Support Lesbiens interview: Umlčeli jsme i chronické kritiky

Vydáno 01.11.2014 | autor: redakce

Od svého vzniku v devadesátých letech ušli Support Lesbiens dlouhou cestu - přes headlinery největších festivalů až k nové sestavě, kapelu opustili čtyři z pěti členů. Po vydání úspěšné desky Leave the Message čeká Supporty vrchol koncertní sezóny: podzimní turné po Česku s finskými Waltari. O tom všem s Hynkem Tomanem a Czendou Urbánkem.

Support Lesbiens interview: Umlčeli jsme i chronické kritiky Support Lesbiens interview: Umlčeli jsme i chronické kritiky


SL promo203 03Support Lesbiens chystají 12 koncertů s Waltari


Už je sice půlka podzimu, přesto se zeptám, jaké jste měli léto? Co jste všechno objeli?

Czenda: Já jsem se letos vůbec neopálil. (smích) Bylo náročný, ale příjemně náročný. Hráli jsme na hezkejch akcích, vždycky přišlo dost lidí. A lidi, to je náplast na všechny bolístky. Festival bez lidí, to je jako pohřeb.

Pokuste se letošek srovnat s loňským létem.
Hynek: V roce 2013 jsme odehráli samozřejmě méně koncertů. I když jich teď bylo víc, nedá se říct, že by byl loňský rok v něčem horší. I teď jsme vlastně představovali novou sestavu a novou desku. Ale lidi už ty skladby víc znají, propojení nových a starých singlů naštěstí funguje skvěle.


Momentálně chystáte turné s Waltari. Jak vlastně vzniklo propojení Support Lesbiens a Waltari?

Hynek: Waltari jsou taková počeštělá finská kapela, mají tady hrozně velký zázemí. Poprvé tady hráli v roce 1993, den před naším druhým koncertem v historii. Pak jsme se potkávali na různých festivalech. Od té doby sem jezdí, mají tu svůj fan club a mají to tu rádi. Když jsme letos chtěli znova představit desku Leave the Message, přemýšleli jsme, jak to ozvláštnit, aby to nebylo jen další turné český kapely na malém písečku. Hledali jsme, s kým se spojit, aby to bylo vkusný a rockový. Waltari jsou nám podobní ve fúzi stylů. Zatím jsme na tohle spojení neslyšeli jedinou negativní reakci.

Nejsou Waltari moc tvrdá kapela na vaše publikum?
Hynek:
Naše publikum je pestré - od pokérovanejch kluků až po mladý holčičky. My nejsme stylově vyhraněný, fúzujeme od popu až po tvrdší rock. Myslím, že naši fanoušci Waltari znají.
Czenda: Nedává smysl, když jedou turné dvě stejný kapely, co spolu úplně laděj. To není pro návštěvníky takový přínos.
Hynek: Bereme to spíš jako akci, než koncert. Vždycky přibereme ještě lokální kapelu. I promotérům se to líbí, ze sedmi koncertů se turné rozšířilo na dvanáct.

SL promo203 04Support Lesbiens v loňském roce předskakovali Bon Jovi


Velkým zářezem do kapelního CV bylo loňské předskakování Bon Jovi. Podařilo se vám tam oslovit nové lidi?
Hynek:
To asi vnímal nejvíc Čenda, ten s lidma komunikuje. Pršelo, byla zima, nebylo to snadný, ale publikum nás přijalo, i ruce byly nahoře. Naše role byla lidi zabavit a rozehřát je, tak to u předkapely je. Ale díky dobrýmu zvuku jsme měli možnost předvést kvalitních třicet minut. Snad jsme tam nikoho nenaštvali. Žádný nasraný reakce se neobjevily. (smích)
Czenda: Po koncertě mi volali i lidi, od kterých bych to nečekal, že byli mile překvapený. Tenhle koncert pro nás byl důležitý hlavně v tom, že jsme si uvědomili, že můžeme obstát i před takhle velkou masou lidí. Spíš mě překvapilo, že na Bon Jovi nevycházely nijak pozitivní recenze. Přitom tam bylo skoro 30 tisíc nadšenejch fanoušků.
Hynek: Jediná země, kde dostali v recenzích na prdel, je Česko. To už je u nás taková tradice. Co Čech, to kritik.

Zpět k Waltari. Je v plánu i nějaká výměna? Pojedete do Finska?
Hynek:
Ono už teď bylo docela těžký najít společné dny pro turné v Česku. Uvidíme, jak se bude šňůra vyvíjet, ale nebráníme se tomu.


Co zkusit na pódiu něco společného?
Hynek:
Vymýšleli jsme jestli nenacvičit nějakou společnou pecku z našeho nebo jejich repertoáru, nebo něco v tom smyslu. Ale není to snadné domluvit. Možná ještě něco zrealizujeme. První zkouška by ale byla až naostro na prvním koncertě. (smích)

Poslední videoklip jste křtili v obchodě s erotickými pomůckami. Jak často je sami navštěvujete?
Hynek:
Tohle nebyl klasický sexshop s porno časopisama, ale butik s erotickými pomůckami. Tady mají designovky. Držíš v ruce dildo a myslíš si, že je to zapalovač. Mělo to vztah díky tématu písničky.
Czenda: Láska a sex jdou ruku v ruce. Když jsem psal text k týhle písničce, ani mi nedocházelo, že se budu muset z toho textu zpovídat, jestli jsem opravdu takovej cynik. Lásku si přitom pleteme se spoustou jiných věcí jako je závislost, majetnické sklony... Opravdová láska možná o sexu není, ale ze začátku je to stejně jen o chemii. A s tím je spojený i tenhle designový shop. Je třeba lásku tříbit a nebát se použít jakoukoliv pomůcku. Jestli má někdo rád bič, ať používá bič. (smích)

support lesbiens 24 krestklipuSupport Lesbiens pokřtili klip Love Is Nonsence v prodejně s erotickými pomůckami


Začátkem září jste si vyzkoušeli unplugged koncert v pražském Retru. Jak zásadní to byla změna?
Hynek:
Mě to dost vyškolilo. Na akustickou kytaru moc nehraju, má tvrdší struny a umačkat to mě stálo dost úsilí. Museli jsme to nazkoušet i s hostama, Ráďa se musel naučit hrát na bicí potišeji. Dozvěděli jsme se to asi měsíc před akcí, takže jsme se museli sladit se zkouškama. Hráli s náma Tokhi, Iva Pazderková, Katarína Landlová, prostě jsme si to udělali hezký. Stejně jako v případě jiných kapel v tomhle projektu z toho vyjde DVD a 2. listopadu se můžete mrknout na 50 min. sestřih na Óčku.


Nemůžu se nezeptat, jestli ještě slýcháte ozvěny dob minulých.
Czenda:
Mám pocit, že se nám podařilo přesvědčit fanoušky původních Supportů v očekávání i umlčet chronický kritiky. Vydali jsme kvalitní desku, odjeli jsme dost koncertů... Do očí ti kritiku nikdo nevmete, ale postupem času se ke mně dostávají spíš pozitivní ohlasy. A to i od lidí, kteří byli proti nám. A to je vždycky cennější, než když tě pochválí tvoje holka.

Potkáváte se s Portless?
Hynek:
Zaplať pánbůh jsme se s Portless nikde nepotkali. Myslím, že promotéři jsou natolik normální, že nebudou bookovat obě kapely dohromady. (smích) Co jsem slyšel, tak Portless z nový desky hrajou jednu, dvě věci a zbytek repertoár Support Lesbiens. Chápu, že fanoušci jsou pak z toho zmatený, nehledě na to, že na pódiu pořád vykřikují, že jsou Supporti. Oni ty skladby hrát samozřejmě můžou a asi je budou hrát i dál, než udělají něco svého lepšího... Jak ale tvrdili v rozhovorech, že nevznikli proto, aby hráli věci Support Lesbiens a že chtějí lidem hrát svoje nové písničky... Není to tak a jenom mě to utvrdilo v tom, co si o celé situaci od začátku myslím.

SLWalt-Tour2014300dpiCo nějaká osobní konfrontace?
Hynek:
Já se s Kryštofem potkávám na valných hromadách naší společnosti, je to nepříjemný, ale ta minulost nezmizí. Kluci jsou od toho bokem, ale já si to dávám naplno.

Takže na pivo až za sedm let jako tehdy s Yardou Halešicem?
Hynek:
V tomhle případě spíš nikdy. Co se stalo, je přes čáru.

Co plány Support Lesbiens do budoucna?
Hynek:
Chceme navázat na akustické turné. Na podzim 2015 bychom rádi vydali novou desku. O materiál strach nemám, všichni jsou autorsky nadaní, jen jsme si deskou Leave the Message nasadili vysokou laťku a překonat ji nebude až taková legrace.
Czenda: Už máme spoustu nápadů, skoro se musíme až brzdit v tom, jak tvořit dál.
Hynek: Všechno má svůj čas a musí se k tomu postupně dojít. Z nové desky máme čtyři singly a tři klipy, není kam spěchat. Uděláš jednu věc špatně a napravuješ to strašnou dobu.

V názvu alba jste měli telefonní číslo, kam vám lidi mohli posílat vzkazy. Stále chodí?
Hynek:
Nedávno jsme řešili, že nám právě končí paušál a budeme muset zaplatit další rok. SMSky nám pořád chodí. A ne negativní, hejtři se neozývají, na to mají FB, kde za to nemusí platit (smích). Lidem se deska líbí a každá zpráva nám vždycky nalije krev do žil.

 

text: Hedvika Pajerová, Petr Adámek, foto: Petr Kurečka, Tomáš Vlach

 

Rozhovor natočen na diktafon Sony ICD-TX50

 


 SL promo203 02 TOP

zavřít