Do kin vstoupí film o Filipu Topolovi, legendě českého undergroundu

Vydáno 04.09.2015 | autor: redakce

Celovečerní dokumentární film režiséra Václava Kučery s názvem Takovej barevnej vocas letící komety připomene předloni zesnulého Filipa Topola. Do kin vstoupí 24. září. Tvorba skladatele, textaře, klavíristy a zpěváka skupiny Psí vojáci zasáhla tři generace.

Do kin vstoupí film o Filipu Topolovi, legendě českého undergroundu Do kin vstoupí film o Filipu Topolovi, legendě českého undergroundu

 

Filip Topol  02Filip Topol byl úspěšný v mnoha oblastech uměleckého života

Snímek odkrývá, jak se v životním osudu a postojích Filipa Topola odrážela doba před i po sametové revoluci, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc. Celým filmem prostupují písně, které sám Filip Topol označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány.

Poprvé zaujal disidentské publikum ve dvanácti letech sólovým vystoupením ve stodole na Hrádečku u Václava Havla, kde předskakoval kapele The Plastic People of the Universe. Krátce na to založil se svými spolužáky ze základní školy Janem Hazukou a Davidem Skálou kapelu Psí vojáci, která se stala na dalších 35 let jeho ústředním tvůrčím prostorem. Po nezapomenutelné premiéře na Jazzových dnech v roce 1979 a po několika letech zákazu se začala od poloviny osmdesátých let objevovat na koncertech v klubech, jako byla žižkovská Chmelnice nebo Delta na Dědině. Vyprodané sály, originální hudba a texty i jeho charisma a schopnost vydat se cele svému publiku všanc, neměly tehdy u nás obdoby.

Po listopadu 1989 se skupina dostala do širokého povědomí a profesionalizuje se. Začala vystupovat nejen v klubech, velkých sálech včetně pražské Lucerny, ale i na řadě festivalů. Koncertovali po celé Evropě, v USA i v Japonsku, jejich písně byly použity i ve filmech. Stali se kultem, který k sobě poutal publikum tří generací a má co nabídnout i dnešním posluchačům.

Osmnáct alb a zejména nespočet koncertů jsou natrvalo nepřehlédnutelnou kapitolou historie české moderní hudby. Psí vojáci vystoupili naposledy 25. května 2013 v Amsterodamu. 19. června téhož roku se život Filipa Topola uzavřel.

tz, jm

 

zavřít