MOLOKO - Statues

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Roadrunner / Globus Music 10 trax / 57:27 min NA PRVNÍCH albech se dvojice Roísin Murphy (zpěv) a Mark Brydon (na starost má vše ostatní) věnovala experimentálnímu triphopu a postupem času se nenápadně přesunula k modernímu elektronickému popu.

MOLOKO - Statues MOLOKO - Statues

Na nejnovějším, v pořadí již čtvrtém studiovém albu je hudba Moloko vybroušena do brilantní písničkové formy. Slávu jim přinesly až remixy jejich singlů Sing It Back a Time Is Now a výlet na špičky hitparád jakoby Moloko v jejich další tvorbě vnitřně uvolnil. Multiinstrumentalista Brydon upřednostnil zvukově čisté, divokých experimentů téměř zbavené hudební plochy s výraznými melodickými nápady.
Sheffield, kde Moloko žijí a tvoří, byl v minulosti domovem mnohaslavných popových skupin s experimentálním nádechem: k nejslavnějším patří Cabaret Voltaire, Pulp, nebo Human League. A tamní rodák Brydon ctí podobný hudební model jako zmiňované trio skupin, i když samozřejmě za použití modernějších postupů a studiové techniky.
Skladby na všech předchozích albech Moloko byly vždy pospojovány mnoha předěly, intermezzy a jingly, Statues je jednoduše, ale účinně sestavená kolekce deseti vyrovnaných skladeb.
Umělecký vztah Brydon – Murphy v lecčems připomíná několik podobných dvojic: Andyho Barlowa a Lou Rhodes v Lamb, Bena Wattse a Tracey Horn z Everything But The Girl a abychom nechodili tak daleko, tak také Honzu Muchowa a Kateřinu Winterovou z EOST. Na jedné straně puntičkářský s perfekcionalistický multiinstrumentalista s jasným hudebním názorem a chutí objevovat v hudbě něco nového, na druhé straně výborná a oddaná zpěvačka.
A všechny uvedené příklady jen dokazují úspěšnost tohoto modelu. Přesvědčit by vás o tom mohlo právě třeba album Statues, jedna z nejlepších dosavadních nahrávek letošního roku.

Vlastimil Beránek

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít