Vypsaná fiXa interview: S Mňágou a Žďorp a Wohnout TUGEDR

Vydáno 31.01.2013 | autor: redakce

Vypsaná fiXa chystá na jaro hned dvě společná turné. Na konec března pak připravují premiéru klipu k dalšímu singlu Schovaná z poslední desky Detaily a pomalu se začíná rýsovat i velká oslava jejich kulatých narozenin. O tom všem povykládal frontman Márdi.

Vypsaná fiXa interview: S Mňágou a Žďorp a Wohnout TUGEDR Vypsaná fiXa interview: S Mňágou a Žďorp a Wohnout TUGEDR


vypsana-fixa-kapelaPojedete dvě jarní šňůry - jednu už trochu tradičně s Wohnout a druhou se skupinou Mňága a Žďorp. Jak to zvládnete? A jak došlo vůbec k nápadu společných koncertů s Mňágou?
Doufáme, že to zvládneme dobře, protože tyto dvě kapely patří mezi naše kamarády a ve dvou se to lépe táhne - jak na podiu, tak v zákulisí. To, že bychom spolu mohli vyrazit na společný akce, nás napadlo na koncertu v Londýně, kde jsme hráli s jednou slovenskou kapelou. Nějak se nám nedařilo s touhle partou komunikovat a tak jsme si druhej den ráno u snídaně říkali: "S Wohnoutama nebo s Mňágou by to bylo jiný." A někdo nadhodil: "Mohli bychom zase udělat pár společných koncertů." Všechno pak odstartoval pražský koncert s Mňágou v jednom pivovaru, kde jsme hráli jejich písně a oni naše. Nakonec jsme hráli všichni dohromady. Bylo to velice osvěžující a vtipné.

Jak vypadá váš koncertní set v rámci společných turné?
S Wohnoutama už jsme hráli několikrát. Pořadí se pravidelně střídá - první kapela hraje hodinu a čtvrt. Pak nastoupí druhá a většinou hraje ještě o něco déle, protože lidi už jsou dobře nažhavení a jen tak tu druhou z podia nepustí. Je úplně jedno, která kapela je první nebo druhá - funguje to pokaždé dobře. Rádi bychom to takto aplikovali i s Mňágou. Co se týká výběru písní v našem konkrétním setu, snažíme se, aby se koncert od koncertu vždy nějakým způsobem lišil. Já osobně nepíšu ani playlist a tak nikdy nehrajeme úplně to samé jako minule.

Už jste spolu hráli někdy v minulosti? Budou vznikat nějaké neopakovatelné hudební (či textové) fůze?
S Wohnoutama spolu hrajeme poměrně často - je to s nima v pohodě. S basákem Zemánkem už jsme ve fázi, že si dáváme dárky k Vánocům. Letos mi dal ukulele. Jenom Fenek se někdy roztahuje s bubnama a my zas jezdíme pravidelně pozdě. Bereme to s humorem a pomlouváme se jen, když tam ti druzí nejsou (smích). Pravidelně si navzájem hostujeme a občas dojde i k naprosto nečekaným záležitostem, kdy vidím, jak se na mě vedle podia šklebí Honza Homola, tak mu dám kytaru a on hraje s náma. Funguje to dobře, i co se týká návštěvnosti. S Mňágou jsme před lety hráli jako naprosto neznámá předkapela. Nebylo to pro nás úplně jednoduchý - po druhým koncertu jsme učinili zásadní rozhodnutí, že radši budeme hrát pro deset lidí, kteří přišli na nás, než pro tři stovky, který moc nezajímáme. Teď už jsme se jim trochu vyrovnali a i jejich fanoušci už nás snad přijali. Fůze určitě proběhne, opět si navzájem půjčíme vlastní písně a dojde i na okamžik, kdy budeme na podiu úplně všichni.

Můžete popsat proces vzniku názvu TUGEDR TŮR turné s Mňágou? Museli jste hlasovat pro různé návrhy nebo byl jen jeden jednohlasně přijat?
Seděli jsme v dodávce a naše manažerka Dydla na nás pořád tlačila, že se už musí vymyslet název celý šňůry. Náš basák nadhodil název Tlustej Tony Tour. Všichni jsme brečeli smíchem jenom Dydle se to moc nelíbilo. Sama vymyslela tento název a pak ještě ke všemu navrhla Mňága - nezávisle na Dydle - úplně stejnej název! Bylo jasný, že tlustej Tony prasknul jako mýdlová bublina nad hrncem. Ale stejně ho Mejn nakonec propašoval na plakát. Kdo hledá, najde.

Co budete hrát?
Budeme hrát pokaždé něco jiného, aby se zástupy lidí, které s námi pojedou od města k městu, nenudily (smích). Kdybychom to neměnili, tak se zblázníme. Ale opakování těch nejžádanějších písní se samozřejmě neubráníme a jsme rádi, že takové máme.

vypsana fixa_strecha
Chystáte i nový videoklip k dalšímu singlu Schovaná z poslední desky Detaily. Prozradíte k němu něco víc?

Na klipu už půl roku tvrdě pracuje náš basák Mejn. Je to fakt náročný na čas, protože to bude animovanej klip a to je vždycky hrozná piplačka. Příběh bude lehce korespondovat s textem. Hlavními hrdinkami jsou česká a polská au-pair, které se spřátelí v Londýně během pracovního pobytu. Lačně vyrazí do víru kalby a zažijí podivné-lehce mimoidní dobrodružství, jehož podrobnosti nám Mejn nechce prozradit. Během února by to měl dokončit.

A výhledově? Příští rok prý plánujete velké oslavy...
Příští rok budeme mít kulaté narozeniny, které oslavíme vydáním nové desky a chystáme mnohé další, prozatím tajné bonusy a akce. Na začátku nikdo z nás nečekal, že to spolu takhle dlouho vydržíme, takže to musíme pořádně oslavit. Ukázalo se, že i naprostí outsideři jako my mohou nakonec potvrdit - teď již pravdivý výrok našeho kamaráda Páji Doležala: "Stačí spolu vydržet, protože většina spolu nevydrží, odpadne a ty jsi pak sám nejlepší."


Turné V+W – Vypsaná fixa + Wohnout
1. 3. Prostějov, Apollo
2. 3. Třeboň, KD Beseda
5. 4. Jindřichův Hradec, KC Jitka
19. 4. Bozkov u Semil, KD
20. 4. Albrechtice u Písku
10. 5. Český Krumlov, FabriČKa Fest

 

TUGEDR TŮR – Vypsaná fixa & Mňága a Žďorp
8. 3. Čelákovice, KD
9. 3. Pěnčín u Turnova, KD
13. 3. Praha, Lucerna Music Bar
14. 3. Praha, Lucerna Music Bar
16. 3. Vysoké Mýto, KD
22. 3. Nové Město na Moravě, KD
23. 3. Jablonec nad Nisou, Eurocentrum
27. 3. Olomouc, Belmondo
28. 3. Brno, Fléda
29. 3. Dolní Benešov, KD
12. 4. Havlíčkův Brod, KD
13. 4. Břeclav, KD

text: Johana Turnerová


 

fixa_det_hp

zavřít