Joanna Newsom zabrnkala Arše na srdce

Vydáno 24.09.2007 | autor: redakce

Elfí harfenistka a písničkářka Joanna Newsom nadchla nadupané divadlo Archa. Náš redaktor Marek Pros se byl podívat, jak si Joanna omotává Prahu kolem prstíku.

Joanna Newsom zabrnkala Arše na srdce Joanna Newsom zabrnkala Arše na srdce

JOANNA NEWSOM
14. 9. DIVADLO ARCHA, PRAHA

Kdo říkal, že folk patří k táboráku?


Nová vlna folkových muzikantů má s tou klasickou pramálo společného. Jako by tomuto žánru jen pomáhala mazat pejorativní make-up, který mu v poslední dekádě naplácala na obličej MTV. Spíše se jedná o svébytný prostor mezi klasickou písničkářskou tradicí a černou dírou, v níž mizí všechny současné trendy od hip hopu až ke konzervativní opeře.

Praha měla už několikrát tu čest vyzkoušet si na vlastní slechy, jak se dá pracovat s žánrovým mišmašem a přitom ukočírovat všechno to kličkování mezi styly. Naposledy se takto v červenci předvedly sestry CocoRosie.Umělecky ambiciózněji se tváří hudba harfenistky Joanny Newsom z Kalifornie, která s doprovodnou kapelou Ys Street Band (bubny, housle, tamburína) předvedla vyprodané Arše, že i harfa dokáže být moderním nástrojem a zpěv uměleckým prostředkem.

Pětadvacetiletá křehule z Ameriky, jejíž hlas kombinuje to nejlepší z Björk, Tori Amos a Kate Bush, citlivým a emocionálně čistým projevem provedla diváky po svých albech (Zalnut Whales, The Milk-Eyed Mender, Ys) a vdechla každé struně na svém instrumentu život a jedinečnost. Až desetiminutové skladby procházely během koncertu vývojem, country střídala skotská lidovka, poklidné sólovky (The Book of Right-On) se přelévaly do dunivých point (Monkey and Bear) a vždy nadšeného aplausu publika.

Ke konci doplatila Joanna na rytmickou schematičnost a začala působit monotónně. Výsledný dojem z koncertu však zůstal natolik intenzivní, že nezbývalo nic jiného než zvolat: folk’s not dead.

text Marek Pros foto Tomáš Martinek

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít