Asian Dub Foundation: chceme slyšet výbornou českou hudbu!

Vydáno 09.11.2014 | autor: redakce

Za dvacet let své existence se Asian Dub Foundation vyšvihli mezi nejlepší kapely míchající elektroniku s živými nástroji. Londýnská parta muzikantů, djs a MCs má na kontě už třináct alb a podzim tráví na evropské turné. Nikoliv jako kapela, ale tentokrát jako soundsystem.

Asian Dub Foundation: chceme slyšet výbornou českou hudbu! Asian Dub Foundation: chceme slyšet výbornou českou hudbu!


Asian Dub Foundation 2013 full line-upAsian Dub Foundation v Česku koncertují poměrně často


Vaše poslední deska The Signal And The Noise vyšla v loňském roce. Jaký z ní máte s odstupem času pocit? Jste s vaší prací spokojeni nebo už teď víte, že jste mohli některé části udělat jinak?

Každé album je jednoduše snapshot kapely v tu určitou chvíli, kdy ho tvoří. Samozřejmě, že s odstupem času máme pocit, že jsme to mohli nebo měli udělat jinak. Nové nápady a nové spolupráce, které právě začínáme, tvoří základ nového alba, na kterém právě začínáme pracovat, a které vydáme v příštím roce.

Během své existence jste spolupracovali s velkou spoustou hostů. Můžete jmenovat ty, se kterými se vám pracovalo nejlépe, kteří ze sebe vydali úplně všechno?
Spolupracovali jsme se spoustu hostů už od prvního dne. Zkoušíme mít široký záběr, ne být exkluzivní.

 

 

Nedavno jste navštívili tři české kluby a to jen několik měsíců po vašem letním setu na jednom z největších českých rockových festivalů. Jaké je podle vás české publikum?
Na publiku v České republice máme rádi jejich otevřenost ve vztahu k naší kapele a vděčnost. A tak se k vám vždycky rádi vracíme.

Jaké jsou další zastávky vašeho turné po Evropě?
Tohle turné je trochu netradiční záležitostí - zaprvé, nejedeme jako živá kapela, ale jako ADF SoundSystem. Dříve, než jsme dali dohromady kapelu, jsme totiž jako soundsystem začínali a na tuhle tradici bychom teď rádi navázali s djs, muzikanty a MCs. Koncerty v České republice byly založeny na klubovém dj setu s různými hosty, kteří zahrají starší i nové věci od ADF. Stylově se budeme pohybovat na pomezí od roots reggae přes bhangra až k jungle D&B. Tohle jsou naše kořeny, u toho jsme začínali. V programu turné je Itálie, Španělsko, Belgie a Rakousko.

ADF n


Jste známí jako striktní odpůrci rasismu. Jaký je váš názor na muslimy žijící v katolických zemích? Jak vnímáte tento aktuální kulturní konflikt?

Já žiju v Londýně, v ulici, kde křesťané, ať už jsou to katolíci, protestanti nebo řecká ortodoxní odnož, a muslimové, tedy šíité, sunnité i sufité. Ale žijí tady i hinduisté a budhisté. Tenhle rok jsme se všichni potkávali a vznikla z toho organizace street party, jejíž výdělek dostali bezdomovci. A takhle by to mělo být. Lidé u moci chtějí rozdělit národy pomocí náboženství, aby nás donutili odvrátit pozornost od jejich selhání ve vedení. Ale historie každého národa vychází z imigrace.

Jak se dělá skvělá, fungující kapela, co hraje více než dvacet let? Jaký je váš recept? Jaké jsou zásadní vlastnosti členů takové kapely?
Osobnosti se můžou měnit během času, ale pokud přetrvá hlavní myšlenka, pak vydrží i kapela. Klíč je jednoduchý: Buďte pořád otevřeni novým myšlenkám.

Dělá dobrou kapelu jen skvělá hudba a show? Nebo tam musí být něco víc, poselství, cítění? Jak to mají Asian Dub Foundation?
Klíčem je skvělá muzika a soulad členů kapely. Povyšte nad všechno zdvořilost a vděčnost. Respektujte všechny ostatní umělce, techniky a všechny kolem muziky. Milujte publikum.

Co je hlavním krokem ke slávě kapely nebo djs? Je podle vás snazší proslavit se v době internetu?
Buďte vděční, že si vyděláváte na živobytí tím, co milujete. Když se umíte chovat vděčně, dojdete daleko.

Co byste vzkázali našim čtenářům?
Nahrajte něco přelomového! Ve Velké Británii momentálně vládne nesmysl jménem X Faktor, my chceme slyšet výbornou českou hudbu!

 

text: Hedvika Pajerová

 


Asian Dub Foundation 2013 full line-up TOP

zavřít