LIVE: Černá oslava s Depeche Mode i podeváté na výbornou

Vydáno 11.02.2014 | autor: Daniel Maršalík

V Česku tolik oblíbení Depeche Mode neztrácejí na popularitě: v rámci turné k albu Delta Machine zavítali do Prahy už podruhé, přesto bylo plno. O2 arena přivítala tisíce černě oděných fanoušků, kteří byli variacemi zejména na lídra Davea Gahana.

LIVE: Černá oslava s Depeche Mode i podeváté na výbornou LIVE: Černá oslava s Depeche Mode i podeváté na výbornou

DEPECHE MODE PRAHA07DEPECHE MODE
O2 arena, Praha
10. 2. 2014

První půlku koncertu tvořil mix skladeb z poslední desky Delta Machine a největších hitů. Po Welcome to My World a Angel přišel na řadu vzpomínkový hit Walking in My Shoes. Dave měl na sobě povinnou uniformu - černou vestu, která byla pro aktuální turné "vytuněná" tak, aby se stříbrně třpytila. A když ji při Policy of Truth Gahan rozepl, fanynky hlasitě povzdechly.

Kapela ani čtyřiatřicet let od svého vzniku nepůsobila, že by přemýšlela o odchodu do hudebního důchodu. Zejména Dave Gahan hýřil energií a točil se dokola snad ještě více než za mlada. "Baletil", tančil a ojížděl stojan na mikrofon a zpíval čistěji než před pár lety.

V půlce setu přišel na řadu akustický set Slow / Blue Dress depešáka-šansoniéra Martina L. Gorea, jehož velká chvíle pokračovala ještě v přídavcích. Píseň But Not Tonight s ním chorálově odzpívala celá hala a ve zpěvu pokračovala ještě dobrou minutu po skončení hudebního doprovodu. Tato chvíle přichází téměř na každém koncertu kapely, přesto stále působí velice silně.

DEPECHE MODE PRAHA05

Depeche Mode se celkově mohou pochlubit věrným a dobře naladěným publikem. Návštěvníci koncertu se přišli pobavit a vůbec jim nevadilo, že stejnou show viděli v létě v Edenu a dost podobnou už mnohokrát od roku 1988, kdy u nás depešáci debutovali. Mnozí z nich už jsou čtyřicátnici a neváhali do O2 Areny vzít své děti, aby viděly, co jejich rodiče doprovází celý život. Depeche Mode však i mladší generaci dokázali, že nejsou kapelou osmdesátých let. U posluchačů rezonovaly i singly z jednadvacátého století, zejména PreciousHeaven a Should Be Higher. O současný zvuk se postaraly zejména živé bicí, díky nímž byl skladbám vdechnut trochu život a lišily se od chladnějších studiových verzí.

I když hala poskakovala a tleskala celé dvě hodiny koncertu, v kariéře britské skupiny jsou dvě písničky, které přerostly ty ostatní. Gahan a spol. je zařadili na konec základní části. Při Enjoy the Silence a Personal Jesus O2 Arena zpívala jako jeden muž a málokdo by si dokázal představit, že tento moment lze přebít. Podařilo se to závěrečnou hymnou Never Let Me Down Again, kdy všechny tribuny i plocha na stání kývaly rukama ze strany na stranu v průběhu celé skladby.

DEPECHE MODE PRAHA23DEPECHE MODE PRAHA03

Jít na koncert Depeche Mode znamená mít jistotu dobré zábavy. Stále zůstávají kapelou se silně osobitou a vkusnou vizuální image (černobílá projekce k písni Heaven byla umělecky "hodnotnější" než oficiální videoklip). Člověk ví, že uslyší hit Just Can't Get Enough, může se těšit na excentrického Davida Gahana, stydlivého Martina Gorea a setká se s dalšími jistotami. Pokud tedy sežene lístek, což u koncertů "našich depešáků" bývá problém.

Setlist: Welcome to My World, Angel, Walking in My Shoes, Precious, Black Celebration, Should Be Higher, Policy of Truth, Slow, Blue Dress, Heaven, Behind the Wheel, A Pain That I'm Used To (Jacques Lu Cont's Remix version), A Question of Time, Enjoy the Silence, Personal Jesus,  But Not Tonight,  Halo (Goldfrapp Remix version), Just Can't Get Enough,  I Feel You, Never Let Me Down Again

 

text: Daniel Maršalík, foto: Veronika Matějková

 

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít