Jazzman Sonny Rollins se po 30 letech vrací do Lucerny

Vydáno 22.10.2012 | autor: redakce

Saxofonista a jazzová legenda Sonny Rollins vystoupí již příští týden 31. října na festivalu Struny podzimu. Dvaaosmdesátiletý jazzman se vrací do velkého sálu Lucerny na den přesně po dlouhých 30 letech.

Jazzman Sonny Rollins se po 30 letech vrací do Lucerny Jazzman Sonny Rollins se po 30 letech vrací do Lucerny


rollins_sonny_rgb7-mMuzikant, jenž spoluvytvářel podobu moderního jazzu a ovlivnil několik generací hudebníků, hodlá dokázat, že jeho kariéra zdaleka není u konce. Ostatně, setrvale se mu daří rozmnožovat sbírku prestižních ocenění. O oprávněnosti chvalozpěvů na Sonnyho Rollinse svědčí jeho letošní trojnásobný triumf na Jazz Awards Asociace jazzových novinářů (Jazzman roku, Tenorsaxofonista roku, Album roku) i skvělé recenze na živá vystoupení. Podle nich Sonny Rollins na svých koncertech předává čistou radost z hudby a vzácnou životní rovnováhu osmdesátníka; jeho vystoupení jsou setkáním s živoucí historií hudby a obrovským zážitkem.

Na Strunách podzimu doprovodí Sonnyho Rollinse sestava respektovaných hudebníků: kontrabasista Bob Cranshaw, pozounista Clifton Anderson, kytarista Saul Rubin, bubeník Kobie Watkins a perkusista Sammy Figueroa. Je třeba dodat, že Sonnyho spoluhráči sami o sobě představují kus historie i současnosti nejen jazzové hudby. Výčet interpretů, s nimiž také spolupracovali, sahá od Elly Fitzgerald k Davidu Bowiemu, od Milese Davise k Mariah Carrey.

Festival Struny podzimu je křižovatkou mezi jazzem a klasikou, tradicí i experimentem. Jeho program představuje výběr jazzu, klasické hudby, sofistikovaného crossoveru, staré hudby a worldmusic v podání nejvýraznějších osobností současné mezinárodní hudební scény. Letos probíhá jeho 17. ročník.

TZ, ape
zavřít