LIVE: Zdařilá resuscitace třicetiletých Stromboli

Vydáno 05.12.2014 | autor: redakce

Dvakrát vstoupit do jedné řeky prý nelze, nicméně zdolat opakovaně tutéž horu až k samému vrcholu je evidentně možné. Po letech hibernace zažehlí Stromboli tak učinili pevným krokem a s noblesou.

LIVE: Zdařilá resuscitace třicetiletých Stromboli LIVE: Zdařilá resuscitace třicetiletých Stromboli


Stromboli 34


STROMBOLI
O2 arena, Praha
4. 12. 2014

Bez okázalých gest, ba až ledabyle civilně, vkročila skvadra na scénu a dlouhým, de facto instrumentálním nástupem skladby Stromboli symbolicky vytýčila směr večera. Žádné sborové halekání líbivých refrénů, tady šlo o samu prapodstatu hudby v ryzí podobě. Kam paměť sahá, o brilanci tria Pavlíček - Veselý - Kryšpín netřeba pochybovat a ani přibývající léta nejsou v případě muzikantské zručnosti na obtíž. Do odlišné situace staví věk hlasivky, ovšem Bára Basiková vbrzku zapudila sebemenší obavy a potvrdila nadstandardní formu. Když ve vícepolohové (což u Stromboli není ničím výjimečným) Abacus odjistila kohout svého hlasového rejstříku, vyloupl se nečekaně první z vrcholů vystoupení. Nejen při famózních kreacích s tóny v dynamicky gradující Carmen člověk pojal lítost nad Bářiným sólovým žánrovým tápáním. Nemá ona nakonec hlasivky rovněž na elektřinu?


Nicméně v momentech, kdy se statičtí protagonisté zahloubali do svých partů, vytanula chladná neosobnost mohutného prostoru a síla emocí se rozplývala kdesi pod kopulí. Ať již šlo o snivou Scanners, Aladina s hostujícím Gumou Kulhánkem a absencí zpěvu, zato dozdobeného klávesami Romana Dragouna, či jednu z novinek Katova pomocnice. Báječným kontrastem jim ve víru barev a nálad byly energičtější kusy v čele s uzemňujícím riffem odpíchnutou Ó hory, ó hory v nezaměnitelném přednesu Viléma Čoka. A pro tentokrát i se zdvojenou basovou sekcí dodávající skladbě na hutnosti a monumentalitě.

Stromboli 05

Stromboli 03

Jestliže vzhledem ke strohé diskografii byl program do značné míry předem daný, dramaturgie koncertu tasila zejména ve druhé polovině nejedno překvapení. Papírové finálovky Sandonorico (škoda, že ne v singlové české verzi) a funkující Okolo ohňů odsunul z čestných pozic nesmírně silný, byť o poznání méně hitový triumvirát Veliké lalulá, kytarovým sólem v závěru inovovaná Košilela a multi motivová Villa Ada.

Oproti zvyklostem byly řazeny i přídavky, když dravé Tesáky s vloženým křtem čerstvého alba Fiat Lux doprovodila též nezažitá a navíc zranitelně křehká Post Scriptum, v níž Báru doprovodila jen Pavlíčkova kytara a klaviatura brázděná prsty Venduly Kašpárkové. Definitivní loučení však znamenal až návrat k počátkům Stromboli, a to v klasickém rockovém triu vyvedená Rychloběžka s prostorem pro improvizaci.

Stromboli 08


Ačkoli komornější prostory a sevřenější sepětí s publikem by Čombeho prokomponované neotřelé hudbě a celkovému fluidu Stromboli slušely víc, zhruba osm tisíc evidentně spokojených příznivců bylo pádným argumentem (zatím) jednorázového vystoupení. Tím spíš, že z kapely prýštila neskonalá energie, jistota podepřená poctivým kumštem a v neposlední řadě radost. Erupce v tomhle případě neznamená výbuch.


text: Daniel Folprecht, foto: Petr Tibi

 

Stromboli 35 setlist

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít