SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Brian Jones (6.)

Vydáno 30.10.2011 | autor: redakce

Rolling Stones v příštím roce oslaví 50. výročí existence a přesto velká většina jejich fanoušků stále zapomíná na jednoho ze zakládajících členů, který prožil s kapelou pouhou - byť zásadní - šestinu této doby. Kytarista a zpěvák Brian Jones (1942-1969) zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a jeho odchod byl o to trpčí, že jeho náhlá smrt nebyla dodnes uspokojivě vysvětlena.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Brian Jones (6.) SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Brian Jones (6.)


Když v roce 1994 šokoval celý hudbymilovný svět svým skonem Kurt Cobain, byly následné diskuze o možné vraždě patrně jen senzachtivou šeptandou, která měla pokrýt jeho kultovní osobnost dalším mystickým závojem. V případě Jonesova skonu o pouhých 25 let dříve se však nahromadilo tolik nejasných okolností, že jeho smrt zůstane patrně navždy zahalena skutečným příkroven tajemství. Jonesova tehdejší přítelkyně si navíc stojí za tvrzením, že muzikanta kdosi zavraždil a dokonce zná i jméno domnělého vraha…

LIVE: Rolling Stones v Praze sypali z rukávu hit za hitem. Strhli všechny generace


FRUSTROVANÝ STONE

Lewis Brian Hopkin, jak znělo jeho pravé jméno, se narodil 28. února 1942 v anglickém Cheltenhamu, proslulém prestižními koňskými dostihy, a stál u samotného zrodu Rolling Stones tak, jak jim vdechlo život duo infernale Jagger-Richards. Dokonce se zprvu jmenovali Brian Jones And Mick Jagger And The Rollin´Stones. Definitivní podoba Stones poté vznikla v roce 1963, kdy je zkompletovali bubeník Charlie Watts a Bill Wyman. Jones natočil do své smrti s kapelou zásadní alba, včetně Let It Bleed, Beggard Banquet či eponymního debutu, nechyběl samozřejmě ani na prvních velkých hitech, mezi nimiž zazářila nesmrtelná I Can´t Get No Satisfaction. To jsou však záležitosti víceméně známé, proto vlétněme rovnou do roku 1968, kdy bylo jasné, že se Jones potýká s vážnými drogovými problémy a jeho odchod z kapely visí na vlásku.



Bylo veřejným tajemstvím, že Brian Jones velmi žárlil na Jaggerovo výsadní postavení v kapele a když připočteme fakt, že se jen těžko skladatelsky prosazoval, a že Keith Richards nesnášel jeho švédskou přítelkyni Annu Pallenberg (nyní provdanou Wohlin), psychicky na tom nebyl zrovna růžově. Krize dostupuje vrcholu v červnu 1969, kdy Jones oficiálně odchází z kapely. Za měsíc je nalezen mrtev v bezénu ve svém sussexském domě Cotchford Farm. „Smrt způsobená nešťastnou náhodou“, stálo v úmrtním listu.

VRAŽDA?

Potíž je v tom, že se v Jonesově domě nalézalo onen večer více lidí, proto se začaly množit teorie o hudebníkově skonu. Svědectví samozřejmě poskytla policii sama Anna Wohlin, v současnosti pětašedesátiletá dáma, vlastnící oděvní firmu ve Stockholmu, která s Jonesem chodila a byla mu na blízku i v onen osudný den 3. července 1969: „Strašně to bolelo, byla jsem tak nešťastná, že jsem uvažovala o sebevraždě. Byl to pro mě hrozný šok, z kterého jsem se pár let vzpamatovávala. Zachránilo mě až to, že jsem se vdala.“ V současnosti žije sama, rozvedla se v roce 1998.



Policejní vyšetřování došlo k hypotéze, že se Jones utopil, protože byl velmi opilý, ale Anna přísahá, že v té době zanechal drog a alkohol výrazně omezil. „Jsem na tisíc procent přesvědčena, že Briana zavraždil kvůli penězům Frank Thorogood, stavební dělník, který pro Briana dělal na domě různé práce a úpravy. Vím, že se několikrát nedohodli kvůli výplatě, tahal z Briana prachy každou chvíli…“

Annina teorie, se kterou přichází takto pozdě, byla z cela nečekaně posílena faktem, že se Thorogood údajně na smrtelné posteli hroznému činu sám přiznal. Zemřel v roce 1994 a podle nepotvrzených svědectví těsně před smrtí vyjevil, že opilého Jonese utopil. Policie promptně obnovila vyšetřování, ovšem k jednoznačnému závěru nedošla. „Rozhodla jsem se konečně říct, jak to bylo, i když po tolika letech. Hlavně kvůli jeho synovi a nejbližším přátelům, kteří si dodnes myslí, že umřel kvůli drogám a chlastu,“ dodala Anna.


Jedna z mnoha verzí, nebo pravda? Přímý svědek zločinu či nešťastné náhody není k mání.


OČIMA TÁTY

Brianův otec Lewis Jones později řekl: „Zhruba od založení Rolling Stones do roku 1966 byl Brian velmi šťastný. Poté se však rozešel s milovanou dívkou a šlo to s ním z kopce. Najednou se zničehonic změnil z veselého mladíky kypícího elánem v uzavřeného morouse. Matka a já jsme byli tou proměnou naprosto šokovaní, už nikdy to nebyl ten Brian, jakého jsme znali dřív.“

Je zajímavé, že Brian chtěl, aby Stones nepsali vlastní písničky, ale byli bluesovou cover-kapelou, tak jak tomu až na výjimky bylo do roku 1965. Jak navíc již řečeno, příčilo se mu hlavně, že kapela nabrala směr podle Jaggera a ne podle něj. Přitom byl talentovaným skladatelem, málokdo dnes ví, že ho například pozvali Beatles, aby se podílel při nahrávacích sessionech k albu Sgt. Pepper (skladba You Know My Name se na finální verzi nakonec neobjevila, je však ke slyšení na kompilaci Past Masters Vol. 2), jeho saxofon je zaznamenán i v jedné z předešlých písniček „Brouků“ – Baby, You´re A Rich Man. S kytaristou Jimmy Pagem z Led Zeppelin dokonce vytvořil soudntrack k filmu Mord und Todschlag. Kromě fotografování horoval pro cizokrajné instrumenty, památní je třeba jeho sitarové intro k singlu Paint It Black, kterým Rolling Stones pronikli na vrchol žebříčku v roce 1966. Byl to on, kdo vnesl do kapely experimentálnější aroma, jak posléze poznamenal i sám Jagger: „Často nás odkláněl z bluesové cesty a často to přinášelo skvělé výsledky.“

Brian Jones nestačil nahrát žádné sólové album, i když pár vlastních projektů nedokončil. Jeden z nich – Brian Jones Pipes Of Pan At Joujouka - byl vydán posmrtně v roce 1972.

„Když jsem na to později pořád myslel, zdá se mi, že určité signály proměny k normálu před smrtí tu byly,“ dokončuje své vzpomínky otec, „Pořád byl tichý, smutný, často nerudný, ale už přece jen více vnímal okolí a dalo se s ním mluvit. Určitě by se z toho dostal a vytvořil by spoustu hudebních zajímavostí, bohužel, odešel strašně brzy…“

Témata: Brian Jones, Rolling Stones

zavřít