Ké interview: Svět nepotřebuje další prázdnou popovou hvězdu

Vydáno 15.01.2013 | autor: Daniel Maršalík

V roce 1996 patřila skladba Strange World k nejhranějším vůbec. Zpíval ji Kevin Grivois, kterého hudební průmysl překřtil na pouhé dvě písmena Ké. Američan, který pobláznil New York a Evropu, byl úspěšný i jako model. Vydal celkem tři (kritikou dobře hodnocená) alba a pak jakoby se vypařil. Teď se opět objevil a znovu skládá písničky.

Ké interview: Svět nepotřebuje další prázdnou popovou hvězdu Ké interview: Svět nepotřebuje další prázdnou popovou hvězdu


ke-strange_world1Je to už 17 let, co jsi zabodoval se singlem Strange World. Jak na tu dobu vzpomínáš?
Jsem šťastný, že jsem měl tak skvělou příležitost vydat píseň, která pro mě byla tak důležitá. Na videu jsem pracoval se Sophií Mueller, za což jssem byl také šťastný. Poselství této písně zůstalo stále stejné, pořád i po tolika letech je nadčasové. Zdá se, že jsem zestárl, ale ta skladba je pořád stejná.


V Itálii se dokonce Strange World stala nejhranější skladbou roku, ale uspěla i v dalších evropských zemích. Přitom ty sám jsi Američan. Jak vnímáš rozdíl mezi Amerikou a Evropou?
Myslím si, že rozdíl mezi Evropou a Spojenými státy byl mnohem větší. Amerika se teď snaží změnit a stát se více tolerantní a chytřejší jako Evropa. Evropské země mají mnohem delší historii než Spojené státy. Amerika má před sebou ještě dlouhou cestu, aby kulturně a intelektuálně Evropu dohnala.

Myslíš si, že svět je stále "strange"?
(směje se) Ano! Vždy bude "strange", protože my jsme v podstatě duchovní bytosti uvězněné ve světě s náboženstvími a vládami a nedává to žádný smysl. Myslím, že kdyby se světoví lídři více soustředili na to, aby světu ukazovali lásku a ne zbraně, byli bychom na tom mnohem lépe.

Jsi šťastný nebo smutný?
Smutný a šťastný zároveň. Vždy vidím smutek a i přes ten smutek jsem ale šťastný, protože každé procítění bolesti ve vás zanechá určitou stopu.


Hodně tvých písní není zrovna veselých, například I Am ( ).
Ta píseň je o tom, jak vás lidé nenávidí, jen kvůli tomu, že někoho milujete.

Kromě hudby jsi byl součástí módního světa, myslíš, že ti to pomohlo nebo spíš škodilo v hudební kariéře?
Lidé z módní branže ti mohou pomoct otevřít mnoho dveří. Módní průmysl vždy hledá něco, co je nové a důležité. Jsem šťastný, že mi D&G dali takovou podporu. Pomáhají umělcům, kteří jsou jiní - možná nekomerční - přežít v komerčním světě. Módní návrháři prahnou po vzrušení a inspiraci od ostatních umělců, kteří se snaží udělat něco nového. To je skvělé.

Jsou Dolce a Gabbana tvými přáteli?
Dolce & Gabbana mě nechali zpívat na oslavě jejich desátého výročí. Kdykoliv jsem potřeboval, dali mi oblečení a pomohli mi s videoklipy. Vždycky budou mít místo v mém srdci. Chtěl bych jim vzkázat: Grazie Mille Barbara, Domenico, Stefano.

ke5_now
Své desky jsi z velké části financoval sám, proč?
(směje se) Financoval jsem všechno sám, protože je to z hlediska tvorby snadnější. Problém je, když to nefunguje a o vše přijdeš. To je risk, který musíš jako umělec vzít v potaz. Když vše ztratíš, musíš být schopný začít znovu. Skutečným cílem všech umělců je být zdrojem oživení pro společnost. Já hudbu nedělám pro peníze nebo pro slávu, ale protože ji miluju. Nakonec láska je to, co je nejdůležitější.

Je pravda, že odmítáš, aby tvé písně zněly v reklamách?
Odmítl jsem Coca Colu, protože jsem byl názoru, že bych se měl rozvíjet svou cestou. Chtěli mě představit jako tanečního umělce, který dělá dance a chtěli použít taneční remix Strange World. Bránil jsem se, že nejsem interpret dance music. Pro neznámého umělce je složité propůjčit se k nějakému produktu. Nikdy nevíš, jak to bude působit na venek. Nicméně mám radši coca colu než pepsi.Před Vánocemi se na internetu objevila tvoje skladba Hurt. Kdy jsi ji napsal a o čem je?
Písnička Hurt je o tom, jak tě život může vést cestami, které jsou nepředvídatelné a výhled do budoucna je vždy příjemný. Někdy se něco povede, někdy naopak. Hurt je píseň pro všechny smolaře. Oni porozumí, že cítím tu stejnou bolest a že jsem zde pro ně. Promarnil jsem mnoho času v životě, ale věřím, že život není jenom o získávání, ale je to také o sdílení lásky, kterou máš a o vypořádávání se s problémy, které tě nakonec posilní.

ke1Máš nějaké hudební plány na rok 2013?

Určitě! Chci být šťastný. Ozvala se mi kapela Polaris, že chce abych byl jejich zpěvákem. Plácli jsme si a doufám, že nový projekt Polaris bude úspěšný a dostaneme příležitost zorganizovat turné.

Měla by být muzika kapely Polaris podobná tomu, co známé z tvé sólové tvorby, nebo kam se žánrově bude ubírat?
Hudba Polaris je nadžánrová, ale pokud bych to měl blíže specifikovat, řekl bych, že bude elektronická a atmosferická.

Můžeš trošku aspoň naznačit, kdy byste mohli vydat nějaký singl nebo desku?
Určitě bych chtěl něco vydat, jen co to bude možné, ale není to jenom o mém rozhodnutí. Jsem jenom zpěvákem v kapele. Píšu si své party a texty. Čekám na hotové skladby. To je problém, který vždycky mám. Musím spoléhat na producenty. Spolu s kapelou doufáme, že ty věci budou více "smooth" a hlavně muzikálně silnější. Už na jaře bychom se chtěli představit prvním singlem a deska by pak mohla vzniknout někdy v létě.

Po vydání třetí desky Better Way of Living jsi zmizel z veřejného života. Co jsi dělal a proč ses vytratil?
Better way Of Living bylo o vrácení se zpátky k přírodě a o smyslu, proč jsme na této planetě. Nechtěl jsem být slavný a nikdy jsem se nezajímal o peníze nebo materiálno. Věci, které jsem opravdu chtěl, byly trávit čas se stromy, zvířaty, plavat v oceánu a dělat hudbu s přáteli. Užívat si život. Neměl jsem pocit, že by svět potřeboval další prázdnou popovou hvězdu.

Zatímco děláme tento rozhovor, pobýváš na Floridě. Jak vypadá tvůj běžný den?
Moje všední dny jsou naprosto běžné. Trávím čas se svými zvířaty a na pláži. Každý den teď skládám hudbu a taky maluji obrazy a píšu básně. Jsem velmi intuitivní člověk a můj život není normálně uspořádán. Snažím se žít svůj život vyvážený s přírodou a zůstat věrný tomu, na čem opravdu záleží.

Plánuješ cestu zpět do Evropy?
Kapela Polaris určitě plánuje turné a kdyby bylo na mě, navštívíme všechny země.text: Daniel Maršalík

zavřít