RECENZE: Support Lesbiens na Homobotu baví i přimějou k zamyšlení

Vydáno 03.10.2011 | autor: redakce

Vzhledem k letošní aktivitě Hynka Tomana a Reného Rypara je příjemným překvapením, jak pestrou hudbou dokázali Support Lesbiens zaplnit své osmé album. Toman, který napsal veškerou muziku na sólové album Tonyi Graves, dodal polovinu z deseti nových skladeb, Rypar, autor soundtracku k filmu V peřině, napsal dvě písně, a zbytek alba složil basák Jan Daliba.

RECENZE: Support Lesbiens na Homobotu baví i přimějou k zamyšlení RECENZE: Support Lesbiens na Homobotu baví i přimějou k zamyšlení

supporti_cover2011
SUPPORT LESBIENS
HOMOBOT
10 trax
Universal

Nikdo asi nečeká, že Lesbičky přijdou s něčím zásadně jiným, než je jejich melodická kytarová muzika se snadno rozpoznatelným zpěvem Kryštofa Michala. Potvrzuje to už dobrá Tomanova kytarová vypalovačka na úvod It´s Gone Eleven, takže se v duchu jejího textu můžeme ptát - co s načatým večerem? Pojďme se tedy seznámit s Homobotem.

Nebude to jenom zábava a relax, o tom svědčí už druhá píseň Bankers od Honzy Daliby, jejíž text je obžalobou bezohledných bankéřů a jejich honby za ziskem. Naštěstí to však není formou laciných demagogických levicových a anarchistických hesel.

Následující Keeper ukazuje dosud jen tušenou možnost využití charakteristického hlasu Kryštofa Michala v duetu. Pokud se k němu najde někdo tak vhodný, jakým se ukázala být Tonya Graves, je z toho krásná náladovka, která je ozdobou Homobota i sólového alba Tonyi Graves.

Zdravé sebevědomí kapely dokazuje Walk This Road, můj soukromý a zatím nevyplněný tip na singl. Tomanova píseň je rafinovaně zaplněná, přesto nazatížená a nepřekombinovaná, různámi rockovými vychytávkami a baví i přiopakovaném poslechu.

A jedeme dál. Tentokrát na varovný trip Cruel Morphine. V textu je řeč o Mickovi Jaggerovi, ale skladba nemá nic společného s "vyhuleným" stonesovským albem Their Satanic Majesties Request plným barevných obrazů, tohle je spíše chladná chemie.

Pomalé a zadumané Dancing With A Shadow přináší další změnu nálady, v níž Ryparovu elektronikou přizdobenou vcelku tuctovou baladu posouvá o level výše Michalův opravdu nezaměnitelný hlas. V něm je, jak už jsem v minulosti konstatoval snad v každé recenzi, největší síla a přitažlovost Support Lesbiens.

Singl Bombs & Lies potvrzuje, jak důležitá je v případě téhle kapely znalost významu jejich anglických textů. Na první poslech bezstarostně působící Tomanova skladba s chytlavým refrénem je totiž hořkou reakcí na události v Libyii a rozpačitou úlohu západního světa a médií v občanském válečném konfliktu v arabském světě.

Další trochu melancholickou náladovkou je Dalibovo Midnight Sun s vemlouvavým Michalovým projevem, kterého si v této poloze umím představit, jak čte svým dětem pohádky. O další změnu, tentokrát díky Tomanově akustické kytaře, se postarala pohodou prosluněná pecka My Heart. Příjemné odlehčení a další kandidát na rádiový hit.

Procházku Homobotem zakončíme tam, kde jsme ji začali - na příjemném večírku. Tentokrát už neřešíme, kam vyrazíme, ale s roztančenou Ryparovou skladbou Shake It se rovnou zavrtíme na rozjeté sobotní party. Nebo si nasadíme sluchátka a poslechneme si hezký dialog kytary a kláves. Závěrečná skladba totiž stejně jako většina alba při soustředěném poslechu nabízí mnoho nenápadných překvapení.

BEST TRAX
Walk This Road, Bombs & Lies, My Hearttext: Roman Jireš
5/7
 

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít