RECENZE: Něco se… a čtvrté album Eggnoise je venku

Vydáno 17.10.2013 | autor: redakce

Jsou to dva roky zpátky, kdy v tiskové zprávě vyšla informace o konci kapely Eggnoise. Od té doby se něco událo a na pultech obchodů nám teď přistálo čtvrté řadové album s prostým názvem 4. Konec se tedy nekoná a to je jedině dobře.

RECENZE: Něco se… a čtvrté album Eggnoise je venku RECENZE: Něco se… a čtvrté album Eggnoise je venku

eggnoise 4 coverEGGNOISE
4
Indies Scope
10 trax / 35:52 min

Tracklist: Wandering Isle, To Grow a Head, Houpacího koně, Enchanté, Anytime 8, Moucha, Trouble, PAT, Oh Darling, Něco se

Byl to přesně listopad roku 2011, kdy kapela odehrála v Akropoli rozlučkový koncert a vytratila se ze scény, avšak ne na dlouho - osazenstvo se zmenšilo ze sedmi muzikantů na pět a už o rok později se autorské duo Ondřej Kopička a Ondřej Galuška pustilo do práce na hudbě k filmu Jana Hřebejka Svatá čtveřice, stále pod hlavičkou kapely Eggnoise. Album 4 z tohoto filmu vychází, zejména v obsahové rovině - buď jako inspirační zdroj anebo přímo jako komentář k ději. Vybráno z něj bylo celkem osm skladeb, které doplňují ještě nové písně Houpacího koně a Anytime 8.

Po hudební stránce navazují na ideu nastolenou na úspěšné desce Albumen, tedy směsku folku, jazzu, "chytrého" popu, rocku a elektronických zvuků. Charakteristickým znakem pro většinu skladeb na 4 je akustické jádro kytara - klavír - kontrabas - bicí, které je obohaceno ještě o příčnou flétnu a pozoun jako v písních Enchanté, ska Trouble a hlavně Oh, darling nebo zvuky z elektronického spektra jako třeba Moucha či Pat anebo jde o kombinaci obojího. U všech skladeb se setkáme s citlivou prací s vokály a jejich promyšleným vrstvením. Patrně nejvíce se na desce vyřádili v písni Pat, která se zpočátku tváří poklidně, harmonické spojení dechů a klavíru ale po chvíli vystřídá elektronické šílenství podpořené ještě bicími, které zase střídá blázinec v dechových nástrojích, co se přehoupne nakonec i do vokálů. V závěru však skladba dospěje k poklidné aranži, kterou začínala a je to naráz jakoby se vůbec nic nestalo.

Prvním singlem z desky se stal song Něco se s hostem Lenkou Dusilovou, která v písni podporuje pěveckou složku svým vokálem, dokonce více než ve verzi filmové. Eggnoise se však s Lenkou nepotkávají poprvé - v roce 2010 s ní koncertovali jako doprovodná kapela. Další zajímavostí je, že skladba Něco se je jedna ze tří česky zpívaných písní na albu, přičemž čeština u Eggnoise zazněla do té doby naposled na jejich první desce What A World.

4 má být navzdory filmovému ukotvení zcela plnohodnotnou deskou, nicméně k porovnání se soundtrackem vybízí a vede k otázkám, jakou úlohu má tato hudba ve filmu a jaké jsou rozdíly v písních, co z něj vyšly na desce 4 - to však patří někam jinam. O této desce lze říci, že je to koktejl zvuků, namíchaný z někdy více akustického a jindy zase progresivnějšího základu, avšak jednotného rukopisu, s třešničkou v podobě chytlavých melodií a nápaditých textů. Škoda je zbytečně krátké stopáže, materiálu mají Ondrové v šuplíku jistě dost.

BEST TRAX: Wandering Isle, Houpacího koně, Anytime 8.
ZKUS TAKY: Zrní - Soundtrack ke konci světa, Lenka Dusilová - Baromantika, Lesní zvěř - Lesní zvěř

Nikola Illeová
5/7

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít