Lionel Richie se vrací do Prahy, přiveze nové album

Vydáno 03.03.2012 | autor: redakce

Lionel Richie vydává novinku Tuskegee, na níž předělal se svými přáteli známé hity. 20. října ji přiveze představit také českému publiku.

Lionel Richie se vrací do Prahy, přiveze nové album Lionel Richie se vrací do Prahy, přiveze nové album


lr_0543_gpub_300rgb_lrV rámci rozsáhlého evropského turné bude Lionel Richie koncertovat v Rakousku, Belgii, České republice, Dánsku, Finsku, Francii, Holandsku, Maďarsku, Irsku, Lucembursku, Monaku, Norsku, Švédsku, Švýcarsku a Velké Británii. Diváci se mohou těšit na mix materiálu z Richieho 30 leté kariéry. Zazní skladby z památných raných dob Commodores, sladké balady z let osmdesátých i novější materiál včetně skladeb z aktuálního titulu Tuskegee.

Richieho tvorba je spjata se životy několika generací po celém světě. Jeho hudba zůstala pro jeho fanoušky ve spojení s významnými životními momenty - první polibek, první svatební tanec, první rozchod, první dítě. Je nemožné oddělit tyto vzpomínky a jeho hudbu, protože jsou nerozlučně spjaty.

Letošní koncertní turné se uskuteční na podporu dlouho očekávané novinky s názvem Tuskegee, jejíž vydání je plánované na 12. března 2012. Lionel Richie vydává nové album Tuskegee, kolekci svých 13 největších hitů tak, jak je nahrál se svými přáteli, těmi největšími jmény v country music. Na duetech se podíleli například Tim McGraw, Rascal Flatts, Kenny Chesney, Billy Currington, Shania Twain, Kenny Rogers, Willie Nelson či Jimmy Buffett. Tuskegee je vzrušující novou kapitolou v kariéře umělce, který prodal více než 100 milionů alb, obdržel pět cen Grammy, Oscara, Zlatý glóbus a řadu dalších ocenění od prakticky všech hlavních zábavních organizací.

lr_0836_gpub_300rgb_lrTuskegee je také hudební návrat domů (Tuskegee v Alabamě je Lionelovo rodné město), návrat k jeho jižanským kořenům. „Tuskegee je tam, kde to všechno začalo, místo, kde jsem se cítil, že všechno je možné. Je to tam, kde jsem se učil o životě, o lásce a síle hudby, a místo, kde jsem postavil své hudební základy, které neznají hranice žánrů," řekl o svém rodném městě Richie a dodává, že natáčení tohoto alba byla možná největší zábava, jakou kdy měl ve studiu. „Tuskegee bude jedním z nejdůležitějších alb, co jsem kdy v životě natočil."

Američan Lionel Richie je hudebnímu světu znám především jako zpěvák, pianista (též saxofonista) a skladatel v oblasti soul - disko - funk, ceněný především jako autor milostných balad. V roce 1967 stál u zrodu skupiny Commodores, ve které také působil jako zpěvák a saxofonista. Prvním sólovým úspěchem je autorství písně Lady, která se v podání Kennyho Rogerse dostala v roce 1980 na první místo americké hitparády. O rok

později dosahuje stejné pozice Richieho duet s Dianou Ross – Endless Love, pocházející ze stejnojmenného filmu. V roce 1982 oficiálně odchází z Commodores a a brzy světu představuje svůj první sólový hit Truly, za který byl oceněn cenou Grammy. Rok 1983 je ve znamení jeho dalších hitů mezi jinými i All Night Long. Velmi úspěšné je i album Can´t Slow Down, které dosáhne vrcholu v hitparádových žebříčcích po celém světě, a dokonce je oceněno další cenou Grammy. Následuje hit Hello, v roce 1985 se pak Lionel podílí na skladbě We Are The World, která se stala celosvětovým hitem. V témže roce se skladba Say You Say Me objevuje ve filmu White Nights, což jí vedle 1. místa v americké hitparádě vyneslo i Oscara. Ze skladby se stal téměř nesmrtelný hit. Do dnešní doby vydal Lionel Richie téměř jednu desítku řadových desek a nespočet dalších kompilací. Na jeho nahrávky přijímají pozvání hvězdy kalibru Erica Claptona či Kenny Rogerse. V Praze se naposledy představil v roce 2007, kdy nadšeným fanouškům v O2 areně představil materiál z alba Coming Home. Tentokrát se Lionel Richie vrací představit aktuální album Tuskegee. Kromě novinek předvede i zásadní skladby své kariéry.zdroj: TZ, map

zavřít