Vydáno 01.04.2012 | autor: Josef Martínek
Eric Carr - respektovaný newyorský bubeník, jemuž se začátkem osmdesátých let dostalo cti nahradit v KISS původního bicistu Petera Crisse. „Je mi lépe," řekl ještě v polovině onoho soudného roku 1991 v jednom ze svých posledních interview.
Co měl taky jiného říct? Na nezměrnou propast bolesti a šoku, která se v něm otevřela po bezcitné diagnóze rakoviny srdce, byl zoufale sám. Ač milován vděčnými a věrnými fanoušky kapely až za hrob, věděl, že umírá a že z něj tento úděl nesejme nikdo druhý.
LIVE: Kiss dobyli Brno. Na 25 tisíc lidí chrlili oheň a plivali krev
PAul Charles Carravello (jak znělo jeho pravé jméno), rodák z newyorského Brooklynu, kde spatřil světlo světa dvanáctý červencový den roku 1950, nastoupil do Kiss v průběhu osmdesátého roku a vlastně tím kapelu zachránil. Tedy původního ducha kapely, příznačně a tak typicky namaskovaného. Jeho dřívější kariéra byla spíš skromná.
Na bicí začal hrát (pod vlivem jednoho televizního pořadu, kde mohl oči nechat na neodolatelném Ringovi z Beatles) ve čtrnácti a až do roku 1969 působil v kapele The Cellarmen. Následně, téměř celá sedmdesátá léta, kdy s Kiss odehrál v newyorském Palladiu svůj první koncert (25. července 1980), bubnoval v souborech, z nichž připomeňme alespoň Salt And Pepper, Creation či Mother Nature Father Time.
S Kiss nahrál několik studiových alb, byl u toho, když došlo k legendárnímu odmaskování kapely v roce 1983 (byť měl být původně v mejkapové hierarchii Jestřábem, kostým ani maska nebyli tím pravým ořechovým a tak nakonec hrál roli Lišáka) a následně i u toho, kdy soubor přeci jen poněkud ztrácel dech. Bylo s podivem, jak do kapely zapadl, na repertoáru se však téměř nepodílel. V Kiss však vždycky třímali vůdčí otěže Stanley se Simmonsem, odchody Crisse a poté i Frehleyho byli mj. zapříčiněny i tímto faktem.
Eric naskočil do Kiss na turné k albu Unmasked a jeho nahrávacím debutem bylo kontroverzní LP (Music From) The Elder v roce 1981. Následovala alba The Creatures of The Night (1982), Lick It Up (1983), Animalize (1984), Asylum (1985), Crazy Nights (1987) a Hot In The Shade (1989)…
Začátek deváté dekády se mu však změnil v noční můru. Na únorový den svatého Valentýna roku 1991 onemocněl. Přepadly ho vysoké horečky, kašlal. Měl za to, že má chřipku.
„Chcete to opravdu vědět? Upozorňuji, že to není příliš veselá historka,“ upozornil v polovině téhož roku reportéra Andyho Martina, který se ho ptal za všechny vyděšené bubeníkovy fanoušky, co že to s ním vlastně je.
Pokračuje chladnokrevně, občas se hořce usměje. „Nejdřív jsem si myslel, že mám chřipku. Pak to vypadalo na zápal plic. Šel jsem na rentgen plic, všechno vypadalo v pořádku, ale doktor mi sdělil, že jedna srdeční komora je zvětšená. Poslal mě ke kardiologovi, který na echokardiogramu zjistil, že mi skoro celé srdce plave v jakési tekutině. Byla to krev.“
Užíval prášky a jeho stav se částečně zlepšoval. Při druhém echokardiografickém vyšetření bylo zjištěno, že má v pravé srdeční komoře nádor. Operace byla nevyhnutelná a urgentní.
Absolvoval tento z nejtěžších lékařských zákroků 9. dubna 1991. Trval čtyři hodiny. Nádor byl odstraněn, ale infikována byla téměř celá komora a rovněž i srdečnice. „Přijeli za mnou Gene a Paul a dokonce mě chtěli nechat převézt z New Yorku do LA, aby mi byli blíž. Morální podpora je důležitá, u operací srdce zvlášť…“
Jeho manažer vydává oficiální stanovisko ve smyslu, že Eric z Kiss neodchází, pouze se nebude podílet na připravované desce. Tou je Revenge, u bicích Carra nahrazuje světoběžník Eric Singer a na album je následně po Carrově smrti doplněna pieta v podobě jeho bubnového sóla nazvaná Carr Jam 1981.
Je červen 1991, Eric dosud žije, ale kalich smůly a neštěstí zdaleka nebyl dopit do dna. Pár týdnů po operaci mu doktoři diagnostikovali i začínající rakovinu plic a v září 1991, pár dní poté, co se ještě objevil při předávání MTV Awards, zkolaboval s mozkovou mrtvicí. Do plného vědomí se již neprobral a v noci 24. listopadu 1991 (ano, ve stejný den jako Freddie Mercury!) v newyorském Bellevue Hospital skonal. Oficiální příčinou smrti byly „komplikace vyvolané rakovinou srdce“.
Měl ještě spousty plánů, založil si dokonce i vlastní produkční společnost Streetgang, v níž chtěl dávat příležitost novým kapelám, měl rozjetý vlastní projekt (kromě bicích totiž ještě poměrně slušně zpíval a hrál na kytaru), ale zubatá bývá neúplatná.
O jedné bezměsíčné noci přijala podobu „raka“, lišáka dohnala a zadávila. Co je to vlastně nesmrtelnost?
text a foto: archiv