SPECIÁL: In Utero, album, kterým Nirvana dosáhla nirvany

Vydáno 19.09.2013 | autor: redakce

In Utero - poslední deska kultovní Nirvany a podle názoru mnohých jejich vrcholné dílo. V době jeho vydání by málokdo očekával, že toto album bude poslední. Není nutné omílat události, které zapříčinily, že žádná další deska Nirvany již nevyšla, i přesto stojí za připomenutí, že se tento počin dožívá úctyhodných dvaceti let.

SPECIÁL: In Utero, album, kterým Nirvana dosáhla nirvany SPECIÁL: In Utero, album, kterým Nirvana dosáhla nirvany

nirvana-full MAINNirvana vydala pouhá tři studiová alba. In Utero bylo tím posledním


V roce 1991 vypukla naplno grungová bomba s deskou Nevermind, která je dodnes pro velkou část hudebního světa posvátnou záležitostí. Kurt Cobain měl totiž dar: dar napsat hit bez nutnosti využít dvacet sedm tisíc akordů, orchestr a rozsah pěti oktáv. Měl Nirvanu, rockové trio, kde každý musel hrát pro ostatní a nikoliv na sebe, cit pro jednoduchou melodii a svébytný, ale naprosto unikátní projev. Jenže na Nevermind se mu přeci jen něco nelíbilo... Ta deska byla moc uhlazená a čistá. Kde byla najednou ta špína ulic a beznaděj života v industriálním městě? Uvěříte Karlu Gottovi desku o tom, jak po večerech rozbíjí výlohy, když nesežene drogy? Těžko. Stejně tak lze těžko věřit beznaději kapele s úplně čistým zvukem. Nirvana byla tehdy postavena před jasnou volbu - vlastní ksicht nebo jistota úspěchu. Zvolila první možnost a bylo jasno. Novinka bude špinavá a syrová! A autentická.

Nirvana InUtero COVERJejí nahrávání bylo doslova mytickou záležitostí. Producent Steve Albini dokonce vzpomínal na situaci, kdy Cobain nebyl schopen naladit kytaru a volal svému technikovi, aby mu ji přiletěl naladit. Nicméně to stálo 24 tisíc dolarů, dva týdny práce a deska byla na světě. Možná i díky nahrávání uprostřed lesů, kde byla kapela odříznuta od civilizace a mohla se plně soustředit na nový počin. Jenže pak přišel mix a problémy s nahrávací společností, která samozřejmě chtěla "nové Nevermind" a tisícerou variaci Smells Llike Teen Spirit. Label totiž nevěřil osobě producenta a doufal, že kapela desku natočí znovu s někým jiným, kdo ji dotlačí do správných mantinelů. Vše nakonec zachránil mastering, který desku přece jen zkultivoval, ale i přesto se vydavatelé z Geffen rozhodli, že v USA nevydají singl, aby neodradil případné kupce. Najednou to byl problém s obalem, který se nezamlouval veřejnosti a s ním související potíže s distribucí, takže když deska vyšla, za první týden se jí prodalo "jen" 150 tisíc kusů.

In Utero nakonec veřejnost přece jen zaujalo a po ní přišlo legendární vystoupení na MTV Unplugged v New Yorku. Nikdo nepředpokládal, že to je začátek konce. Kapela se ocitla ve vnitřní krizi a vše vyvrcholilo smutným koncem... Ale právě tento konec ukázal, jak silný materiál dokázala kapela stvořit, protože neustále oslovuje nové a nové generace na celém světě. Nebudeme daleko od pravdy s tvrzením, že právě konec s In Utero zachránil kapele krk a slávu překonávající pozemské bytí. Kde by kapela byla, kdyby Kurt ukončil svou pozemskou hudební pouť vyluhovaným odvarem z Nevermind? Měl by skutečně potenciál oslovit i dnes? Asi ne. Obzvláště, když se Seattle v době vydání desky teprve nadechoval k velkým věcem, jako byla deska Superunknown od Soundgarden nebo fenomenální Vs. od Pearl Jam.

IN UTERO: 20th ANNIVERSARY EDITION

Přesně v den výročí nahrávky In Utero, tedy 20. září, se na trhu objeví speciální verze nazvaná In Utero: 20th Anniversary Edition. Kromě klasické jednodiskové remasterované verze, která bude k dispozici i digitálně, se fanoušci dočkají i tzv. Super Deluxe Edition. Ta bude obsahovat celkem tři CD a jedno DVD doposud nevydaného materiálu. Mezi více než sedmdesáti nahrávkami nalezneme raritní demo skladby, b-strany kdysi vydaných singlů, kompilační songy a nikdy nezveřejněné živé nahrávky.

Na zmíněném DVD bude poprvé ke zhlédnutí kompletní záznam koncertu, který kapela odehrála v prosinci 1993 v Pear 48 v Seattlu, a to v rámci natáčení pravidelného pořadu Live and Loud na MTV.

 

Kurt Cobain měl hudebnímu světu co dát a naštěstí také dal. Nediskutujme o tom, jaký potenciál v sobě ještě skrýval. Stal se ikonou a asi nejvýraznější postavou rockové scény devadesátých let, poslední opravdovou legendou. Bez nadsázky - vždyť který velikán přišel po Nirvaně? Co zasáhlo rockový svět po grungové vlně? I to je důvod, proč vzpomenout na zlatou dobu, kdy MTV okupovala kytarová hudba a veselí hiphopeři s kvéry, šperky, oslavou drog a násilí byli zatím spíše kuriozitou. Nostalgický záblesk této doby nám může přinést právě dvacet let od jednoho velkého počinu, kterým In Utero bezesporu bylo...

text: Petr Bláha 

Nirvana InUtero COVER TOP

zavřít