Waltari interview: Metalová generace stárne a odchází!

Vydáno 18.11.2014 | autor: redakce

Waltari jsou nepochybně jedna z nejvýraznějších finských kapel. Vyznavači tvrdších odnoží rocku se nebojí experimentovat s alternativními hudebními styly, což propůjčuje jejich hudbě unikátní sound. Před vydáním nového alba, které je plánováno na únor, vyrazili se Support Lesbiens na společné turné po České republice. Na pár otázek nám odpověděl frontman Kärtsy Hatakka.

Waltari interview: Metalová generace stárne a odchází! Waltari interview: Metalová generace stárne a odchází!


Co je důvodem - kromě koncertů samozřejmě - vašich návratů do České republiky?

To je dobrá otázka. Lidé se nás na to vlastně ptají neustále.

Teď právě jedete turné se Support Lesbiens. Bylo těžké turné připravit a sladit vaše diáře na tolik koncertů?
V tomhle období to bylo jednoduché. Právě jsme dokončili nové album a většinu koncertů budeme mít až po Novém roce, takže teď máme poměrně volno.

Support Lesbiens interview: Umlčeli jsme i chronické kritiky

Support Lesbiens nejsou jedinou českou kapelou, se kterou jste spolupracovali. Jak vzpomínáte například na propojení s Wohnout? Chtěli byste se s nimi znovu potkat?
S Wohnout jsem loni spolupracoval jen já, odehrál jsem s nimi několik koncertů po Česku. A samozřejmě se spolupráci nebráníme, Honza dokonce napsal text k jedné z našich nových skladeb!

Která spolupráce pro vás byla nejzajímavější? Rockové kapely nebo orchestr?
Nerad je srovnávám nebo řadím do nějakého žebříčku. Každá zkušenost je pro mě jedinečná, jiná a proto uznávám všechny z nich jako rovnocenné. Ale musím říct, že spolupráce s orchestrem byla překvapivě jednodušší, než s rockovými kapelami.

Záludná otázka: Myslíš si, že máte víc fanoušků v České republice nebo ve Finsku?

To je těžká otázka, bojím se na ni odpovědět. (smích)

Vaše nové album vyjde v únoru. Jaké bude?
Hlavním žánrem, ve kterém se album pohybuje, je "crossover metal." Teď je v kapele sedm lidí z různých koutů rockové scény. Společně s několika hosty trávíme čas ve studiu, takže se dá říct, že to bude poměrně divoká komplikace skladeb. Na práci, kterou jsme během nahrávání odvedli, jsem dost hrdý. Je to přesně to, co by se obyčejný muž ve středním věku neodvážil udělat, velmi nestálé a nedospělé. (smích)

Připravujete na koncerty po České republice něco speciálního?
Setlist samotný bude hodně speciální, jak uvidíte. Taky s námi poprvé v Čechách budou hrát noví členové kapely a samozřejmě představíme i skladby z nové desky.

Máte v plánu uspořádat podobné turné se Support Lesbiens také ve Finsku?
Upřímně řečeno, myslím, že Support Lesbiens Finsko nezajímá.

Jak je to ve Finsku s oblíbenými hudebními žánry? Ve střední Evropě si lidé většinou myslí, že na severu jsou nejoblíbenější symfonické odnože metalu. Co je na tom pravdy?
To už dávno neplatí. Metal ve Finsku ztrácí na oblibě. V dnešní době je nejpopulárnějším žánrem finský hip hop a moderní pop, okrajově i elektronika. Metalová generace stárne a postupně odchází, mladší generace jsou jiné a poslouchají nové hudební styly. A já jsem připravený na všechno nové.

Vzkážeš něco našim čtenářům?
Bojte se! Waltari se vrací do vaší těsné blízkosti a to bez litimu! Budoucnost je naše!

text: Hedvika Pajerová, foto: PR, Veronika Matějková

Témata: WaltariSupport Lesbiens

zavřít