Dee Dee Bridgewater připomene v Praze Billie Holiday už zítra

Vydáno 31.03.2011 | autor: PR

Poslední hodiny zbývají do letošního druhého ročníku Jarního Gala pro Struny podzimu, na kterém v sobotu 2. dubna vystoupí přední osobnost světového jazzu, americká vokalistka Dee Dee Bridgewater. A vzhledem k programu večera se nabízí ještě dodat, že nebude sama: ve Smetanově síni Obecního domu se totiž na jeden večer promění v divokou legendu světové jazzové scény - Billie Holiday.

Dee Dee Bridgewater připomene v Praze Billie Holiday už zítra Dee Dee Bridgewater připomene v Praze Billie Holiday už zítra

bridgewater_8973_mPod dirigentskou taktovkou Martina Kumžáka a za doprovodu bigbandu CBC představí tato charismatická zpěvačka především ukázky ze svého loňského alba s názvem Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love From Dee Dee Bridgewater. Jak už název napovídá, tuto studiovou nahrávku, která letos získala nejprestižnější hudební ocenění – cenu Grammy, věnovala Dee Dee Billie Holiday, známé také pod přezdívkou Lady Day. V rámci galavečera si přítomní posluchači budou moci připomenout nesmrtelné hity jako Lady Sings the Blues, Lover Man či You’ve Changed. A zároveň se před nimi oživí pohnutý příběh Billie Holiday, v němž bylo kromě okouzlující hudby také mnoho tragických a temných okamžiků.

S trochou nadsázky bychom mohli říci, že návštěvníky čekají dva koncerty v jednom: Dee Dee Bridgewater je vynikající vokalistka, jejíž stylizace do Anděla z Harlemu, jak byla nazývána Billie Holiday, je ohromující. Publikum se může každopádně těšit na jazz, zazpívaný s maximálním respektem a citlivostí k jedné z ikon tohoto žánru,“ říká Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu.

Dee Dee Bridgewater je považována za pokračovatelku linie velkých jazzových dam, jakými byly kromě Billie Holiday například Sarah Vaughan nebo Ella Fitzgerald. Poslední jmenovanou připomněla Dee Dee veřejnosti v sedmadevadesátém roce, kdy jí věnovala album s názvem Dear Ella.

Aktuálně se však – bez náznaku patosu, ale s o to větším respektem a osobním vkladem – stylizuje právě do Billie Holiday. Ostatně nejen podle názoru kritiků po celém světě má Dee Dee s Billie společného mnohem víc než jen podobné cítění jazzové hudby. V recenzích jsou zdůrazňovány především velmi podobná barva hlasu obou zpěvaček, měkká artikulace, láska ke swingu a blues a slabost pro poměrně složitou harmonii skladeb. V minulosti se na umělecké scéně setkala Dee Dee s Billie už jednou, a to roku 1986, kdy ztvárnila titulní roli v muzikálu věnovaném právě „harlemskému Andělu“ s názvem Lady Day. Za svůj přesvědčivý výkon získala divadelní nominaci na Laurence Olivier Awards a kromě toho si odnesla i řadu vynikajících kritik a žánrových ocenění.

„Bylo to tenkrát docela složité. Od představení k představení jsem se stále více dostávala do života Billie a někteří lidé kolem mě měli obavy, že zapomenu na život vlastní. Její osud je trochu děsil. Já z toho obavy neměla, ale přiznávám, že osobnost Billie Holiday mě fascinuje,“ uvedla v jednom interview Dee Dee Bridgewater.

K repertoáru své oblíbené zpěvačky se Dee Dee znovu vrátila po více než 20 letech. Tentokrát ale nezajela do historií daných kolejí, nýbrž se rozhodla vnuknout posmutnělým písničkám legendární jazzmanky svůj osobitý charakter. Dala skladbám radostnější přednes a proměnila je v hity přesvědčivě promlouvající i k současnému publiku. O tom, že tento počin rozhodně nebyl marný, přesvědčila už nesčetněkrát na mnohých světových pódiích. Navíc je schopná hrát dvě role najednou- být sama sebou i Billie Holiday. Svým širokým interpretačním záběrem a úžasným hlasovým potenciálem dokáže zaujmout i pohladit – ostatně to třikrát ocenili i porotci cen Grammy.


Dee Dee Bridgewater
při jejím pražském vystoupení doprovodí big band CBC v čele s dirigentem Martinem Kumžákem, který je znám především ze soutěže StarDance – Když hvězdy tančí. Jako dirigent se Kumžák představil rovněž publiku festivalu Strun podzimu. Při minulém ročníku vedl Pražskou komorní filharmonii na koncertě jiné fenomenální jazzové vokalistky, Dianne Reeves. „Velice si cením opakované důvěry ze strany Strun podzimu a zároveň si vážím vzácného okamžiku doprovázet tak významnou osobnost světového jazzu, jakou je Dee Dee Bridgewater,“ dodává Martin Kumžák

Big band CBC byl založen před pěti lety trumpetistou Miroslavem Surkou. Za dobu své existence dostalo toto relativně mladé těleso složené z předních instrumentalistů profesionálů už nejednu příležitost vystoupit na prestižních tuzemských a jazzových festivalech. Doprovázel například amerického trumpetistu Bobbyho Shewa a slavného australského multiinstrumentalistu Jamese Morrisona. V srpnu pak své umění předvede ve spojení s dalším americkým trumpetistou Arturem Sandovalem. V rámci galavečera se big band představí v následujícím složení: alt saxofon Martin Plachý a David Fárek, tenor saxofon Tomáš Křemenák a Martin Mynařík, baryton saxofon Robert Mitrega, pozoun Josef Pospíšil, Přemysl Tomšíček, Jan Šatra a Ivo Kopecký, trumpetisté Miroslav Surka, Miroslav Šoltesz, Radek Němec a Stanislav Zeman, pianista Matej Benko. Za bicí usedne Pavel Zbořil, na basu zahraje Martin Lehký.

TZ,dm

zavřít