Frontman Einstürzende Neubauten vystoupí v Praze už v sobotu

Vydáno 09.04.2011 | autor: PR

16. dubna se v pražském Divadle Archa objeví frontman německých Einstürzende Neubauten Blixa Bargeld. Ve společnosti elektronického mága Carstena Nicolaie známého pod pseudonymem Alva Noto předve, že se jeho neopakovatelná poetika nemusí opírat o konstrukce z kovů a bohatě jí stačí méně hmatatelné jedničky a nuly.

Frontman Einstürzende Neubauten vystoupí v Praze už v sobotu Frontman Einstürzende Neubauten vystoupí v Praze už v sobotu

anbb_photoSvou českou premiéru si na festivalu Stimul odbyde společný projekt obou umělců, který má v názvu iniciály obou aktérů: ANBB.

Spojení obou tvůrců způsobilo minulý rok příjemný šok všem hudebním fanouškům a publicistům. Deska Mimikry od projektu ANBB sklidila zasloužené vavříny v podstatných alternativních hudebních žebříčcích. První pražská koncertní zastávka ANBB tak slibuje jednu z hudebních událostí sezóny.

Německý tvůrce experimentální elektronické hudby a vydavatel Carsten Nicolai působí pod pseudonymem Alva Noto a v rámci hudební scény patří k nejvýraznějším představitelům exaktně pojaté, matematicky přesné elektroniky. Alva Noto není z těch tvůrců, kteří elektronickými zvuky přivolávají a imitují poetické duchy, místo toho s lékárnickou přesností odměřuje rytmy a pečlivě zkoumá frekvence svých sinusovek, skutečné „bezbarvé barvy" elektronické hudby. Dlouhohrající album Mimikry se stalo jednou z nejdůležitějších hudebních událostí roku 2010. Duo na něm předvádí, že stoprocentně živá hudební řeč Blixy Bargelda a bezezbytku digitální vyjadřování Carstena Nicolaie dokáží koexistovat způsobem, který ani jednu z nich neupřednostňuje. Bargeld se ve zpěvu a textech dokáže odvázat stejně jako když má za sebou čtveřici členů Einstürzende Neubauten, Nicolai vytváří komplexní, energické rytmy, jimiž dokonale supluje zvuk kapely a přitom ani na krok neustupuje od úsporné strohosti, jíž přijal za vlastní. Album obsahuje kromě autorských čísel i jednu píseň písničkáře Harryho Nilssona, jeden tradicionál. Coby vokalistka na něm hostuje a obal zdobí jedna z nejslavnějších supermodelek šedesátých let, Veruschka, známá například z filmu Zvětšenina.

Setkání pod značkou ANBB není dalším z tisíce zanedbatelných projektů „každého s každým," ale zbrusu novou, životaschopnou kolaborací, která od samého počátku vykazuje jedinečný umělecký názor.

TZ, dm 

zavřít