POST SCRIPTUM (33): Přežil Bataclan. Teď Jesse Hughes z EODM chce, aby všichni měli zbraně

Vydáno 18.02.2016 | autor: Simona Knotková

Největší událostí uplynulého týdne byly jednoznačně Grammy. Na světové i domácí scéně se ale přihodily i jiné věci, které stojí za připomenutí v aktuálním Post Scriptu.

POST SCRIPTUM (33): Přežil Bataclan. Teď Jesse Hughes z EODM chce, aby všichni měli zbraně Jesse Hughes v rozhovoru pro francouzskou televizi

JESSE HUGHES CHCE ZBRANĚ PRO VŠECHNY

Jak řekli, tak udělali. Eagles Of Death Metal se tři měsíce po útoku v klubu Bataclan vrátili do Paříže a odehráli tam celý set. Ještě před koncertem poskytl Jesse Hughes rozhovor pro televizi iTélé. V něm hodil do placu stále diskutované téma regulace zbraní a vyjádřil se jasně pro ně. "Byla to snad kontrola zbraní, která zabránila smrti jediného člověka v Bataclanu? Pokud někdo dokáže odpovědět ano, rád bych to slyšel, protože já si něco takového opravdu nemyslím. Životy dokázali zachránit jenom policisté, ti nejodvážnější lidé, které jsem kdy viděl, kteří se střemhlav vrhli do náruče smrti se svými zbraněmi. Každý by ji u sebe měl nosit. Už nikdy ve svém životě nechci vidět něco podobného a chci, aby všichni měli šanci se bránit a přežít."

Hughesův postoj lze chápat. Viděl a zažil věci, které si většina z nás nedokáže ani představit, a navždy jimi bude poznamenaný. Bohužel s ním už nejde souhlasit. Násilí opravdu nezastavíme tím, že začneme podporovat jeho zdroje. Pokud se vždy najde někdo, kdo si nechá špatnou ideologií vymýt mozek a půjde zabít ostatní, bylo by správné, kdybychom takovým individuím ještě usnadnili samotné sehnání zbraně? Myslím, že právě Hughes by coby Američan mohl vědět nejlépe, co takový zákon může způsobit.

POST SCRIPTUM (22): Dozvuky z Paříže: Eagles Of Death Metal poprvé promluvili na kameru. Do Bataclanu se vrátí

A když to třeba přesunu na napjatou situaci v naší republice, představte si, že by každý ze vzteklých (slušných) Čechů, volajících mimo jiné pro šibenice na své spoluobčany, měl u sebe ještě nadto zbraň. To by se teprve člověk mohl bát o svůj holý život. Kéž bych přeháněla. Ale do takové situace nás teroristi opravdu nahnali. Budeme jim to tedy ještě ulehčovat podobnými debatami?

TROLLING ROKU

Na české scéně je jinak opět veselo. A zase za to může Ortel. První se proti němu rozhodl postavit David Koller a distancoval se od všech koncertních prostorů, pro které by snad bylo morálně únosné i vystoupení Ortelu. Český lid je z toho samozřejmě pobouřen, směje se či volá cosi o návratu komunistických praktik (cože?). Přitom se jedná o gesto, které by měl následovat každý další český muzikant, jemuž není lhostejná budoucnost našeho národa. (Spoiler: Nic takového ale samozřejmě po tleskající Státní opeře nelze očekávat.)

Ortel tak aspoň skvěle vytrollil portál smsticket, přes něhož si mohli zájemci kupovat lístky na koncert. Kapelu se rozhodl nebojkotovat. Aby ale zároveň vyjádřil nesouhlas s jejími postoji, které jenom přidávají na nenávistném ovzduší v naší zemi, část z výtěžku určil na dobročinné účely, mimo dalších i pro jedince integrující se do naší společnosti. Bravo! 

(Konec textu sponzorovaného Hate Free a dalšími, státem placenými sluníčkářskými agenturami. Z vašich víček se holt nenajíme.)

STŮL COLDPLAY V OBLEŽENÍ 

Ve středu večer se předávaly ceny magazínu NME, a třebaže se nejednalo o tak prestižní akci jako pondělní Grammy, legrace na ní bylo určitě víc. O největší senzaci se postaral frontman Bring Me The Horizon Oli Sykes, který v zápalu vystoupení skočil na stůl přihlížejících Coldplay. Kus nábytku jeho váhu neudržel a se sklenicemi a láhvemi alkoholu se zřítil k zemi. 

RECENZE: Bring Me The Horizon šlápnou občas vedle, silný duch ale vítězí

Zpěvákův kousek někteří odsoudili jako zprznění slavnostního ceremoniálu či trapný výkřik o pozornost. Sami Coldplay ale vyvázli bez fyzické újmy, tak nač tolik úzkoprsosti? Docela by mě zajímalo, jestli jsou kritici Sykesovy rebélie ti stejní lidé, kteří i neustále pláčou, jak je dnešní rock sterilní a v podstatě mrtvý. Muzikant se přitom brání, že se nejednalo o útok na Coldplay a naopak tak řešil technické problémy.

"Nic jsem neslyšel, a tak jsem si říkal: 'Půjdu tam, možná to bude lepší.' Pořád jsem ale nic neslyšel, tak jsem vyskočil na nejbližší stůl. Problém se nevyřešil, ale mělo to tam víc šťávy. Rozhodně se nejednalo o protest proti Coldplay," podal po cenách celkem úsměvné vysvětlení.

Jeho gesto koneckonců ocenil i Chris Martin. Kapelu prý předtím neznal, ale Sykesův výstup byl podle něho "velmi rock'n'rollová věc". Vše je tedy v pořádku.

text: Simona Knotková

zavřít