Underworld: neužíváme si jako dřív

Vydáno 13.10.2007 | autor: redakce

Na druhý ročník festivalu Electronic Beats zavítají do Prahy legendy elektronické hudby, britští Underworld. O nové desce, živém hraní a klubovém životě porozprávěl Karl Hyde.

Underworld: neužíváme si jako dřív Underworld: neužíváme si jako dřív

Právě vychází vaše nová deska Oblivion with Bells, jak probíhalo nahrávání a jak jste spokojení s výsledkem?
Tahle deska dopadla přesně tak, jak jsme si na začátku práce přáli. Drží pohromadě, nejsou to jen skladby seřazené za sebou, ale celé album je kompaktní a vypráví pěkný příběh. Jsou tam tedy jednak pecky do iPodu, ale můžeš to poslouchat také celé jako soundtrack k filmu. Jsem upřímně rád, že se nám to takhle povedlo.

Do povědomí řady lidí vstoupili Underworld díky filmu Trainspotting, který je už navždy spojený s vaší skladbou Born Slippy. V případě některých snímků jste se nepodíleli jen na soundtracku, postarali jste se o kompletní hudbu...
To je pravda. Zrovna nedávno jsme dokončili práci na dvou filmech. U filmů Breaking and Eterning a Sunshine jsme byli osloveni ke komponování celé hudební složky filmu. Je to pro nás jednoznačně pozitivní zkušenost. Rádi bychom se tomu časem věnovali ještě víc. Dokonce plánujeme i nějaké reklamy – připadá nám to přirozené. Teď se však chceme soustředit na naši novou desku a turné, ale vidím to tak, že za dva roky se k pohyblivým obrázkům vrátíme.Na co se můžeme v rámci vašeho pražského vystoupení na festivalu Electronic Beats těšit?
Na spokojené pány na pódiu, kteří si užívají improvizace a entusiasmu. Na koncertech hodně jamujeme, takže je každý jiný. Nemáme žádné předpřipravené nahrávky, ani přesně daný program, který by nás svazoval, pokaždé je to tedy živá show. Baví to tak víc nás i posluchače. Co se týče skladeb, zahrajeme něco nového z „Oblivion with Bells“, ale návštěvníci našeho pražského koncertu nepřijdou ani o starší skladby.

Na taneční scéně existujete velmi dlouho. Je snadné stále nacházet nové inspirační hudební zdroje?
Ale ano, pořád se děje spousta zajímavých věcí. My konkrétně jsme v kontaktu s mladými hudebníky, a stále tak máme přísun progresivní hudby. To je velká inspirace, když se tomu otevřeš, můžou tě ovlivnit i lidé o generaci mladší, jenom se tomu musíš naučit. Momentálně bych třeba uvedl německou scénu, kde se podle nás děje hodně zajímavého například na labelech Cocoon, Compact… To všechno na nás má vliv.Ale přesto, nejste už po těch takřka třiceti letech na scéně z klubového prostředí unavení?
Už si nemůžeme užívat jako dřív. Musíme vnímat potřeby svého těla. Člověk musí být opatrný, dobře jíst, hodně spát a starat se o sebe.

Underworld - 27. října, Veletržní palác, Praha.
zavřít