ROMAN HOLÝ: SEXY BUSINESS 2003

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

I když bejvák ROMANA HOLÉHO už nevypadá jako studio, pan domácí se stále ještě vzpamatovává z Nerváku, s jehož natáčením J.A.R. po půlročním martýriu finišovali u něj doma (viz rozhovor v REPORTU 11/02). Místo nahrávací techniky už tam ale zase stojí nábytek a Roman pomalu nachází klid na úvahy o koncepci třetí desky Monkey Business i o podobě předvánočního koncertu 19.12. v Lucerně, na který vás zve v následujícím rozhovoru.

ROMAN HOLÝ: SEXY BUSINESS 2003 ROMAN HOLÝ: SEXY BUSINESS 2003

"Těšte se na velký překvapení. Prozradím jenom, že budeme mít čtyři speciální hosty, který jsme podběrákem vylovili v poněkud kalnějších vodách. A taky máme nový oblečky… My už pomalu řešíme víc, co si vezmeme na sebe než co budeme hrát. Naše švadlena dostává pěkně zabrat." (smích) Plakáty Monkey Business hlásají: Jsme jedna z 200 nejlepších kapel na světě. Jak jste k tomu číslu proboha došli?! "Je to samozřejmě legrace, ale na druhou stranu se ukázalo, že dát dohromady 199 kapel, který jsou evidentně lepší než ta naše, je pěkná dřina (smích). Seděli jsme v hospodě a z hlavy vyjmenovávali skupiny, který musely projít sítem nás všech, aby se dostaly na seznam. Někdo tam chtěl mít třeba Kissáky, což jsem kategoricky odmít`, a snažil se prosadit Black Sabbath, ale ani ti neprošli hlasováním." (smích) To je sakra originální a sebevědomý název turné. "No my na tom s tím sebevědomím zase nejsme tak úplně nejlíp, proto hned další, letní šňůra dostane pokornější název Přecenili jsme své síly - tour 2002. Bude probíhat na nejmalebnějších náměstích naší vlasti, v Krumlově, Telči nebo ve Varech a na honorář budeme vybírat do klobouku…" Tou dobou už určitě budete hrát nové věci. Máte představu, jak by mohla vypadat nová deska? "Očekávejte naší nejtvrdší desku plnou smrtelných figur a rytmů! Zvolíme zase jinej princip natáčení, který bude probíhat u mě doma, jenom bubny se snímnou ve velkým studiu . Bude to koncepční album, který se bude točit kolem sexu, frustrace, žárlivosti, nenávisti a všeho, co nás všechny denně zajímá a provází .Vztazích mezi lidma ve všemožnejch ostínech s důrazem na sex ,kterej nabíjí,ale někoho třeba zabíjí,nebo donutí zabíjet."
Jsou už teď nějaké skladby hotové? "Zatím můžu jmenovat například 2 000 Numbers o klukovi, co se chlubí, že udělal 2 000 čísel, ale ukáže se, že trochu kecal, nebo Fresh Bananas, píseň o gruppen sexu." Jak se pořád vypořádáváš se schizofrenií J.A.R. / Monkey Business? Aby to nedošlo tak daleko, že si začneš plést akordy a texty. "To ne, největší schizofrenie je v tom, že mám na hrbu dvě kapely po autorský stránce. Je to závazek, daleko větší pohoda by byla chodit si do nich jen tak zahrát na klávesy, ale nechci šidit ani jednu kapelu a jak to budu zvládat dál, se uvidí." Snad s každým koncertem MB na pódiu přibývají další a další nástroje, krabičky, efekty, a také zvukaři rozšiřují svůj arzenál. Jaký je vlastně tvůj recept na dobrý zvuk? "V první řadě umět dobře hrát a mít dobře zaranžovaný skladby. A druhým základním předpokladem je mít furt stejnýho zvukaře a stejnej aparát. My sice neustále něco rozšiřujeme a zesilujeme, ale se vším tím je třeba pracovat s citem, takže těch zvuků, který s sebou vozíme, je tisíckrát víc, než obvykle používáme… Časem bysme chtěli přejít na systém, kterej zatím používají jen některý velký hvězdy jako Sting, Peter Gabriel nebo Prince. Že vlastně nepouživají žádný odposlechový bedny, ale všichni muzikanti mají v uších sluchátka, kam se jim namíchá v hi-fi kvalitě ideální zvuk, a bicí jsou odhlučený plexisklem. Na pódiu slyší každej přesně to, co potřebuje a nehlučí tam žádný vazby. Je to finančně náročnější, takový vybavení pro jednoho muzikanta vyjde na 100 000,-, ale doufám, že se toho dočkáme. Zatím to s náma vypadá tak, že máme každej hrozně vyhulený odposlechy jako Motorhead, že z toho člověku duní v hlavě ještě dlouho po koncertě." Viděl, resp. slyšel jsi takový systém naživo? "Naposledy na podzim na Princovi ve Frankfurtu a Berlíně. Pro mě to byly nejenom po zvukový stránce největší koncertní zážitky letošního roku. Slovy těžko popsatelný, kterým se těžko něco vyrovná…" A co alba roku 2002, když už tak rekapituluješ? "Z desek mě toho letos moc nenadchlo… Udělali mi radost bratři Ebeni, docela se mi líbí Hooverphonic - Jackie Cane a Joe Zawinul - Faces & Places. V poslední době se nejvíc bavím tím, že sbírám vinyly, který nevyšly na CD, a dělám si z nich kompilace. A vrátil jsem se i k takovým věcem jako třeba k Yes - 90125 s Trevorem Hornem, dokonalá produkce. A teď zrovna jedu ve starých Sweet. Slyšíš to!?" Jarda Hudec MONKEY BUSINESS budou jednou z hvězd slavnostního vyhlášení výročních hudebních cen ŽEBŘÍK 2002, které proběhne v pátek 14. března 2003 v hale Lokomotivy v Plzni.

www.monkeybusiness.cz
zavřít