WWW: hledáme skrytý průsmyk

Vydáno 14.04.2008 | autor: redakce

V pátek 18. dubna proběhne společný koncert hiphopových projektů WWW a Peťo Tázok v industriálním prostoru smíchovské MeetFactory. Obou muzikantů jsme se zeptali na pár otázek.

WWW: hledáme skrytý průsmyk WWW: hledáme skrytý průsmyk

Co v tobě evokuje spojení WWW a Peťo Tázok? Kde se nachází společná půda obou projektů a kde se naopak míjejí?
Peťo Tázok: Spojenie WWW a Peťo Tázok? Je tam toho veľa. Či už to, že WWW som počúval pred vyše 10 rokmi, alebo to, že sme „iní“ ako „ostatní“? Spoločná črta je tam práve v tej „inakosti“, ale zároveň práve tá „inakosť“ je aj to, čo oba tieto projekty odlišuje od seba samých. Ako vraví Sage Francis „I'm different...in a different way“ .

Sifon (WWW):
To spojení ve mně evokuje setkaní několika částečně šílených vědců, kteří objevili metodu, jak určitým slovosledem vyvolat v mozku endorfinové tornádo. Společná půda obou projektů je nejspíše živena textařským přístupem k rapu, výraznou fikcí a nadsázkou. Oba projekty se míjejí díky jemným osobitým rozdílům ve sdělení, rozdílný je částečně i styl hudby. WWW se spíše odklánějí od hip hopu k elektronickým a industriálním formám a Peťo Tázok podle mého prohlubuje možnosti a experimentuje uvnitř žánru hip hop.Pro mnoho lidí jste se stali zbraní v boji proti tomu, co nazývají běžným, primitívním a trapným hip hopem. Pokuď jste alternativou k hlavnímu proudu rapu, jak ho osobně vnímáte a jak by se dal popsat váš vztah k němu?
S: Osobně se nevyhraňuji proti tomu, co je nazýváno hlavním proudem a ani se necítím alternativou k něčemu. To, co s WWW děláme, vychází z našich vnitřních potřeb. Můj vztah k proudům je obecný jako k hudbě takové, vybírám si co mě oslovuje, nemám konkrétně hip hop pod nějakým drobnohledem, je pro mě součástí toho celého rozmanitého hudebního světa. To, co je hloupé, moje hlava zkrátka mine.

PT: Nemám rád to označenie „alternatívny hiphop“. V poslednej dobe sa to veľmi ujalo, či už pri projekte Peťo Tázok, alebo pri mojom ďalšom projekte s Lyrikom Modré hory. V prvom rade ide vždy len a len o hudbu. O hudbu pre ľudí. Rozhodne sa neberiem za alternatívu, a keď už použiť to slovo „alternatíva“ tak v týchto krajoch, kde vačšina hudby znie tak, ako znie, je veľmi ľahké byť „alternatívny“.Odkud z hudebního světa přichází inspirace pro vaši práci? Na čem vyrůstal mladej Sifon a Peťo Tázok, co momentálně posloucháte?
S: Inspirací je moc, ale když začneme tvořit, snažíme se na ně zapomenout, hledáme skrytý průsmyk. To, co nás inspiruje, nám vlastně slouží ve smyslu - to je vynikající objev, takže tudy už to nepůjde, ten už je něčí a nebudeme jej opakovat. Sifon vyrůstal na Beastie Boys, NIN, Public Enemy, A Tribe Called Quest atd... Momentálně poslouchá The Streets, NIN, The Young Gods, M.I.A., Manžele, Peťo Tázok...

PT: Bolo toho veľa. Všetkých tých drsných černochov, čo rozprávali svoje true street stories, všetkých tých chlapcov, čo spievali večne svoje večné smoothové love songy, všetkých bláznov, ktorých o pár desaťročí neskôr vysamplovali práve tí drsní černosi a mohli sa stať nesmrtelnými. A v týchto dňoch počúvam všetkých tých Dillov, čo menia životy, Madlibov, čo ich menia tiež, ale zatiaľ si to nikto nenapísal na svoje tričko, Sage Francisov, čo si vylievajú svoje srdcia v beatoch, Slugov, čo vedia, čo je Atmosféra, Ben Westbeachov, ktorí ma vítaju v najlepších rokoch môjho života, taktiež najlepšiu kapelu všetkých dôb The Beatles a najlepšieho textára bývalého ČSR Karla Kryla a kopec ďalších. A milujem Zuzanu Navarovú.

Připravujete nové desky. Sledujete nějakej cíl, respektive existuje cíl?
S: Cíl je ukryt v samotném procesu tvorby, přirozeně to vydržet a dál chodit s kůží na trh. Skrze to lépe poznat sebe a svůj vztah se světem. Cílem je tvorba, která nějakým způsobem pomáhá smysluplněji žít.

PT: Robíme hudbu, akú by sme asi sami chceli a chceme počúvať. To bude asi ten jediný cieľ. Či už je to Peťo Tázok, alebo Modré hory, alebo hocičo iné.
zavřít