Miro Žbirka interview: Na turné zažijete intimnější atmosféru

Vydáno 08.09.2014 | autor: redakce

Miro Žbirka je v poslední fázi příprav na Vánoční Best of Video Tour 2014. Projekt slibuje protnutí živého hraní s kapelou s projekcemi jeho nejlepších videoklipů. V rozhovoru nastínil koncept turné a prozradil několik detailů o chystané studiové desce.

Miro Žbirka interview: Na turné zažijete intimnější atmosféru Miro Žbirka interview: Na turné zažijete intimnější atmosféru


Miro Zbirka 2014 foto archiv Mira Žbirky 1Miro Žbirka v Londýně


Jak jste přišel k názvu turné?

V podstatě velmi jednoduše. Na podzim vyjde u Universal Music 2DVD pod názvem The Best of Video. Na jednom nosiči bude kolekce všech mých videoklipů, na druhém archivní záběry ze Slovenské televize od samotného začátku mé hudební kariéry včetně dvou hudebních filmů: Fanstory od režiséra Filipa Renče a Možno sa ti zdá od Martina Valenta. A protože jsem klasické koncertní turné jel naposledy se svojí kapelou a symfonickým orchestrem před třemi lety - pokud tedy nebudeme počítat vyprodaný narozeninový koncert v O2 areně - rozhodl jsem se uspořádat letošní Vánoční Best of Video Tour 2014.

Na co mohou návštěvníci koncertů těšit?
Turné jsme naplánovali do devíti českých měst, šesti slovenských a jeden koncert bude v Londýně, kterým celé turné 25. října otevřeme. S kapelou se chystáme zahrát všechny moje nejznámější skladby ve spojení s videoprojekcemi složených právě ze zmiňovaných klipů, které vyjdou na DVD. Představím zároveň i málo známé záběry a exkluzivní informace z pozadí natáčení klipů. Musím přiznat, že tento projekt se rodí již delší dobu a nechávám si na něm hodně záležet. Věřím, že i diváci koncertů to ocení. Je to poprvé, kdy na mých koncertech bude mít hudební a vizuální složka rovnocenný podíl.


A na co se těšíte vy?

Během těchto koncertů i po tolika letech na pódiu opět zažiju něco nového, něco, co jsme ještě nedělali. Video spojené s live hraním současně, tak aby se tyto dvě složky navzájem podpořily, to je to, o co nám jde, a doufám, že se to podaří. Na rozdíl od koncertů se symfonickým orchestrem, si spolu s kluky z kapely budeme moci dovolit trochu improvizovat a zbude i prostor na mluvené slovo. Protože tentokrát se nejedná o velké sportovní haly, těším se také na užší kontakt s publikem a intimnější atmosféru.

Miro zbirka zebrik 68Miro Žbirka se speciální cenou ankety Žebřík


Proč začínáte turné v Londýně?

Volba na Londýn padla z mnoha důvodů. Jednak mám k tomuto městu opravdu vřelý vztah a vím, že zde žije mnoho Čechů a Slováků, kteří se na koncert těší. Nehledě na to, že jsem zde strávil minimálně polovinu letošního léta, abych připravil novou desku. Londýn a jeho legendární studio Abbey Road mi poskytl skvělé zázemí a mnoho inspirace, takže i toto bude svým způsobem dík týmu, který se mnou na nové desce spolupracuje.


Mluvíte o nové desce. Přiblížíte nám její vznik?

Ona je to trochu delší historie. Před dvěma lety mi moje žena k narozeninám připravila opravdu velké překvapení. Jsem velkým fanouškem Beatles a vždy jsem se toužil podívat do prostor, ve kterých vznikaly jejich desky. Katka mi k narozeninám nadělila možnost nahrávání v legendárním londýnském studiu Abbey Road s jejich producentem. To byl počátek dnes už nejen pracovního, ale i přátelského vztahu s tamním skvělým producentem Robem Cassem a jeho týmem. Za ty dva roky se nám podařilo nahrát několik skladeb, z nichž ta poslední Fair Play je i titulní písní ke stejnojmennému filmu Andrey Sedláčkové. Dokázali jsme přivézt jejich hudební projekt i do Čech, kdy vloni na jaře proběhly dva klubové koncerty Abbey Road Nights s jejich interprety a muzikanty sbírajícími v Británii jeden úspěch za druhým.

Kdo se na albu podílel?
Právě vznikající deska přinese mnoho unikátů. Jednak bude kompletně celá nahraná v tomto studiu pod producentským dohledem zmiňovaného Roba Casse, podílí se na ní i hudební ikona Pete Brown, který napsal všechny anglické texty, Frank Tontoh - bubeník, jež hrál v kapele Amy Winehouse, ale samozřejmě opět i Pearse MacIntyre, skvělý kytarista, s nímž spolupracuji již od mého prvního nahrávání v Abbey Road. Velmi speciální bude i jedna skladba, na níž se podílel Manfred Mann. Nerad bych prozrazoval dopředu úplně všechno, ale určitě na desce budou i písně ve slovenštině. {vypnoutlink:Katka}

Miro Zbirka - The Best of video  rarity - 2cdVÁNOČNÍ BEST OF VIDEO TOUR 2014:

25. 10. - Londýn, 229 Venue, Great Portland Road
10. 11. - Teplice, Krušnohorské divadlo
12. 11. - Plzeň, Měšťanská beseda
13. 11. - České Budějovice, Divadelní sál Domu kultury Metropol
17. 11. - Brno, Janáčkovo divadlo
18. 11. - Zlín, Kongresové centrum
20. 11. - Prostějov, Dům kultury
21. 11. - Ostrava, Sál Gong – Dolní Vítkovic
23. 11. - Pardubice, Východočeské divadlo,
25. 11. - Praha, Divadlo Hybernia
26. 11. - Praha, Divadlo Hybernia
1. 12.  - Trnava
3. 12.  - Bratislava
4. 12.  - Bratislava
6. 12.  - Lučenec
7. 12.  - Nitra
9. 12.  - Žiar nad Hronom
10. 12. - Prešov
13. 12. - Liptovský Mikuláš

 text: Johana Turner, foto: archiv Mira Žbirky, Petr Tibi

 


 

Miro zbirka zebrik 68 TOP

zavřít