100°C: měli jsme tvůrčí přetlak

Vydáno 11.04.2008 | autor: redakce

Rozhovor s frontmanem kapely 100°C Jakubem Johánkem o jejich třetí desce Brant Rock, tvořivé náladě i vizuální podobě jejich budoucí koncertní tour.

100°C: měli jsme tvůrčí přetlak 100°C: měli jsme tvůrčí přetlak

Vaše nová deska Brant Rock je o hodně jiná než dvě předchozí. Co vás vedlo k takovému „dospívání“ v hudebním vkusu kapely?
Po vydání a šňůře k desce Collage jsme si chtěli trochu oddychnout. Mít čas přemýšlet, co bychom chtěli muzikou říct dál. Tohle období dospělo až k tvůrčímu přetlaku. Začal jsem skládat doma ve studiu a stejně tak i basák Ondra. Měli jsme podobnou představu a vše se začalo mnohem jasněji rýsovat. Pak už jsme si jen řekli: „Jo, takhle do toho jdeme, to je ono!“ A deska je na světě...

Jaké jsou první reakce fanoušků poté, co zaslechli nový singl Cream? Poznali vůbec 100°C?
Z reakcí je poznat, že všichni jsou příjemně překvapeni z posunu, který jsme za poslední dva roky udělali. Zaznamenal jsem i reakce, kdy nás někdo z prvního poslechu nepoznal. Je to příjemné, ne snad proto, že bychom si nestáli za tvorbou, kterou jsme se doposud reprezentovali. Ale má to své kouzlo.V roce 2007 jste odešli od Sony BMG a přešli k Indies Scope. Co vás vedlo k takovému rozhodnutí?
Hlavní příčinou byla vzájemná dohoda o ukončení naší spolupráce. My jsme se jim nevyplatili jako prodejní artikl. Oni pro nás nedělali to, co bychom si my představovali. Pro obě strany bylo tak lepší jít si svou cestou. Indies Scope je naproti major labelům vydavatelství, kterým sice neprojde tolik titulů, ale zase se snaží vydávat jen ty kvalitní. A to se nám zamlouvá. Navíc jsme po několika letech znovu navázali na spolupráci, kterou jsme už jednou začali.

Texty na desce si už nepíšete jen vy. Proč jste se rozhodli svěřit tento úkol někomu jinému?
Oslovil jsem několik přátel a textařů, protože mají v psaní mnohem více zkušeností než já. Chtěl jsem, aby texty byly velmi dobře srozumitelné pro rodilé mluvčí a byly kvalitní. Musím poděkovat za výbornou spolupráci a brainstorming na textech Honzovi Halamovi, s kterým jsme si neuvěřitelně padli do oka. On napsal na společná témata krásné básně. Ale i scénarista Petr Kolečko a Turner Harrison napsali oba po jednom výborném textu. Moje výlevy ale na desce samozřejmě také jsou.Začarovaná kapela ve videoklipu ke skladbě Cream působí trochu magicky. Bude vaše koncertní vystoupení odpovídat ztvárnění klipu? Dočkáme se převleků nebo masek?
Určitě nenecháme tuto stylizaci umřít. Myslím, že jsme vždy překvapovali koncertním provedením, grafikou a audiovizualitou. Chceme na tom stále do budoucna pracovat!

Kdy se kapela chystá vyrazit na koncertní turné k příležitosti vydání desky Brant Rock?
Třiadvacátého dubna pokřtíme desku v pražském Lucerna Music Baru. Poté pojedeme několik festivalů. Čas našeho klubového turné přijde na podzim. Více informací najdete na našich stránkách www.100c.cz a nebo na www.myspace.com/100c.

Veřejnost si vás stále pamatuje jako vítěze prvního ročníku talentové soutěže Coca-Cola Popstar. Jak se od té doby změnil váš hudební i osobní svět?
To je už je pro mě tolik let, ale stále vím, že nám to velmi pomohlo. Rád na tu dobu vzpomínám. Zároveň ale vím, že teď stojíme na vlastních nohou a máme hudebnímu světu co říct!

zdroj: www.indies.eu
zavřít