Nightwork interview: podplatili jsme zvukaře, aby Kollera ztlumil

Vydáno 18.10.2011 | autor: redakce

Je jedním z potomků Viktora Dyka, ale na rozdíl od tohoto slavného básníka české avantgardní generace z přelomu 19. a 20. století ovládá Vojta Dyk vedle básnění i herectví a zpěv. Dokazuje to jak na scéně Národního divadla, tak v čele kapely Nightwork, která své muzikantské schopnosti poměří v rámci unikátní akce Red Bull Soundclash už 21. října v pražské Lucerně s Davidem Kollerem.

Nightwork interview: podplatili jsme zvukaře, aby Kollera ztlumil Nightwork interview: podplatili jsme zvukaře, aby Kollera ztlumil

fotka_62208
P
řed pár dny jste velmi netradičním způsobem pokřtili své DVD s názvem Nightwork – Incheba arena 13. 10. 2010 LIVE. Co všechno vaše DVD fanouškům nabízí?
V první řadě celý záznam dvouhodinového koncertu z pražské Incheba areny, který se za přítomnosti kamer České televize odehrál loňského 13. října - proto jsme ho taky křtili 13. října 2011, tedy na den přesně rok od našeho vystoupení, na němž jsme zase křtili naší zatím poslední desku Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa. A jako bonus jsme přidali pohled do zákulisí natáčení klipu k písni Tepláky, vizuální ztvárnění skladby Drevosůstruhár a spoustu dalších senzačních věcí!

V sou
časné době jste na svém prvním regulérním turné, které vyvrcholí 8. prosince koncertem v pražském SaSaZu - jaký z něj máte zatím pocit?
Ono to není úplně klasické turné, kdy je kapela neustále na cestách a každý večer vystupuje v nějakém jiném městě - my všichni máme vedle muziky ještě tolik jiné práce, že je tak obtížné dát celou kapelu dohromady, že vystupujeme jenom v pátek a v sobotu. Ale musím říct, že si to strašně užíváme. A já osobně jsem si vychutnal zejména koncert v Chomutově, kam jsem dorazil s časovým předstihem už s produkcí a nikoliv jako obyčejně s ostatními členy kapely... Prvně v životě musím uznat, že živé hraní je docela těžká práce - na jednu stranu je třeba publiku něco předvést, když už jsme na tour, takže se vyrovnávám s pocitem zodpovědnosti, na straně druhé si neustále opakuji, že se z toho nesmíme posadit na zadek, protože rozhodující je, aby lidé dostali to, na co přišli - tedy především zábavu. I proto se snažíme ze všech sil a vystupujeme třeba s doprovodnou dechovou sekcí Telepatiete Horns.

V rámci šňůry zavítáte prvn
ě i na Slovensko - nakolik jsou Nightwork populární u našich východních sousedů?
fotka_62213Zatím se mi doneslo, že je v Bratislavě o naše vystoupení poměrně velký zájem, což mě ohromně těší, protože my se na Slovensko strašně těšíme. Snad tam zafungovala naše slovenská písnička Drevosůstruhár, možná jsme tam populární i proto, že pan Prachař v současné době moderuje jednu česko-slovenskou televizní soutěž.

V lét
ě jste o sobě dali vědět pobytem v ZOO - jak vás napadlo rozšířit řady tamních obyvatel?
Byli jsme před časem v Zoo a pan Prachař tehdy objevil velkou zajímavost - tato krásná zahrada vystavuje nejrůznější exempláře, ale trestuhodně mezi nimi chybí homo sapiens. A tak jsme se nabídli a byli přijati.

V sou
časné době se draží obrazy, které jste vytvořili během svého pobytu v pražské Zoologické zahradě - jaký je o vaše výtvarná díla zájem?
Neznám sice konkrétní částky, za které se naše obrazy vydražily, ale celá aukce, jenž se konala přímo v pražské Zoo, dopadla výborně, až famfárově! Vybrala se spousta peněz, které půjdou na konto nazvané Pomáháme jim přežít, odkud poputují třeba na vybavení strážců pralesa v africkém Kamerunu, kteří chrání gorily a další zvířata před pytláky. Radost z našich vlastoručních výtvorů tak budou mít jak zvířátka, tak majitelé našich obrazů, kterým dnes doma na zdi visí třeba umělecké dílo Jakuba Prachaře. Nebo Ondřeje Sluky, který podle mého neodborného názoru namaloval nejkrásnější plátno s názvem Fontána v Rychnově nad Kněžnou a po mém soudu se z něj stává nástupce Milana Caise ze skupiny Tata Bojs - další výtvarník a  bubeník v jedné osobě!

fotka_62201A co jsi výtvarn
ě ztvárnil vy?
Po dlouhé a pečlivé úvaze jsem se rozhodl namalovat dílo s názvem Ego inspiralis, které zachycuje naše já, jenž se neustále pohybuje nikoliv v uzavřených kruzích, ale v jakýchsi spirálách. Snažil jsem se metaforicky postihnout či pojmenovat něco, o čem v poslední době hodně přemýšlím. Ale po pravdě řečeno celý výsledek mi připadá poněkud povrchní, až hloupý. Nejspíš to bude tím, že nejsem malíř ani filosof...

Za to jsi nejspíš vášnivým milovníkem literatury, když jsi byl vybrán jako hlavní tvá
ř kampaně, která má přimět děti ke čtení - jaké jsou vůbec tvoje nejoblíbenější knihy?
Rozhodně Mikulášovy patálie a román Jiskra života od německého spisovatele Ericha Marii Remarquea - tedy obě knihy, které jsem v životě přečetl. Ovšem Mikulášovy patálie rovnou šestkrát, takže to je stejné, jako kdybych přečetl knih sedm, což není nikterak málo. Jako odměny za mé knihomolství se mi dostalo oslovení, zda bych nechtěl propagovat mezi pubertálními a dokonce i postpubertálními dětmi lásku ke čtení. A protože knihy považuji za nejkrásnější a nejromantičtější médium, tak se mi tenhle nápad moc zalíbil a rozhodl jsem se ho podpořit.

Následn
ě jsi s Nightwork složil k této kampani píseň Den zúčtování - Kniha Knih a na ní vznikl zábavný videoklip, kde vystupuješ jako duchovní guru Čti-Wo, který nakonec zachrání svět literatury před ďábělským Digitátorem. To byl tvůj nápad?
Rozhodl jsem se do tohoto projektu zatáhnout celou kapelu - a tak pánové Soukup s Prachařem vymysleli písničku a následně celý klip. Alespoň máme zase o něco bohatší repertoár, protože i tuhle skladbu pochopitelně budeme hrát na našich koncertech!

Tahle píse
ň by se mohla hodit na vaše třetí album - už ho chystáte?
Další desku bychom chtěli natočit už příští rok, ale zatím vím jen tolik, že k její tvorbě budeme nejdřív od ledna do března, kdy nás konečně čeká kapelové volno, čerpat inspiraci. A pak se uvidí. I když já už teď tuším, že výsledkem bude vyvrcholení naší dosavadní tvorby, jakési Best Of Nightwork. A následně bychom rádi vyrazili na turné po obřích sportovních halách ve velkých městech - Praha, Brno, Ostrava a Bratislava. Jenom ještě nevíme, jestli to bude příští rok na podzim, nebo až zjara roku 2013.

fotka_62244V letošním roce jsme byli kv
ůli zraněním v kapele nuceni zrušit hned několik koncertů - už jste je svým fanouškům nahradili?
Všechny se nám samozřejmě nahradit nepodařilo - třeba v případě Benátské noci bychom museli zorganizovat celý festival... Všechno to způsobilo několik mých onemocnění, která mě potkala a já nikdy nenašel dost času, abych je pořádně vyležel, takže se mi vždy poslušně vrátila. Ale pro klid našich fanoušků - nebylo to nic vážného.

Na Red Bull SoundClash také plánujete v kapele n
ějaké nemoci?
Pokud vím, tak chorý má být jenom Honza Maxián a Ondra Sluka, já už si vše odbyl během prázdnin. Ale všechny naše fanoušky můžeme ujistit, že my zvládneme takovýto koncert odehrát i ve čtyřech!

Už jste na
tohle největší hudební klání roku připravení?
Pilně cvičíme, ale to nejtěžší nás teprve čeká, protože společné zkoušení s Davidem Kollerem je teprve před námi - ovšem už teď naše játra prosí o milost. Ale my nemáme slitování, protože se chystáme ke Kubovi Prachařovi na chalupu, kde budeme s bývalým členem kapely Lucie zkoušet tak zvané take overy, neboli písně, které si budeme obě dvě kapely 21. října v Lucerně vzájemně předávat, aby započatou skladbu vždy druhá skupina dohrála - a to se nasucho nazkoušet nedá. 

fotka_62234Vsadil by sis na vít
ězství Nightwork v tomto hudebním souboji?
Vsadil bych všechno, což doporučuji i našim fanouškům. A pro jejich větší pocit dobře investovaných peněz mohu prozradit, že my máme s Davidem Kollerem společného zvukaře Petra Kalába, kterému jsme už v obálce předali nemalý obnos, aby našeho protivníka natolik ztlumil, aby v zadních řadách nebyl slyšet, takže vítězství nás nemůže minout. Nehledě na to, že o šampiónovi této soutěže rozhodují zvukové projevy fanoušků - a ani v této rovině jsme neponechali nic náhodě. Oběma našim fanouškům jsme napsali osobní dopisy a oni přislíbili nejen svou účast, ale i hrdelní výkon na hranici života a smrti, takže není pochyb o tom, kdo získá vítěznou cenu!

Mimochodem jak se prodávají tepláky Nightwork, které jste vrátili zásluhou své druhé desky zp
ět do módy?
To nemám ponětí, protože já v kapele funguje především tak, že mě postaví k mikrofonu a já do něj dvě hodiny zpívám.
 


zdroj: Red Bull Soundclash, foto: Martin Pelikán, archiv

zebrik_2010_332_20110305_1774776767
zavřít