Obrok 2015: Liberec se v červnu stane baštou skautů a skautek

Vydáno 01.06.2015 | autor: Petr Lenk

Ve velký stanový tábor se v červnu promění liberecký sportovní areál ve Vesci. Od 10. do 14. června sem přijede patnáct stovek skautů a skautek starších patnácti let z celé České republiky. Během akce Obrok 2015 čeká účastníky nabitý festivalový program plný zajímavých hostů, workshopů, přednášek, her, sportů, ale třeba také dobrovolnický program pomáhající po celém Liberci či v neziskových organizacích.

Obrok 2015: Liberec se v červnu stane baštou skautů a skautek Obrok 2015: Liberec se v červnu stane baštou skautů a skautek

obrok-005

 

Program letošního Obroku je inspirován libereckým vysílačem Ještěd, a proto motto zní „Čekám na signál". „Postupně se naplní všechny čárky signálu a všichni, kteří se Obroku zúčastní, pak budou moci signál přivést do svého regionu a tam ho plně rozvinout," vysvětluje význam akce programová ředitelka Obroku Petra Rösslerová. Řada z aktivit bude ukázkových a skauti je budou moci dál předat svým kamarádům po celé republice.


Obrok 2015 je určen pro skautky a skauty, kterým je mezi 15 a 24 lety, tedy pro skautské teenagery a vedoucí. Pro účastníky je připraven rozmanitý program. „Přednášky a workshopy se zajímavými hosty potěší ty, kteří se chtějí dozvědět něco nového, netradiční sporty jako kin-ball či möllky nebo třeba velká hra jsou pak určeny pro všechny, kteří chtějí rozhýbat své tělo," doplňuje Petra Rösslerová. Skauti během Obroku 2015 pomohou například místní zoologické zahradě, muzeu, Jedličkově ústavu, u Harcovské přehrady, bývalém kinu Varšava nebo také na samotném Ještědu. Večery budou na Obroku patřit hudbě, ale i filmům a diskuzím. 

 

obrok-003


Festival je určen hlavně pro mladé skautské vedoucí, kteří každý týden pořádají výpravy s dětmi do přírody, učí je samostatnosti a připravují pro ně zajímavý program. „Dlouho působím jako vedoucí oddílu. Díky Obroku se na pár dní i můžu stát jen tím, kdo si akcí užívá. Těším se na nové zážitky, inspiraci a na své kamarády. Tahle akce určitě bude super dobíječ, pozitivní energie," říká devatenáctiletá Markéta Divišová z Kolína, která je vedoucí sedmičlenné skupiny Melounáři.


Se skauty přijedou v rámci Obroku diskutovat také například spisovatel Petr Ludwig, režisérka Olga Špátová, spoluzakladatel Dobrého Anděla Petr Sýkora, šéfka státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, disident a spoluautor Několika vět Alexandr Vondra, herec Marek Vašut, exředitel Národní galerie Milan Knížák, europoslanec Jiří Pospíšil, gurmán Pavel Maurer, a řada dalších.

 

obrok-001

 

Obrok poprvé míří na sever Čech a podle toho vypadá i jeho letošní maskot. „Chtěli jsme pracovat s motivem Ještědu, ale představovali jsme si něco nového a originálního. Ceníme si toho, že street artová kočka je teď jakým si symbolem Liberce a proto jsme ji převzali za svého maskota. Už teď dochází ke kočičí expanzi po celé republice," vysvětluje manažer akce Zbyněk Prokop.


Od roku 2000 se uskutečnilo již sedm ročníků skautského setkávání Obrok, a to pokaždé v jiné části České republiky, poslední ročník v roce 2013 u vodního hradu Švihov.


Více na www.skaut.cz a www.obrok15.cz.

zavřít