MAĎARSKÝ DEN VE STROMOVCE

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Tři  zajímavé kapely rozličných hudebních stylů z Maďarska budou hostovat 11. července v pražské Stromovka Music Garden - RémembeR + Korai Öröm + Viccnek Durva. Mrkněte, co jsou zač, možná vás to přiměje k návštěvě jejich vystoupení.

MAĎARSKÝ DEN VE STROMOVCE MAĎARSKÝ DEN VE STROMOVCE

RémembeR + Korai Öröm + Viccnek Durva – 11.7. Praha (Stromovka Music Garden)

 

V teprve nedávno otevřené, ale co do programového schématu velice atraktivní pražské hudební scéně proběhne druhý červencový pátek koncert zasluhující pozornost. Pořadatelům se podařilo zajistit hned tři maďarské, hudebně velice různorodé kapely, a zdá se, že letos v Praze nebude žádná akce, která by během jednoho večera shromáždila podobný výběr interpretů z jedné země. A kdo jsou kapely, které vystoupí?

Korai Öröm je kapela hrající hudbu mnoha národů a galaxií, médii kvalifikovaná jako něco mezi ambientem, world music, urban folkem apod. Hudba Korai Öröm se dlouho vyvíjela, v současné době tvoří pevný most mezi alternativou a taneční hudbou. Na zvláštnosti jí přidává jistě také zajímavý mix standardních hudebních nástrojů s nástroji pro nás ještě pořád exotickými, jako je například didgeridoo, fujara, různé píšťaly, trubky a další nástroje vlastní výroby, díky kterým hudba této maďarské formace není nikdy ani čistý rock ani čistě taneční záležitost, ignoruje tak hudební konvence a hranice jednotlivých stylů.


K
apela má za sebou již sedm vydaných desek, vystupuje na mnoha festivalech, z nichž se na některých podílí také organizačně, a několikrát již pořádala turné po Evropě. Pražskému publiku se naposledy představila ve čtvrtek 5. června letošního roku v pražském klubu Rock Café na Národní třídě. Více informací o kapele včetně hudebních ukázek ve formátu mp3 naleznete na stránkách www.korai.hu

Remember
je nejenergičtější psychedelická neogrungeová tripcoreová rocková maďarská k
apela. Její hudba je většinou rychlá a živá, avšak občas zpomaluje do odpočinkovějších partií. Do syrového kytarového zvuku při živých vystoupeních občas během nahrávání ve studiu přidává digitální „zkrouceniny a skřípoty“.

Remember založili v roce 1996 v Bud
apešti čtyři kluci (Fibula – zpěv, Geiger – kytara, Jero – baskytara, Aron – bicí). Jako každá školní kapela začínali přehráváním skladeb svých favoritů (zpočátku Beastie Boys a George Clinton, později Red Hot Chili Peppers a nakonec Nirvana) a dalších interpretů. Po vysokoškolských letech zůstali pospolu a začali skládat vlastní písničky.

Od té doby se jméno Remember počalo prosazovat na bud
apešťské klubové scéně. Skupina hrála ve všech rockových klubech maďarské metropole a jezdila po celé zemi. Počátkem roku 1997 vydali na internetu EP ve formátu mp3 a vystupovali dokonce na prvním přes internet vysílaném koncertu ve východní Evropě. Ve stejném roce rovněž vyhráli s písničkou Silence Is The Rest „demo měsíce“ britského časopisu Total Guitar. V roce 1998 hrály alternativní pořady televizních stanic Viva TV a MTV Europe jejich videoklip Pig In Shit pocházející z vlastním nákladem vydané a britským hudebním magazínem Melody Maker příznivě zrecenzované demokazety Owlet Inside z roku 1996. První nahrávka skupiny pro firmu Private Moon Records přišla v roce 1999 (Good At Least EP) a debutové album pojmenované @Generation bylo vydáno v květnu 2001.

Během několika posledních let měli Remember hektický koncertní program čítající přibližně osmdesát koncertů za rok. Od roku 1998 skupina dostává čím dál více pozvánek na festivaly z celé Evropy. Výsledkem je její vystoupení na festivalech v Itálii, Německu, Portugalsku, Švédsku, Finsku, České republice (Rock For People 2001), Polsku, Rakousku, Slovinsku, Švýcarsku a Nizozemí.

Více informací o skupině naleznete na jejích velmi pěkně udělaných stránkách www.remember.hu

 

zavřít