Aneta Langerová: Na turné uvidí fanoušci až do kuchyně

Vydáno 04.12.2012 | autor: redakce

Přesně na Mikuláše se Aneta Langerová svým fanouškům rozhodla nadělit zahajovací koncert ke speciálnímu prosincovému turné Nahráváme. Název je sice trochu zavádějící - koncerty samotné se totiž nahrávat nebudou, ale zpěvačka je pojme jako přípravu na budoucí nahrávání ve studiu.

Aneta Langerová: Na turné uvidí fanoušci až do kuchyně Aneta Langerová: Na turné uvidí fanoušci až do kuchyně


aneta-langerova_2012big

V průběhu turné chce Aneta kromě známých písní odehrát i skladby nové, dosud nenahrané, které chystá vydat na novém albu na jaře 2013. A jelikož se podoba jednotlivých skladeb v průběhu příprav může ještě pozměnit, mohou si je návštěvníci koncertů tentokrát poslechnout tak, jak vypadají během tvůrčího procesu. Pro turné si Aneta vybrala menší kluby s komorní atmosférou, kde bude mít k návštěvníkům co nejblíž, aby společně navodili podobnou atmosféru té, kterou zažívala při prvních nočních nahráváních demonahrávek svých písní.

Aneta_Langerova-176Turné Nahráváme by mělo být speciální. V čem bude jeho výjimečnost?
Jeho výjimečnost je v tom, že lidé poprvé uslyší úplně nové písně, které nejsou zatím nikde nahrané. Odezva publika bude velmi bezprostřední, což je pro mě velká výzva. Vždy, když někomu zazpívám a zahraju novou písničku, jeho reakce mi někdy dají impuls k dalšímu rozvinutí hudebního nebo textového tématu. Nemusí ani říkat nic konkrétního, stačí, když se třeba usměje, nebo se zamračí, hned mě napadají další slova, melodie. Tímto procesem jsem již prošla, takže písně mají svou formu a obsah, ale je dost možné, že právě po skončení turné je budeme ještě upravovat. Posluchači je tedy v současné podobě uslyší třeba právě jen na těchto prosincových koncertech.

Turné je předznamenáním nahrávání nové desky. Většinou je postup opačný - nejdříve deska, následně turné. Proč ses rozhodla k tomuto postupu?
Ano, v mém životě je to také poprvé, kdy bez vydání desky vyrážím na turné. Ale může mi to hodně pomoci k ještě lepšímu výsledku, než jít rovnou do studia. Díky živému hraní se s písničkami také lépe seznámím a až je budu nahrávat, budu v nich už jako doma. Zároveň mi koncerty zprostředkují určitý odstup a nový pohled, který může ještě hodně ovlivnit konečnou podobu písní. Zároveň se neustále setkávám s poznámkami typu: "Dobrý, ale ten demáč byl lepší" a tak jsem si řekla, že tedy lidem zahraju nové skladby v syrové podobě. Udělat dobré aranže je těžké, ale ne nemožné. Věřím, že nás živé hraní bude inspirovat k co nejlepšímu výsledku.

aneta-langerovaV jaké sestavě budete hrát?
Budeme hrát v malé sestavě. Já budu hrát na kytaru a někdy možná na klávesy, Adam Koller na bicí, Jakub Zitko na klávesy a kytaru, Jakub Vejnar na basu. Chystáme se zároveň používat různé jiné nástroje, harmoniku, chapman stick, sundrum, melodika apod. Chvílemi budeme asi improvizovat, chvílemi se držet připravených aranží. Je to takové kreativní turné, což může být zajímavé i pro publikum. Necháme lidi nahlédnout do kuchyně, jakoby naslouchali za dveřmi nahrávacího studia.

Tvoje spolupráce s Jakubem Zitkem se tedy protáhla do dalšího projektu?
S Jakubem se mi spolupracuje velmi dobře, vnáší do mého hudebního světa úplně nový rozměr a zároveň mě podporuje v tom, kdo jsem já. Stal se vlastně přirozeně kapelníkem mojí kapely. Naše spolupráce se prohloubila tím, že napsal většinu aranží pro smyčcové trio do mého posledního projektu Pár míst a celý tento projekt mi pomohl zrealizovat. Teď společně tvoříme, aranžujeme a skládáme nové písničky.

Přečtěte si recenzi CD+DVD Pár míst

Během turné zazní jen ty připravované věci, nebo se fanoušci můžou těšit i na starší, známé písničky?
Starší písně samozřejmě zazní, jsou to pilíře, na kterých koncert může samostatně stát, ale nové skladby jsou tím hlavním důvodem, proč vyjíždíme na turné. Je to první krok k nahrání nového alba, držte nám palce.


Termíny turné:
5.12. Děčín, Le Garage Noir
11.12. Brno, Metro Music Bar
12.12. Nitra, Valašský šenk
13.12. Olomouc, Jazz Tibet Club
14.12. Valašské Meziříčí, M-klub
15.12. Opava, Klub Art 
18.12. Plzeň, Divadlo pod lampou
19.12. Karlovy Vary, Klub Paderewski 
21.12. České Budějovice, Café klub Slavie 
22.12. Praha, Jazz Dock 
23.12. Praha, Jazz Dock

 


aneta2012_top

 

zavřít