SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Johnny Cash (5.)

Vydáno 23.10.2011 | autor: Josef Martínek

Jakoby se symbolicky s jeho srdcem zastavilo i samotné srdce country, když ten jednasedmdesátiletý chlap skonal. Stalo se totiž v Nashville, tam, odkud vždycky vystřelovaly ty nejsilnější countryové paprsky, aby se znovu vracely po příslušných siločárách zpět. Johnny Cash (1932-2003), poslední ze stylových veličin a opravdových hvězd se vším všudy, člen prestižní síně slávy a držitel mnoha žánrových cen, včetně Grammy, navíc jen o necelý půlrok přežil manželku June Carter Cash, rovněž zpěvačku, s níž žil 35 let. Minuta ticha proběhla i ve folsomské věznici a kolty i těch nejdrsnějších desperátů z Dawson City rovněž zmlkly v hluboké pietě.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Johnny Cash (5.) SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Johnny Cash (5.)

John Ray Cash se narodil 26. února 1932 v arkansaském Kingslandu na otcově bavlnářské farmě, ovšem jeho rodinné kořeny sahají až do Skotska 17. století. Od malička byl obklopen countryovou muzikou. Po škole, při službě v US Army na německých základnách, se naučil hrát na kytaru, psal vlastní písničky (tou první oficiální byla Hey Porter) a spolu s kolegy ve zbrani založil kapelu Landsberg Barbarians.

Nová Norah Jones: důkaz, že Johnny Cash žije a country je sexy

Po vojně se usadil v Memphisu, střídá různá zaměstnání a mezitím stále častěji vystupuje v místních klubech s vlastní kapelou. Ve 22 letech si bere za ženu Vivian Liberto, se kterou si dopisoval už v období prezenční služby, a povzbuzen Presleyho úspěchem se snaží proniknout do Sun Records - nejdříve jako gospelový band, později už čistě country, podpořen úspěchem singlu Cry Cry Cry a následně hity So Doggone Lonesome, I Walk The Line a Folsom Prison Blues. V roce 1957 debutuje albem Johnny Cash With His Hot & Blue Guitar. To už jej proti jeho vůli sám boss firmy Sam Phillips prezentuje jako Johnnyho. Od té doby až do své smrti je jedním z nejúspěšnějších country hitmakerů, v období 1955-2003 se v žebříčcích objeví téměř 140 hitů. S tím, že se v 90. letech v pokročilém věku dokázal znovu vrátit na výsluní, když ho nové generaci brilantně představil sám Rick Rubin, věhlasný producent a šedá eminence hardrockové renesance minulé dekády.

DROGOVÝ DESPERADO


Do roku 1965 už měl na kontě i vážená alba. Často koncepční, ať už s tématikou náboženskou (Hymns, 1959), železniční (Ride This Train, 1960), americko-historickou (Bitter Tears, 1964) či westernovou (Ballads Of True West, 1965). Čím více však narůstaly jeho úspěchy na hudebním poli, tím se prohlubovaly jeho personální problémy a krize. Byl závislý na amfetaminech a barbiturátech, několikrát měl opletačky s policií kvůli přechovávání drog - jako třeba v texaském El Pasu, kam je z Mexika propašoval v kytarovém pouzdře. Následující rok se s ním manželka rozvedla. Vrátil se do Nashville a ještě více přilnul k June Carter, zpěvačce své doprovodné kapely a příležitostné spoluautorce některých písní. Vzali se v roce 1968, pár měsíců poté, co spolu nazpívali hit Jackson.

Man In Black (jak zněla jeho přezdívka, díky zálibě v černém oblečení) chytil druhý dech a ještě do konce 60. let znovu vzlétl na samý vrchol žebříčků a popularity.V 70. a 80. letech už neměl tolik hitových singlů a alb, plnil spíš roli mírně hasnoucí, ovšem  stále sálavé supernovy country.

V roce 1982 se dal dohromady s dalšími velikány líhně a stáje Sun Records: s Jerry Lee Lewisem a Carlem „Blue Suede Shoes“ Perkinsnem v rámci projektů Přeživších (The Survivore) či pod hlavičkou Highwaymwn (zde např. s Waylonem Jenningsnem, Williem Nelsonem či Krisem Kristoffersonem).


NINE INCH NAILS


V roce 1994 jako by vstal z mrtvých, když se zmíněný Rubin zasadil o vydání jeho silných akustických songů a poté ještě tří zbrusu nových alb. Představil Cashe mladé generaci jako temného psance, kdy s věhlasným countrymanem bylo ctí spolupracovat třeba i Nicku Caveovi či Trentu Reznorovi. Úctyhodné vzepětí starého vlka.

Zdraví ovšem už měl hodně nalomené, byl i nadále závislý na prášcích proti bolesti, prodělal dvakrát zápal plic a jednou se nervově zhroutil. Musel vynechat předávání cen MTV Video Awards, kde získal šest nominací (s jednou proměněnou) svého videoklipu Hurt, coververze Nine Inch Nails.

Mihl se i ve filmu (třeba s Kirkem Douglasem ve snímku Gun Figur) a v televizi, sepsal a publikoval i dvě biografie (Man In Black, 1975 a Cash, 1997) a historický román Man In White (1986).

Dodnes mi zní v uších jeho jednoduchý a přitom mocný gospel, který zpíval v jednom dílu seriálu Colombo: „I saw the light, I saw the light/no more darkness, no more night/ I saw the light, I saw the light/Praize the Lord, I saw the light.“

Ať máš tedy pořád rozsvíceno, Johnny…

text a foto: Sony Music, archiv

Témata: Johnny Cash, Man In Black, Nine Inch Nails

zavřít