Josef Kašpar – Musicfest Přestěnice: Dělat festival je adrenalinový sport

Vydáno 29.06.2011 | autor: redakce

Open Air Musicfest Přeštěnice, nejzavedenější festival v jižních Čechách, který během své historie hostil mezinárodně proslulá jména jako Rasmus, Die Happy nebo Elvis Jackson a k tomu téměř celou českou špičku, proslul hlavně svou pohodovou atmosférou. Do začátku akce, konané nedaleko Milevska, zbývají necelé dva týdny (8. a 9. července). Slovo má jeden z organizátorů Josef Kašpar.

Josef Kašpar – Musicfest Přestěnice: Dělat festival je adrenalinový sport Josef Kašpar – Musicfest Přestěnice: Dělat festival je adrenalinový sport


pepakaspar_autor_hendrixPepa KašparPřeštěnice vstupují už do 11. ročníku, na co se mohou fanoušci těšit?
Na celkem 60 kapel na třech scénách a bohatý doprovodný program. Věřím, že si každý vybere. Letos to bude opravdu multižánrový festival. Kromě české poprockové špičky bude k slyšení punk, indie, electro nebo hiphop. Mezi hvězdy festivalu patří Argentinci Karamelo Santo, Aneta Langerová, Wohnout, Tomáš Klus nebo třeba DJ Wich. Z druhé strany bychom ale neměli zapomínat na legendární Plastic People of The Universe, kteří vystoupí v pátek 8. července.

Je zvykem, že headlinerem bývá jedna nebo dvě zahraniční kapely, bude tomu tak i v tomto roce?
Letos to bude v pátek italská parta Vanilla Sky a v sobotu zmínění Karamelo Santo, kteří už u nás jednou vystoupili a všechny ohromili svou energickou show.

Novinkou je Dance stage. Co tě k tomuto nápadu přivedlo?
Dance stage bude součástí sobotního programu a je to další krok k rozšíření spektra hudby, kterou u nás návštěvníci mohou slyšet. Ne nadarmo se náš festival jmenuje Musicfest, je tedy otevřený mnoha žánrům.


Loni jste se zapojili do projektu Čistý festival a v porovnání s jinými, většími konkurenty jste si vůbec nevedli špatně…
Samozřejmě se zapojíme i letos a doufám, že si povedeme stejně úspěšně. V počtu vysbíraných kelímků na jednoho účastníka jsme loni skončili na prvním místě.

Častým účastníkem přeštěnického opě airu je německá kapela Green Frog Feet. Letos ale v line up chybí, jakto?
Pro letošek jsme se domluvili na pauze, jistou náhražkou bylo jejich jarní vystoupení v Milevsku na festivalu Rockstage.

050 rasmusRasmus v PřeštěnicíchStejně jako loni se i v tomto roce mohly mladé a perspektivní kapely přihlásit do projektu Expedice Přeštěnice, a bojovat tak o účast na festivalu. Jak bys letošní Expedici zhodnotil? Zaujala tě některá z kapel kromě vítězných 4EVER?
Osobně se mi líbí kapela Unifiction, která se pohybuje na hranici mezi hudbou a divadlem, ale nakonec pro ni nehlasovalo tolik fanoušků, aby mohla postoupit. Každopádně soutěž ukázala, jak moc dokážou kapely zalarmovat své příznivce, aby poslali obyčejný mail.

Minulý ročník se nesl ve znamení obrovského vedra. Pro návštěvníky tak bylo příjemným osvěžením hasičské auto, které přijíždělo několikrát denně a kropilo je chladnou vodu. Chystá se něco podobného i letos?
Pokud bude horko, tak se milevští hasiči samozřejmě opět objeví.

Mnoho návštěvníků loni postrádalo mobilní sprchy. Jak tomu bude tento rok?
Provozovat sprchy v areálu je poměrně náročná a nákladná záležitost. Přesto jsme je před dvěma roky instalovali do nedalekého penzionu. Bohužel nebyly tak hodně využívány. Jako určitá varianta se jeví nové venkovní koupaliště, které je od června v provozu v nedalekém Milevsku.

025 wohnoutDuo Egon z kapely Wohnout v PřeštěnicíchKaždý pořadatel má svou vysněnou kapelu, kterou by rád pozval? Jaký je tvůj tajný sen?
Za ta léta se spíš snažím, aby byl náš festival spíš středně velkou pohodovou akcí než mega festivalem s megahvězdami. Z tohoto hlediska by mi přišlo nepatřičné, kdyby u nás vystoupila třeba moje oblíbená skupina U2. Chci, aby lidé k nám přijeli za atmosférou, nikoliv za jednou kapelou, a po jejím vystoupení spěchali z festivalu domů. To raději uspořádám samostatný koncert.

Otázka do budoucna: chystáš se pokračovat v pořádání festivalu i nadále? A máš už nějaký plán pro 12. ročník?
Organizace festivalu je docela adrenalinový sport s nejistým koncem, tak uvidíme…

Chtěl bys závěrem čtenářům ještě něco vzkázat?
Neseďte doma u kompu, zapomeňte na starosti a přijeďte třeba už ve čtvrtek 7. července do Přeštěnice. První festivalová večerní party bude zdarma!

text:  Šimon Blaschko, foto: archiv

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít