Jeffu Beckovi rozpálí publikum kanadská písničkářka NEeMA

Vydáno 23.04.2011 | autor: PR

Jeff Beck, jeden z nejlepších světových kytaristů, si při své české premiéře 23. června přiveze do Prahy také předkapelu – kanadskou písničkářku NEeMA. Aktuální druhé album Watching You Think jí produkovali Pierre Marchand a Leonard Cohen, který mimoto, že vychválil zpěvaččin charismatický hlas a styl, namaloval její portrét na obal desky.

Jeffu Beckovi rozpálí publikum kanadská písničkářka NEeMA Jeffu Beckovi rozpálí publikum kanadská písničkářka NEeMA

neema_foto2Písně NEeMA míchají nenásilně prvky rocku, folku, popu i jazzu do autentického tvaru, který dýchá emocemi. NEeMA, jejíž předci pocházejí z Libanonu a Egypta, od vydání prvotiny Masi Cho v roce 2006 absolvovala několik turné po Kanadě, Irsku, Austrálii, Velké Británii i USA. K vrcholům její kariéry patří také dva vyprodané koncerty na Montreal International Jazz festivalu, účinkování na Electric Picnic festivalu v Irsku, Winterfolk festivalu v Torontu a na Canadian Music Week. Masi Cho byla tak nominována na cenu MIMI – Montreal International Music Initiative. Kromě hudby se věnovala také práci s dětmi bez domova v Egyptě nebo s původními obyvateli Kanady.

23. června se čeští fanoušci dočkají dalšího splněného snu: v pražské Tesla Areně vystoupí vůbec poprvé v České republice britský hudebník Jeff Beck, který je považován za jednoho z nejlepších kytaristů historie. Je držitelem osmi cen Grammy, z toho tři získal letos. Do rock´n´rollové síně slávy byl Beck uveden dokonce dvakrát: jako člen legendárních Yardbirds (1992) a jako sólový hudebník (2009). Jeho žánrový rozsah sahá od blues rocku, hard rocku, heavy metalu, jazz fusion až po rock míchaný s elektronikou. Kritici i fanoušci oceňují jeho virtuozitou a mistrovské ovládání efektů, na druhé straně svobodu a spontaneitu, se kterou se pohybuje mezi žánry. All Music Guide o Beckovi například napsal, že je „tak inovativní jako Jimmy Page, vkusný jako Eric Clapton a téměř tak vizionářský jako Jimi Hendrix." Jeho kariéra se vyznačuje neočekávanými zvraty a zákrutami, vždy ale míří jedním směrem – vpřed k novým výzvám. Beck byl členem mnoha seskupení a projektů, ve všech vždy zanechal jeho inovativní styl nesmazatelnou stopu. Ať už jako člen Yardbirds (po Eriku Claptonovi a před Jimmy Pagem), kteří v době jeho působení zažili nejúspěšnější a nejkreativnější období, či jako frontman The Jeff Beck Group. Nahrával s mnoha hudebníky – například Mickem Jaggerem, Kate Bush, Stevie Wonderem, Janem Hammerem, ZZ Top či Brianem Mayem. Časopis Rolling Stone ho zařadil na 14. místo žebříčku nejlepších kytaristů historie.Vstupenky v cenách od 799 do 1.799 Kč jsou k dostání v síti Ticketportal a Ticketpro. Koncert pořádá Liver Music v rámci série Prague International Bluenights.

TZ, dm 
zavřít