Před Sade zahrají jamajští The Jolly Boys a představí styl mento

Vydáno 23.04.2011 | autor: PR

Hudební skupina The Jolly Boys z Jamajky, která patří ke kultovním, přijala pozvání od Sade a vystoupí na vybraných evropských koncertech, Prahu nevyjímaje. The Jolly Boys, prezentující se tradičním jamajským hudebním stylem Mento, letos po pěti dekádách své existence oživili svoji činnost.

Před Sade zahrají jamajští The Jolly Boys a představí styl mento Před Sade zahrají jamajští The Jolly Boys a představí styl mento

Na začátku všeho stála filmová hvězda Errol Flynn, který poté, co koupil malý pruh na severovýchodě Jamajky, oživoval divoké večírky pořádané u sebe doma koncerty místní mento kapelou, kterou přezdíval The Jolly Boys.

jollyboys_ward_lr


Hudební styl mento je předchůdcem ska a reggae. Zaslechneme v něm obvykle nástroje, jako jsou akustická kytara, banjo, ruční bubny a mareambula. Mento kombinuje tradiční africké motivy s vlivem evropské hudby. Jeho texty vesele vyprávějí o životě chudáka. Mento bylo nejvíce rozšířeno v 50. letech, v 60. letech vyplynulo do ska. Elektrifikace Jamajky a její nezávislost v roce 1960 pak vedla k poklesu mento hudby a přinesla nový hudební styl reggae. Dnes ještě mento uslyšíte zejména v turistických oblastech Jamajky.

V roce 2009, kdy hudební producent Jon Baker navrhl The Jolly Boys nahrávání nového alba, které by obsahovalo překvapivé sou- časné cover verze, byla mento hudba a The Jolly Boys opět představeni jak Jamajce, tak i zbytku světa. Album Great Expectation vyšlo loni a dostalo se mu nadšené kritiky.

Během šedesátileté leté existence se v kapele vystřídalo minimálně 18 členů, ale až nyní se The Jolly Boys dostává zaslouženého respektu. Od vydání zmíněného alba skupina fascinuje diváky po celém světě a nyní i publikum na koncertě Sade dostane jedinečnou šanci seznámit se s tímto kouzlem Jamajky.TZ, dm
zavřít