TOP 10 filmových skladeb Ennia Morriconeho

Vydáno 04.02.2014 | autor: Ondřej Bambas

Stvořil stovky hudebních doprovodů k nejrozličnějším snímkům: od westernů, přes gangsterky, válečná dramata, až po sci-fi a horory. Ennio Morricone oslavuje 50 let své hudby světovým turné, kde diriguje orchestr hrající ty největší hity. Zde je deset skladeb, které patří k jeho vrcholným.

TOP 10 filmových skladeb Ennia Morriconeho TOP 10 filmových skladeb Ennia Morriconeho

ennio1 

 

The Untouchables (Neúplatní)

Ennio Morricone spolupracoval s několika holywoodskými režiséry. Tou nejznámější spoluprací asi zůstane práce pro Briana De Palmu v gangsterce z konce osmdesátých let Neúplatní. Pro De Palmu složil hudbu i k filmům Oběti války a Mise na Mars. Mezi další Morriconeho zaoceánská díla se řadí soundtracky k filmům Skandální odhalení Barryho Levinsona, U-Turn Olivera Stonea nebo Vlk Mikea Nicholse. Přestože se v 90. letech jeho tvorba lehce změnila, postup práce zůstal stejný: zasednout ke stolu a psát. Žádný klavír, jen tužka a papír, všechny nápady jsou v hlavě.

 

 

 

 

Volti E Fantasmi (Nejvyšší nabídka)

Zatím poslední Morriconeho přínos podbarvil loňský snímek Nejvyšší nabídka. Melodie poprvé doprovázející scénu, kdy hlavní postava Virgil Oldman v podání Geoffreyho Rushe mlčky sleduje svou rozsáhlou sbírku ženských portrétů, v sobě nese Oldmanovu tajemnost i krásu obrazů rozličných uměleckých stylů. Hudbu složil Ennio v Praze a byť doprovod možná nepatří k těm nejbrilantnějším z mistrovy tvorby, přesto je stále nadprůměrný a dokazuje, že i v 85 letech Ennio umí.

 

 

 

 

Un Amico (Hanebný pancharti)

Ennio Morricone je velkým oblíbencem Quentina Tarantina, jenž jeho skryté skvosty oprašuje a zasazuje do nových kontextů. Stejně to udělal i se skladbou Un Amico, původně složenou pro kriminálku Revolver z roku 1973 (pro níž vzinkla i vokální verze se zpěvem Daniela Beretty). Tarantino si vyžívá v přestřelkách a soubojích na smrt, jejichž znázornění je často více než reálné, pro oko diváka však většinou zůstává zábavnou podívanou, jako je tomu i ve scéně z promítací kabiny filmu Hanebný pancharti. Morriconeho skladby můžeme najít i ve filmech Kill Bill či poslední tarantinovce Nespoutaný Django.

 

 

 

 

Cinema Paradiso (Bio Ráj)

Snímek Bio Ráj (Cinema Paradiso) loni oslavil pětadvacet let, proto byl znovu uveden do kin. Ve dvou časových rovinách představuje příběh jednoho vesnického kina, jenž fungovalo jako zábavní i socializační prostor. Film se stal úspěšným i v zámoří, kde po výhře Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek nastartoval novou vlnu zahraničních filmů uváděných v amerických kinech. Malebné krajinky a dojemné příběhy cizích kultur byly blízké i Morriconemu, jenž si podobnou práci zopakoval například v příběhu o Maleně, za což si zasloužil nominaci na Oscara.

 

 

 

 

Once Upon A time In America (Tenkrát v Americe)

I pro svůj velký hollywoodský film si Sergio Leone za svého parťáka samozřejmě vybral Ennia Morriconeho. Podobně jako tomu bylo například u Tenkrát na Západě, i v Tenkrát v Americe vznikla hudba dříve než byl celý snímek dokončen. Režisér tak na place složenou hudbu pouštěl hercům, aby podnítil jejich výkony. V ústřední melodii zní Panova flétna, na kterou hraje samotný Mistr Panovy flétny, Gheorghe Zamfir, nejvíce proslavený melodií The Lonely Shepard napsanou Jamesem Lastem a uvedenou ve snímcích Karate Kid nebo Kill Bill.

 

 

 

 

Metti una sera a cena (Love Circle)

Snímek z konce šedesátých let, anglicky pojmenovaný Love Circle či One Night At Dinner, možná nepatří úplně k nejznámějším dílům italské kinematografie, pro svou ústřední melodii si však zaslouží být zmíněn. Přestože drama vypráví příběh komplikovaného milostného propletence zasazeného do luxusního prostředí, kdy jdou tradiční otázky vztahů a rodiny často stranou, hudba není nějak znepokojující nebo jinak negativně zabarvená. Naopak probudí v posluchači pocit pohody a šťastného konce. Tedy alespoň navenek, jak často činí i filmový děj.

 

 

 

 

L'estasi dell'Oro (Hodný, zlý a ošklivý)

Skladbu z westernu Hodný, zlý a ošklivý známou též pod anglickým názvem The Ecstasy Of Gold znají velmi dobře krom filmových fanoušků i metaloví příznivci. I na posledním pražském koncertu Metalliky zahajovala set jejich Black Album Tour známá melodie doplněná o scénu mezi hroby. Přestože Morricone není skladatelem pouze westernových soundtracků, zejména díky jeho práci právě na dolarové trilogii se už nikdy na westerny nenahlíželo stejně.

 

 

 

 

 

On Earth As It Is In Heaven (Mise)

Ani jednu ze svých stávajících pěti nominací na Oscara nedokázal Ennio proměnit. Pocty se mu dostalo až roku 2007, kdy obdržel čestnou cenu za celoživotní přínos. "Rozhodně jsem cítil, že jsem měl za Misi vyhrát," prohlásil kdysi v rozhovoru pro britský deník The Guardian a doplňuje, že přestože aranže od Herbieho Hancocka jsou ve filmu velmi dobré, byly použity existující úryvky, což se s hudbou v Misi nedá srovnávat. "Ale samožřejmě, kdyby to bylo na mně, vyhrával bych Oscara každé dva roky."

 

 

 

 

Once Upon A Time In The West (Tenkrát na Západě)

Možná ne každý musí nutně znát jméno Ennio Morriconeho, nicméně melodie ze snímku Tenkrát na Západě rozezná téměř každý. Napjatá atmosféra podtržená výrazným zvukovým doprovodem ve scéně Muž s harmonikou se stejnojmenou skladbou je jednou z nejznámějších filmových melodií vůbec. Pro nejslavnější spaghetti western Sergia Leoneho je ale stejně zapamatovatelná i až nadpozemská titulní píseň, jejíž motiv je československým posluchačům dobře znám díky Jednou se vrátíš Věry Špinarové.

 

 

 

 

Chi Mai (Profesionál)

Belmondo by bez této melodie nebyl žádný Profesionál. Díky opětovnímu použití se skladba dostala do hitparád, jejímu zpopularizování napomohly i reklamy využívající tohoto motivu. Přitom o zařažení do francouzského snímku se zasloužil právě Jean-Paul Belmondo, kdy si díla všiml při své návštěvě Velké Británie. Původně se Chi Mai objevila již o 11 let dříve, aby zazněla v roce 1971 v snímku Maddalena. S tímto filmem si ji spojí ale převážně pouze italští pamětníci.

 

 

 

Ennio Morricone vystoupí v pražské O2 Areně 9. února. O necelé dva měsíce později se v rámci stejného turné představí i v Bratislavě, pro více informací navštivte stránky pořadatele.

text: Ondřej Bambas


 

ennio1 TOP

zavřít