Robillard zakouzlí Praze na kytaru

Vydáno 31.03.2008 | autor: redakce

Duke Robillard, legenda bluesové kytary, vystoupí již tuto středu 2. dubna v pražském klubu Retro Music Hall. Tento kytarista, skladatel a zpěvák nahrával či vystupoval s Bobem Dylanem nebo Tomem Waitsem.

Robillard zakouzlí Praze na kytaru Robillard zakouzlí Praze na kytaru

B. B. King o něm prohlásil, že patří k nejlepším kytaristům světa, porota ceny W. C. Handy Awards ho jmenovala dvakrát Nejlepším bluesovým kytaristou a například deník New York Times ohodnotil Robillarda jako „sólistu neuvěřitelné síly a originality.“ V roce 2006 byl nominován na Grammy za nahrávku Guitar Groove-A-Rama. Do Prahy přijede se svojí doprovodnou kapelou v rámci turné k zatím poslednímu albu World Full of Blues.Duke Robillard se narodil v americkém Woonsocketu na Rhode Islandu. Svoji první kapelu založil na střední škole a od začátku ho zajímaly způsoby, jak propojovat jazz, swing a blues. V roce 1967 zformoval Roomful of Blues, která doprovázela Big Joe Turnera a Eddie „Cleanhead“ Vinsona na nahrávkách a koncertech. Díky této formaci se Duke dostal před široké obecenstvo. Po jejím opuštění hrál Duke krátce s Robertem Gordonem a nahrál dvě alba s Legendary Blues Band. V roce 1990 nahradil Jimmyho Vaughana ve formaci Fabulous Thunderbirds.V roce 1993 se potkal s Holgerem Petersonem, šéfem kanadského nezávislého labelu Stony Plain. Výsledkem bylo album Duke's Blues, které získalo nadšené ohlasy a recenze a bylo uvedeno na trh po celém světě. Celkem pak na této značce vydal pět alb, včetně Living With the Blues v roce 2002. Stejně nadšeně přijímané byly jeho spolupráce s dalšími hudebníky.

Nahrál například s Bobem Dylanem jeho Time Out Of Mind, které v roce 1997 získalo Grammy. V roce 2006 hrál na kytaru při turné Toma Waitse. V současné době je Duke také majitelem nahrávacího studia, produkuje, věnuje se grafickému designu a fotografii.
zavřít