná pasáž v songu Šťastná, kde Iva odříkává modlitbu Andělíčku můj strážníku se svojí milovanou babičkou, která nedávno zemřela. Velmi neobvyklý a osobitý artefakt, který tomu všemu nasadil korunu.

Text: Hana Bukáčková, foto: Roman Černý

Témata: Iva Pazderková, Horská Lesní Ekologická Tvá živá Dospělá Krabičková Smutná Šťastná, Tvoje tvář má známý hlas, Žebřík

3,50

čtenáři

hlasuj

Mohlo by Vás zajímat

zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím