LIVE: České hrady.cz: Co je české (a moravské), to je hezké

Vydáno 18.07.2011 | autor: redakce

Středočeský Točník se 15. a 16. července stal druhou zastávkou osmitýdenního hradního turné, které otevřelo své brány 8. července v podhradí Rožmberku nad Vltavou. Návštěvníci festivalu v Čechách mohou téměř dvacítku předních tuzemských interpretů zastihnout ještě na Švihově, Kunětické hoře a Bezdězu.

LIVE: České hrady.cz: Co je české (a moravské), to je hezké LIVE: České hrady.cz: Co je české (a moravské), to je hezké

 
tocnik_2011_22_20110717_2039863719
V srpnu se hudební turné přesune na Moravu, kde se představí v Hradci nad Moravicí, Bouzově a poprvé ve Valticích. Pokud se i zbývající díly hudebního seriálu vydaří tak, jako první dva, mají se návštěvníci na co těšit. Zejména pokud se vydaří počasí jako na Točníku.

Na akci je znát, že baví i samotné protagonisty. A nejen taškáře z Kašpárka z rohlíku, kteří na Točníku dokázali pobláznit přítomné hasiče natolik, že při jejich skladbě Čůrej!, rozverné úpravě slavné punkové pecky Should I Stay or Should I Go od The Clash, skutečně začali stříkat na křepčící publikum ze svého požárního vozu. Hrady však zjevně baví i ostřílené festivalové matadory, jako je například Kryštof. "Na tomhle festivalu na hradech se mi líbí jeho přátelská atmosféra. Spojení hudebního zážitku s výletem na hrad je navíc ideální volba pro celou rodinu," nechal se slyšet Richard Krajčo.


SOUTĚŽ O VLASTNÍ TOIKU
Je pravda, že tenhle festival (stejně jako i řada jiných) už respektuje skutečnost, že hudební letní festivaly se stávají rodinnou zábavou a je fajn, že člověk (pochopitelně do určité hodiny) častěji narazí na malé dítě než na bezvládné opilce. A výskyt dětí mezi publikem i v zákulisí na Točníku byl skutečně velký, takže vypadalo úplně přirozeně, když zpěvačka Skyline Marka Rybin ještě těsně předtím, než se vřítila na pódium při vystoupení své kapely, okukovala v kočárku malé dítě své známé.

kasparek_v_rohliku_7_20110717_1251117625K atmosféře hradů patří i mnoho cyklistů, pro které pořadatelé zřídili úschovny, stanová městečka na dohled historických památek či prohlídka hradů v ceně vstupného (250 korun na páteční a 450 korun na sobotní program). Amatéři i profesionálové mohou například soutěžit o nejzajímavější fotografii z přehlídky a příjemná vychytávka je připravena pro ženy a dívky. Ty, které si objednají hromadnou vstupenku, mohou vyhrát klíče ke své osobní toaletě!

CO JE ČESKÉ...
Také sedmý ročník putovní přehlídky, který končí poslední srpnový víkend, zachovává tradici účasti tuzemských kapel. V minulosti zde sice vystoupili Richard Müller nebo Horkýže Slíže, ale víme, že slovenští muzikanti se u nás naprosto oprávněně nepovažují za cizince. Také letošní nabídka se soustředila na to nejlepší, co nabízí současný český a moravský pop. Většina kapel poctivě obrazí všech osm štací, jiní se objeví jen v roli speciálních hostů. Třeba na Kunětické hoře se na zahajovacím večírku 29. července představí Nightwork a o den později v hlavním programu zase David Koller. Soukupovi chlapci v teplácích zazpívají i v Hradci nad Moravicí a na hradě Bouzov.

sunshine_8_20110717_1095125537Přímo na nádvoří zbytků reprezentačního sídla Václava IV. na Točníku se při pátečním zahajovacím večírku již poněkolikáté se svými "nedokončenými" písněmi objevil svérázný herec a zpěvák Jiří Schmitzer. Potvrdil svou roli festivalové jistoty, přestože míra imrovizace v jeho vystoupeních je čím dále tím menší.

Papírovku, Usínací nebo pilotní singl Opakování z nového alba Ležatá osmička nabídli následující Tata Bojs. Přestože kvůli problémům s hlasem Milana Caise odehráli jen zkrácený koncert, u diváků, kterých se sešlo rekordní množství 1500, uspěli. Nadšenci, kteří zaplnili prostor před jevištěm i okolní hradby, si na přelomu půlnoci ještě užili kytar a inteligentního humoru Tomáše Kluse a jeho kumpána Jiřího Kučerovského. "Letní putování po památkách se mi líbí především tím, že není vůči čemu by se člověk oHradil.cz," vzkázal už před sérií koncertů Klus.

...TO JE HEZKÉ
Teplé počasí v sobotu do podhradí Točníku přilákalo na 6000 návštěvníků. A podobně jako například na milovickém Votvíráku se obešli bez zahraničních hvězd. Pokud tedy nepočítáme mezinárodní partu United Flavour se španělskou zpěvačkou Carmen, jejichž jižní rytmy roztancovaly řadu přítomných. A pohled na vlnící se dívky v plavkách vůbec nebyl špatný...

vladimir_518_ft_a_cernochova_3_20110717_1452123615Na dvou pódiích vůbec bylo co sledovat i poslouchat. Kapela Wohnout představila několik písní z aktuálního alba Našim klientům, které je skutečně vydařené. Nové písničky z letošní desky Karmageddon nabídla také skupina Sunshine.

Jenom beznadějného škarohlída nemohlo rozesmát show Kašpárka v rohlíku, který vedle vlastních písní jako Angelina Jolie, Dvě malý víly nebo Barbína zahrál i cover Želvy (Pretty Fly) od Offspring a davy si s Márdim zajuchaly "Hej hej - jsem roztomilej".

Vedle tradičního hradního setu Divokýho Billa s nakrátko ostríhaným Vaškem Bláhou, hodiny angličtiny se Support Lesbiens a setkání rapu a poprocku ve spojení Vladimira 518 s hostující Terezou Černochovou byl vyvrcholením zastávky na Točníku koncert Kryštof. Kapela v čele s Richardem Krajčem, která vzhledem ke svému nástrojovému obsazení hraje ukázněně málo tónů, opět ukázala, že méně je někdy více a její nadýchané melodie s chytlavými slogany si na podobných akcích své publikum vždy podmaní. "Už jsme na hradech několikrát hráli a nezdálo se, že by se tamním strašidlům soudobá hudba nelíbila," podotkl k tradiční účasti na festivalu Krajčo. O tom, že se rock a pop na hradech líbí i návštěvníkům, netřeba pochybovat.

text: Roman Jireš, foto: Tomáš Jeřábek 

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít