Vladimír 518 a frontman Sunshine odkrývají hudební subkultury

Vydáno 02.11.2011 | autor: redakce

Kniha Kmeny vzniká pod vedením rappera a výtvarníka Vladimíra 518. Ve fotkách a textech představí aktuální podobu pražských komunit hip hopu, harcore, gotiků i neohippies. Na knize se podílelo pětadvacet domácích autorů, Kay Buriánek z kapely Sunshine píše o emo kultuře, rapper James Cole o hráčích počítačových her. Publikace vyjde v prosinci.

Vladimír 518 a frontman Sunshine odkrývají hudební subkultury Vladimír 518 a frontman Sunshine odkrývají hudební subkultury

vladimir.518Kniha s názvem Kmeny ve fotkách a textech představí aktuální podobu pražských komunit od hip hopu a hardcore, přes gotiky a neohippies, až po motorkáře, fanoušky tuningu či milovníky japonské popkultury. Jejich vizuální a životní styl mapuje více než tři sta barevných snímků fotografa Tomáše Součka

„Cílem Kmenů  je zachytit momentální stav různorodých městských subkultur, které cirkulují kolem sdílených středobodů, jako jsou hudba, móda, hry, umění či závislosti.
V krátkém úseku léta roku 2011 jsme nastavili zrcadlo všem těmto aktivitám, abychom tím navždy zachovali zprávu o tom, jak žije naše hlavní město a lidé v něm. Kmeny umožní čtenáři nahlédnout mezi skupiny lidí, do nichž se běžně nemá šanci podívat, a třeba si ani zatím neuvědomil, že taková společenství vůbec existují,“ říká rapper a výtvarník Vladimir 518.

Do knihy jsme se snažili dostat co možná nejširší spektrum nejrůznějších soudobých alternativních životních stylů. Objeví se v ní třeba sběratelé či fotbaloví hooligans, a došlo i na skupiny z virtuálního prostoru,“ doplňuje spolutvůrce knihy publicista Karel Veselý.

Na knize Kmeny se podílelo pětadvacet domácích autorů, kteří dají nahlédnout do historie i současnosti jednotlivých městských subkultur. Kay Buriánek z kapely Sunshine se například rozepsal o emo kultuře, rapper James Cole o hráčích počítačových her a publicistka Jana ‚Apačka‘ Kačurová zmapovala partičky kolem tetovacích salónů. Jejich úvodní text doplňují rozhovory s kmenovými „domorodci“.

Autorem předmluvy o historii subkultur u nás je guru domácí alternativní kultury Josef Rauvolf. Příslušníky jednotlivých kmenů zachytil v jejich autentickém prostředí fotograf Tomáš Souček, který říká: „Vždycky mě přitahovali lidé, kteří dělají věci jinak a žijí si po svém, a teď jsem s nimi mohl strávit několik velmi intenzivních chvil.“

Křest publikace Kmeny je naplánovaný na 1. prosince ve smíchovské MeetFactory.Text: TZ, kofo 

zavřít