Legendární Dinosaur Jr. v Akropoli

Vydáno 12.05.2008 | autor: redakce

Dinosaur Jr. zažívají v současné formě jeden z vrcholů kariéry: do kapely se před třemi lety vrátil zakládající člen, baskytarista Lou Barlow, a znovuzrození Dinosaur Jr. vydali loni album Beyond.

Legendární Dinosaur Jr. v Akropoli Legendární Dinosaur Jr. v Akropoli

Začátky kapely sahají do roku 1984, kdy se v Amherstu ve státě Massachusetts dali dohromady kytarista a zpěvák (původně bubeník) J. Mascic, baskytarista Lou Barlow a bubeník Murph. Všichni tři obdivovali syrovost dřevního hardcore, ale zároveň milovali chytlavé melodie. Zvuk, kterým Dinosaur Jr. v následujících letech změnili tvář kytarové hudby, vycházel přesně z těchto protipólů: kapela produkovala hlavně na koncertech nemilosrdný sonický atak, do kterého ale J. Mascis vplétal nádherné melodické linky kytary a – pokud měl zrovna dobrý den – i zpěvu.Právě Mascisův hlas byl ovšem často zdrojem posměchu: jeho skřehotavý nářek, který někdy přechází do znuděného mumlání, skutečně není typickým vokálem siláckého frontmana. Dinosaur Jr. ale postupem času všechny své nevýhody (brutální hlasitost, totálně zpomalený frontman, dlouhá kytarová sóla) obrátily v trumfy. První tři alba kapely Dinosaur (1985), You´re Living All Over Me (1987) a Bug (1988) patří k pilířům post-punkové scény.

Sonic Youth, Dinosaur Jr., Mudhoney. Z kytarové „svaté trojice“, která na začátku 90. let určovala vývoj nezávislé scény, v Česku dosud nehráli jen Dinosaur Jr. To se ale změní 24. května, kdy legendární trio dorazí v původní sestavě do pražského Paláce Akropolis.
zavřít