Martin Svátek, Erika Fečová, Radimo a další zvou na koncert Bilala

Vydáno 04.11.2014 | autor: Daniel Maršalík

V pražském Futuru 5. listopadu poprvé vystoupí hvězda neosoulu Bilal. Pro mnohé české umělce je umělec synonymem zlata v hrdle a duše na dlani.

Martin Svátek, Erika Fečová, Radimo a další zvou na koncert Bilala Martin Svátek, Erika Fečová, Radimo a další zvou na koncert Bilala

bilaldownloads16Bilal chystá první koncert v Praze


Přečtete si, co si o Bilalovi myslí zpěvák Martin Svátek. Čím chytil za srdce Matouše Hegera, producenta rapových videí, který má chytání za srdce v krvi po babičce Haně Hegerové. Čím Američan dostal Radima, kapelníka Champion Sound, live bandu (nejen) Prago Union? Proč neváhá na koncert zajít Tomáš Konůpka, bubeník a producent Android Asteroid? A na co se těší, že prožije na koncertě zpěvačka Erika Fečová?

Martin Svátek: Bilal má hlas, kterej když jednou uslyšíš, prostě ho nezapomeneš. Jeho zvláštní vokály a vůbec celkovej projev okořenil mnoho suprovejch beatů. I když se přiznám, že jeho desky nemám tak najetý, hrozně moc se těším na jeho live vystoupení. Určitě s sebou přiveze něco, co Česká republika ještě nezažila. Společně se tam potkáme.

Erika Fečová /ex-Navigators/: Bilal je Bůh! Jeho hudba a texty mě pokaždé vtáhnou do sexy vesmírné nálady a vždy prožiju největší hudební uspokojení. Děkuju, že to prožiju live.


DJ Richard
/Mecca Audio, ex-PSH/: Bilala jsem zaregistroval, když vydal singl Soul Sista a pak na věcech od Jay Deeho a celý party Soulquarians. Už v týhle době mi bylo jasný, že to nebude "flava of tha month", která chvíli pojede na vlně, tehdy novinky, neo-soulu. Když bych měl říct, kdo je pro mě hlavní představitel Nového soulu, tak by to byl určitě vedle Erykah Badu a D'Angela právě Bilal.

Oliver Lowe /Everydays/: Když jsem tohodle chlápka zaslechl poprvé (tuším, že to mohlo bejt na Guru's Jazzmatazz), tak jsem se musel hned podívat, kdo to tam takhle vraždí. Nesleduju ho teda nějak pravidelně, obecně spíš brouzdám ve vodách míň známejch nebo neznámejch jmen, ale když vidím, že je Bilal někde napsanej v credits, tak to pustim. Mám doma v polici pár vinylů, na kterejch se podílel. Líbí se mi třeba jak okořenil skladby na Commonovo desce Electric Circus a úplně nejvíc žeru polohu, kterou má v songu Petea Kuzmy – High & Dry, která je součástí takový crazy kompilace Exit Music. Je to blázen. Nezaměnitelnej interpret, který si ho nespleteš. Doporučuju.

Matouš Heger: Bilal? Pár slovy: hudební samet, vokální uragán, emocionální upřímnost.

bilal2


Radimo
/Champion Sound, Prago Union/: O Bilalovi jsem poprvé slyšel, když se mi do uší dostala jeho neo-soulová deska 1st Born Second (2001). Při každé další srážce s touhle hvězdou hudby (hm, o konkrétním stylu už nemůže být ani řeč) už byl vždy o krok napřed. Naprosto nespoutaný umělec s rozsahem operního pěvce, vyjadřovací škálou herce, ale bez jakéhokoliv přehrávání, totálně autentický zpěvák z jiné galaxie. Je jedno jestli zpívá do hiphopového beatu, nebo do rockového nářezu, či čehokoliv jiného. Výsledek je vždy nový a originální. Unikát. Nečekejte konkrétní styl, budete zklamaní. Čekejte zážitek z kategorie vyšší, než první ligy a odejdete domů naprosto uspokojeni. Nechat si ujít jakoukoliv příležitost vidět Bilala v akci je čiré bláznovství, obzvlášť pro ty, kteří mají oči, uši a hlavy otevřené novému a krásnému.
word

Pufaz /Cream.cz/: Bilal je pro mě ztělesněním toho, že když ho slyšíš, tak od první vteřiny víš, že to není jako. On není produkt. On není chameleon, co se vždy přizpůsobí dle toho, co je zrovna trendy. Zároveň to není někdo, kdo se zjevil včera a za půl roku se po něm slehne zem. On je umělec se vším všudy a má tu skvělou vlastnost, že dokáže dělat trvanlivou muziku. Stačí si pustit album 1st Born Second z roku 2001. Za ty roky mohl určitě udělat desku, která by byla více pro masy. On si ale jede svoje a i když to někdy může být opravdu náročná hudba, tak každej zainteresovanej ví, že to je on, že to má názor a ksicht. Bilal není něco, co zní jako.

Tomáš Konůpka /Android Asteroid/: Bilal je pro mě nejzásadnější pěvecká postava newyorskýho soulovýho undergroundu. Cením, že se nikdy nenechal zlákat mainstreamovým r&b pozlátkem, naopak natočil vokály do nejzásadnějších tracků hybatelů moderní muziky, jako je Flying Lotus, Shafiq Hussayn, Erykah Badu nebo The Roots. Co mě ale úplně rozsekalo, je jeho druhá studiová deska Airtights Revenge, co track to perla, neskutečně silný texty, a hlavně ten jeho hlas.... Předběhl dobu o deset let stejně jako se Soul Sista před 14-ti lety. Neskutečně se na ten koncert těším, a o to víc, že máme tu čest dělat mu s AA support. Jak říká můj kámoš, co ho viděl v pondělí v Bratislavě: „Kdo nepřijde, tomu budiž země lehká."

Honza Peroutka: Do kontaktu s Bilalem jsem přišel skrz Roberta Glaspera a jejich vzájemný spolupráce. Jsem přesvědčenej, že pokud máš rád soul, jazz, kvalitní groovy a ojedinělej projev, neměl bys rozhodně chybět. Bude to velký, bude to černý! Určitě světová třída celej band.

Vstupenky jsou v předprodeji od 350 Kč na pokladně Lucerna Music Baru a v obvyklých předprodejních sítích. Na místě bude lístek stát 390 Kč.

TZ,dm

zavřít