Berlínští The Brandt Brauer Frick Ensemble předvedou Praze polidštěné techno

Vydáno 27.02.2012 | autor: redakce

Do Prahy míří berlínský projekt The Brandt Brauer Frick Ensemble, který vystoupí 23. března v Paláci Akropolis v rámci Red Bull Music Academy Prague Session. Desetičlenné hudební těleso přiváží do Prahy představit novou desku Mr. Machine.

Berlínští The Brandt Brauer Frick Ensemble předvedou Praze polidštěné techno Berlínští The Brandt Brauer Frick Ensemble předvedou Praze polidštěné techno


brandt-brauer-frick-the-satellite-winBerlínský projekt The Brandt Brauer Frick Enesemble se vydal naprosto opačnou cestou než před lety Kraftwerk. Polidštili jimi založené techno vystavěné na automatickém bubeníkovi a dominantních syntetizátorech. Modifikovali mechanickou přesnost techna, kterou Kraftwerk v 70. a 80. letech definovali, do člověčí podoby. Ostatně i vtipné kostýmy berlínských muzikantů odkazují na legendární zakladatele elektronické hudby. Pozor, nejde ovšem o žádnou parodii, naopak Daniel Brandt, Jan Brauer a Paul Frick vzdávají hold hymnám detroitského techna a jeho pionýrům Jeffu Millsovi nebo Robertu Hoodovi.

Stejně jako jejich klasičtí ale i taneční „předchůdci" Brandt Brauer Frick odhalují novou dimenzi hudby během živého vystoupení. Zatímco jiní nabízejí v rámci „živého"setu pouhopouhé zírání na monitor laptopu, živé vystoupení The Brandt Brauer Frick Ensemble převádí a reprodukují pohyb a pulsaci jejich skladeb do reálného času, nabízejíc tak nový rozměr vnímání jejich hudby.

Základním stavebním kamenem projektu Brandt Brauer Frick jsou bicí, strunné nástroje a piano. Klasické nástroje jsou tím faktorem, co spojuje minulost trojice muzikantů tvořící kostru berlínského zjevení ze stáje respektovaného vydavatelství !K7. Pánové Daniel Brandt, Jan Brauer a Paul Frick jsou vystudovaní hudebníci, kteří se zamilovali do elektronické hudby, ale hrají ji jaksi... akusticky.

Jejich lehké a plynoucí skladby loni v létě okouzlili Barcelonu na festivale Sonar. Jsou rytmicky homogenní, pulsují s mechanickou precizností klubových 4/4 beatů. To vše je protkáno oddaností vůči sytým tonům a timberu klasické instrumentální orchestrace.

Jejich jednotná vize akustické taneční hudby proniká na sluneční světlo právě během jejich živých vystoupení – a dominuje jak debutovému albu You Make Me Real, tak nedávno vydané druhé desce Mr. Maschine. Ostatně pražský Palác Akropolis se o jejich výjimečnosti bude moct přesvědčit už 23. 3., kdy v doprovodu dalších sedmi muzikantů vystoupí coby The Brandt Brauer Frick Ensemble na Red Bull Music Academy Prague Session a Conference.

„Dlouhou dobu jsme si říkali, že ve většině případů kombinování techna a klasické hudby bývá handicapem, právě ne zrovna příliš autentický přístup,"
říká Paul Frick. „Namísto toho, abychom používali klasické epické orchestrální a klavírní zvuky, zbožňujeme špinavější a rytmičtější vlastnosti těchto nástrojů, zatímco adaptujeme hudební přístup skladatelů jako John Cage, nebo Helmut Lachemann, tvarujeme zvuk nástrojů fyzickou úpravou pomocí šroubků, gum nebo podložek, tak abychom dosáhli vytouženého zvuku," dodává.

Brandt, Brauer a Frick se na takovýto ambiciózní projekt de facto připravovali celý život. Daniel a Jan poprvé spojili síly ve školních jazzových souborech, z čehož vznikla taneční skupina Scott. Paul, pohlcený od malička klasikou, sice vystudoval kompozici na berlníské Univerzitě umění, ale většinu talentu promítl do produkce housových tracků, kam samploval ochestrální intrumentaci.

Dlouho o sobě věděli a obdivovali se navzájem, než se před čtyřmi lety konečně potkali a zhmotnili vášeň pro klasické hudební formy s okouzlení elektronikou do jednoho tělesa. Zakrátko jim vyšla první EP Doppelschall a The Gym. Že jsou na správné cestě, doložila smlouva o labelu !K7.
zdroj: TZ, map

zavřít