LIVE: Of Monsters And Men, éterické dámy a mrazivá elektronika - severní vítr zavanul Ostravou

Vydáno 16.07.2016 | autor: Hana Bukáčková

V reportu z druhého dne ostravské přehlídky pečlivě vybrané zahraniční hudební alternativy se dočtete nejen o headlinerech, ale i o dění na malých scénách. Ačkoliv letos Colours nevládnou tak silným line-upem jako v předchozích ročnících, vytáhli eso z rukávu v podobě Of Monsters and Men a výjimečných projektů pro uši těch, co umí ocenit kvalitu.

LIVE: Of Monsters And Men, éterické dámy a mrazivá elektronika - severní vítr zavanul Ostravou Aurora si získala fanoušky i svou srdečností. Foto: David Webr


COLOURS OF OSTRAVA - DEN DRUHÝ
DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE
15. 7. 2016

HEADLINEŘI POHLEDEM ALENY BÍLKOVÉ

V jeden den se na pódiích festivalu objevily hned tři nadějné zpěvačky. Éterická Aurora a Susanne Sundfør (obě z Norska) a také provokativní Kovacs z Nizozemska. Aurora platí za mladší verzi Ellie Goulding, té Ellie, která ještě nedělala unylý pop. Fanoušky dostala i svou srdečností, když během koncertu objala slečnu v první řadě. Susanne Sundfør oproti svým oduševnělým nahrávkám platila naživo za uspávačku hadů, všechny ale strčila do kapsy šílená Kovacs. Ta si vypůjčila animální energii od Skin a jazzový feeling od největších světových zpěvaček. Za její nefalšované ďábelství by se nemusela stydět ani Joplin.

Podobně našláplí byli i My Baby, kteří svou Americanu předvedli v Česku teprve týden zpátky na indie festivalu Fingers Up v Mohelnici. Jeden z případů, kdy se vyplatí utéct na malou stage.

FOTOREPORT: Na Colours Of Ostrava se diváci bavili i druhý den. Hráli Of Monsters And Men, Aurora i Anohni

Sofiinou volbou se stalo váhání mezi unikátním projektem Anohni a elektronickou senzací Kiasmos, dva sety, které se prakticky kryly. Audiovizuální show bezpohlavního stvoření v hábitu z ordinérnosti krom naléhavého hlasu i obsahu vystřelila nad průměr geniálně sladěná videoprojekce s herci markýrujícími zpěv. Každá postava mohla rozdávat lekce herectví - nebyl sval na jejich obličejích, který by nehrál, a zároveň se nedalo herectví jediného z nich označit za uměle tlačící na pilu. Show Anohni není zážitek pro každého a těžko ji označit za pouhý koncert. Stát v tu chvíli u hlavního pódia, se dalo přirovnat k procházce po mluvící galerii lidských emocí.

Ólafur Arnalds se na Colours podíval po osobní návštěvě tentokrát se zmíněným projektem Kiasmos, platícím za jeden z elektronických majstrštyků letošního ročníku. Na fresh stagei rozehřáli publikum před vystoupením svých krajanů, hrajících z poněkud jiného soudku.

FOTOREPORT: Druhý den Colours ovládli Of Monsters And Men a Aurora

Ano, folk z Islandu, milionová sledovanost hitů na YouTube, pětice muzikantů s dalšími čtyřmi v zádech - úderem půlnoci hlavní stage obsadili Of Monsters and Men. Ačkoli se už řadí mezi kapely oslovující mainstreamové publikum, na pódium nastoupili, jako by hráli pro patnáct lidí v klubu. Láska k organické muzice z nich čišela stejně jako z Mumford & Sons, nedávno excelujících v pražské O2 areně.

vložte odkaz, text nemažte

Bubnující viking dával hře skupiny pochodový ráz a jeho mrknutí do kamery rozesmálo celý několikatisícový dav. S bubnováním mu pomáhala i křehká a mazlivá Nanna, která se nebála si plácnout s lidmi v prvních řadách a vrátit se na pódium uprostřed zpěvu jako hvězda. Koho na M83 bavilo ságo, na Of Monsters and Men si mohl opět vychutnat dechovou sekci.


No a pak? Čaj o páté na electro stagei. Co na tom, že bylo pět ráno.

text: Alena Bílková, foto: David Webr

DĚNÍ NA MENŠÍCH SCÉNÁCH UŠIMA HANY BUKÁČKOVÉ

Druhý festivalový den byl ve znamení dobrého počasí, rozmanitosti hudebních žánrů a především skvělé hudby na menších scénách. Mezi to nejlepší, co jsme na nich mohli v pátek vidět, patří dozajista The Elektronic Swing Circus, My Baby a Korben Dallas. Oproti loňskému ročníku se Drive stage z uzavřeného stanu přemístila pod širé nebe, čímž se stala velmi přitažlivou pro posluchače. Tohoto zvětšeného zájmu jsme si nemohli nevšimnout, několikrát jsme proto tuto stage během dne navštivíli.

LIVE: Colours Of Ostrava nezastavily ani proudy vody. Energičtí M83 překonali i Tame Impala

Vystoupila na ní i pražská parta Circus Problem, která se zaměřuje na energickou, převážně balkánskou dechovku a cikánskou muziku. Balkánský živel rozproudil krev všem tanečníkům. Po pochmurném předcházejícím dni šlo o správné nakopnutí. Během vystoupení popřáli svému manažerovi k narozeninám a pozvali všechny přítomné na křest nového alba, který se uskuteční 10. října v pražském Lucerna Music Baru. Z chystané desky předvedli pár novinek - máme se vskutku na co těšit.



Scénu rozvlnila čím dál tím více populárním electroswingem kapela, která má označení žánru i v názvu - The Elektronic Swing Circus z Velké Británie. A že to byla pořádná divočina. Dominovaly obě jejich zpěvačky, které se hlasově excelentně doplňovaly. Muzikanti roztancovali publikum kolikrát do velmi zajímavých tanečních kreací. Bylo to příjemné překvapení dne a zajisté jeden z nejzajímavějších výkonů dne. 

Italové Kaláscima na hlavní stage hráli moderní keltskou hudbu, která svojí rozmanitostí nemohla nudit, trochu se podobali Treacherous Orchestra, kteří zde vystupovali v první den. Pro mnohé byli příjemný objev a překvapení. Ukázali nám hudbu jiné kultury i století.

Skvostně působili My Baby, tříčlenná banda v čele s kytaristkou a zpěvačkou v jedné osobě. Určitě by jim svědčilo větší pódium než to, které dostali, jak kapacitně pro fanoušky, tak i hudebně. Místy stylově připomínali šlapající Gaia Mesiah. Zajímavé zkombinování rocku s tanečním stylem. Energie z nich sršela víc než z ve stejnou dobu hrající Mariachi El Bronx na druhé straně areálu - partička se španělkami nás hudebně zavedla na pláž pod palmy. Jenže místo toho, aby nás rozhýbala, spíš nás posadila do lehátek svojí stylovou monolitostí.

Moc nás nenadchli slovenští Bad Karma Boy, kteří působili ospale. ANOHNI je zajímavá spíš příběhově než hudebně. Svým bizarním vystoupením dala trochu vzpomenout na loňské dostaveníčko Björk - neviděli jsme jí ani do tváře. Trochu více se čekalo i od CC Smugglers. V první půlce jim chyběla dostatečná dávka energie, která by se patřičně hodila na zakončení programu v rámci Drive stage, přitom vystoupení začalo nasvíceným bubenickým sólem, které mělo předznamenat, že to bude nářez. Možná by bylo více účinné prohodit pořadí učinkujících a zařadit do pozdějších hodin rozpařené kapely typu Circus Problem a The Elektric Swing Circus. Zpěvák nezapomněl vychválit krásu českých žen.

Za pátečním dnem udělali příjemnou tečku slovenští Korben Dallas. Hlas zpěváka Juraje byl impozantní, jako zvon, co rezonuje Ostravou. Možná mohl někomu připomínat Kuliho z Desmod. Jednalo se o špičkově odehrané indie rockové vystoupení, kde se s energií opravdu nešetřilo. Jako host přišla nenápadně s batůžkem Aneta Langerová, která se prodrala přes dav a zazpívala si s nimi duet Sen. Nezapoměli zahrát hitovku Otec a na závěr Beh. O této partě ještě do budoucna hodně uslyšíme.

text: Hana Bukáčková, foto:  David Webr

Témata: Colours Of Ostrava, Of Monsters And Men, Aurora, Susanne Sundfør, Kovacs, Anohni, Kiasmos, Korben Dallas, Aneta Langerová, Circus Problem, My Baby, Bad Karma Boy, festivaly

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít