Eurotrialog: Neruda, Cirkus Ponorka, Jasná Páka i Jiří Schmitzer

Vydáno 02.08.2012 | autor: redakce

Nevšední festival Eurotrialog se blíží. 24. - 25. srpna vystoupí v Mikulově například Matěj Ruppert a Roman Holý s projektem Neruda, Jiří Schmitzer, Jasná páka či Cirkus Ponorka.

Eurotrialog: Neruda, Cirkus Ponorka, Jasná Páka i Jiří Schmitzer Eurotrialog: Neruda, Cirkus Ponorka, Jasná Páka i Jiří Schmitzer


2011-12-09-21-07-2715Pořadatelé se vědomě vyhýbají střednímu proudu a sázejí především na kvalitní nekomerční hudbu. Jednoznačnou preferencí Eurotrialogu je dobrá kvalitní hudba, příjemné – téměř rodinné - zázemí a spokojený náročný divák. Také cenu vstupenky se pořadatelé snaží udržet na přijatelné úrovni. Dvoudenní program v amfiteátru vyjde letos na 460 Kč v předprodeji, 550 Kč na místě.

Festival založil v roce 1999 člen hudební skupiny Už jsme doma Romek Hanzlík jako událost, kde se chtěl po skončení hudební kariéry nadále potkávat se svými slovenskými a rakouskými kolegy a přáteli - hudebníky. Romek Hanzlík vysvětluje: „Slovensko a Rakousko patřily k našim nejčastějším zahraničním hudebním štacím a současně se naše agentura A.M.P. snažila dělat koncerty slovenským i rakouským kapelám u nás. A tak mě jednoho dne napadlo, že nebudeme jezdit pořád tam a zpátky, ale že se potkáme uprostřed cesty. A tak vznikl Eurotrialog. Festival na pomezí tří států." U zrodu festivalu stál také Michal Kaščák, mj ředitel festivalu Pohoda a leader hudební skupiny Bez ladu a skladu: „Společně s Hanzlíkem jsme vymýšleli dramaturgii a oslovovali kapely. Třeba jsme takhle pro česko-slovenské publikum zno vuobjevili Mariána Vargu, který tehdy žil v ústraní." Julia Hosek, managerka rakouských novovlných skupin dodává: „Na počátku stála fantastická myšlenka a teprve za pochodu jsme se učili, jak se dělá festival."

Vyhrajte vstupenky na festival Eurotrialog.

Festival se ale již dávno neomezuje na umělce ze zakládajících tří států. Letos například jednou z ozdob programu francouzská skupina Grabben Orchestra - osmičlenný soubor stojící na pomezí balkánské dechovky a pouličního umění. Ze Slovenska přijedou Živé kvety, z Rakouska Tankris. Dramaturgie festivalu po celý rok mapuje především českou nezávislou scénu a do Mikulova zve ty nejlepší, které objeví, aby se zde představili na jednom pódiu po boku zavedených umělců. Vedle stálic české scény (Jasná páka, Jiří Schmitzer, Ty syčáci, Květy) zahrají i vycházející hvězdy české scény Zrní nebo skupina Ahmed má hlad. Program doplňují nová jména, například Plumdumplings, nebo Kolo kolo mlýnský. Nebude chybět ani Neruda, nový projekt Matěje Rupperta a Romana Holého.

Eurotrialog každoročně uvádí speciality, připravené exkluzivně pro festival. Příkladem je skupina Už jsme doma, ta si pozvala spřízněné hudebníky z USA - skupinu Wolff and Tuba z New Yorku. Společně si připraví extra festivalový česko-americký set pouze pro jeden večer. nepůjde o žádnou náhodnou akci, obě skupiny se dobře znají, ke společnému hraní všakdochází poprvé. Koncertu v Mikulově předchází důkladná společná týdenní příprava.Program 14. ročníku Eurotralogu:
pátek 24.8.2012
od 18:00
Jasná Páka
Květy
Cirkus Ponorka
Kolo kolo mlýnský
Neruda
Krásné nové stroje

 

sobota 25.8.2012
od 15:30
Ty syčáci
Zrní
Jiří Schmitzer
Ahmed má hlad
Už jsme doma
Wolff and Tuba (USA)
Už jsme doma & Wolf and Tuba (CZ/USA)
Plumdumplings
Tankris (A)
Grabben Orchestra (F)
Živé kvety (S

zdroj: TZ, map 

zavřít